Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wykonywanie rzemiosła na terenie Niemiec uregulowane jest Ustawą o Rzemiośle (Handwerksordnung). W ustawie uregulowane są przede wszystkim ograniczenia w dopuszczeniu do zawodu rzemieślniczego. Poszczególne rzemiosła rozróżnia się w następujący sposób:
- rzemiosła wymagające pozwolenia opisane w załączniku A do Ustawy o Rzemiośle;
- wolne rzemiosła lub zawody zbliżone do rzemiosła wymienione w załączniku B1 i B2 Ustawy o Rzemiośle.
Polecamy: Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności
Wykonywanie rzemiosła wymagającego pozwolenia
REKLAMA
Osoba zamierzająca wykonywać samodzielnie rzemiosło wymagające pozwolenia musi być wpisana do rejestru (Handwerksrolle) w odpowiedniej izbie rzemieślniczej. Zasadniczo wpisanie do rejestru izby rzemieślniczej wymaga posiadania odpowiedniego certyfikatu o zdaniu egzaminu mistrzowskiego. Tym samym rzemieślnik musi być w posiadaniu niemieckiego tytułu mistrzowskiego.
Ustawa o Rzemiośle przewiduje jednak także inne możliwości wpisania się do rejestru izby rzemieślniczej, jeżeli dany rzemieślnik nie jest w posiadaniu niemieckiego tytułu mistrzowskiego.
Odpowiednie uregulowania istnieją dla:
- przedstawicieli innych grup zawodowych, jak na przykład techników lub inżynierów, których wykształcenie zawodowe odpowiada rzemiosłu wymagającemu pozwolenia;
- doświadczonych czeladników posiadających sześcioletni staż zawodowy w danym rzemiośle, z czego cztery lata na stanowisku kierowniczym;
- rzemieślników wpisanych już do rejestru izby rzemieślniczej innego rzemiosła, jeżeli są oni w stanie wykazać umiejętności i kwalifikacje konieczne do wykonywania nowego rzemiosła;
- osób, które wprawdzie mogą wykazać się umiejętnościami koniecznymi do samodzielnego wykonywania rzemiosła wymagającego pozwolenia, dla których jednak przystąpienie do odpowiedniego egzaminu mistrzowskiego stanowi nadmierne obciążenie.
Zezwolenie na zasadzie wyjątku dla obywateli Unii Europejskiej
Dla polskich rzemieślników zamierzających samodzielnie wykonywać rzemiosło w Niemczech istnieje ponadto możliwość uzyskania tak zwanego zezwolenia na zasadzie wyjątku według § 9 ustęp 1, zdanie 1, nr 1 Ustawy o Rzemiośle (Handwerksordnung) w połączeniu z Europejskim Rozporządzeniem Rzemieślniczym (EU/EWR-Handwerksverordnung).
Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na zasadzie wyjątku dla polskich rzemieślników
Dopuszczenie do rzemiosła przez zatrudnienie mistrza
REKLAMA
Ponadto istnieje możliwość wykonywania rzemiosła wymagającego pozwolenia według załącznika A do Ustawy o Rzemiośle, jeżeli właściciel zakładu wprawdzie nie posiada tytułu mistrzowskiego, ale na stanowisku kierownika zakładu zatrudniona jest osoba posiadająca taki tytuł.
Wykonywanie rzemiosła lub zawodów pokrewnych niewymagających pozwolenia nie jest uwarunkowane spełnieniem specjalnych wymogów, jednakże taką działalność należy zgłosić we właściwej izbie rzemieślniczej.
Proste prace rzemieślnicze
Jeżeli rzemieślnik zamierza świadczyć jedynie proste usługi rzemieślnicze nienależące do istotnego elementu rzemiosła, nie musi spełniać specjalnych warunków. Natomiast nie można wykonywać kilku takich prac, jeżeli w sumie stanowią one istotny element rzemiosła wymagającego pozwolenie.
Do tego typu prac rzemieślniczych można zaliczyć takie, których można się nauczyć w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Zalecane jest powiadomienie właściwej izby rzemieślniczej o zamierzonej czynności w celu wyjaśnienia z góry wszelkich wątpliwości.
Polecamy: Czym są obowiązkowe członkostwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.