REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności (Niederlassungsfreiheit)

WPHI Konsulatu Generalnego RP w Kolonii
Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności (Niederlassungsfreiheit)
Co oznacza swoboda zakładania i prowadzenia działalności (Niederlassungsfreiheit)

REKLAMA

REKLAMA

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło polskim obywatelom bramę do swobody zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w krajach członkowskich, w tym również w Niemczech. Chcesz rozpocząć prowadzenie działalności w tym państwie? Przeczytaj jak sobie poradzić z formalnościami.

Swoboda zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje prawo do podjęcia samodzielnej działalności zarobkowej oraz do zakładania i zarządzania przedsiębiorstwem, oddziałem lub spółką-córką przez obywateli danego państwa Unii Europejskiej na terytorium innych państw członkowskich.

REKLAMA

Tym samym polscy rzemieślnicy, przedstawiciele wolnych zawodów, kupcy oraz inni przedsiębiorcy mają prawo do osiedlenia się i podejmowania samodzielnej działalności zarobkowej na terenie Niemiec.

REKLAMA

Muszą przy tym zostać spełnione ogólne warunki i regulacje prawne dla danej działalności, które dotyczą również obywateli niemieckich. Dotyczyć to może przede wszystkim ewentualnych wymogów ustawowych w zakresie udowodnienia kwalifikacji zawodowych, jeżeli dostęp do danego zawodu lub jego wykonywanie są odpowiednio uwarunkowane (na przykład wymagające zezwolenia zawody rzemieślnicze, o czym będzie mowa w dalszej części przewodnika).

Pod pojęciem „swobody zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej” rozumiane jest faktyczne wykonywanie działalności gospodarczej w stałym zakładzie w innym państwie członkowskim na czas nieokreślony. Przy czym chodzi tu o długotrwałą działalność gospodarczą, tzn. dana działalność powinna być wykonywana przez czas nieokreślony i nie może mieć jedynie jednorazowego charakteru.

Ponadto faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej powinno mieć miejsce w stałym zakładzie, tj. w zakładzie produkcyjnym, biurze lub magazynie. Tym samym nie jest wystarczające samo zarejestrowanie lub zameldowanie się na przykład we właściwej izbie rzemieślniczej (Handwerkskammer), urzędzie do spraw gospodarczych (Gewerbeamt), urzędzie meldunkowym (Meldebehorde) lub urzędzie skarbowym (Finanzamt) bez faktycznego prowadzenia działalności na terenie Niemiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: serwis Fundusze Unijne

REKLAMA

Należy rozróżnić pomiędzy osiedleniem się w celu wykonywania samodzielnej działalności zarobkowej od jedynie przejściowej działalności w formie transgranicznego świadczenia usług w ramach tzw. swobody świadczenia usług (Dienstleistungsfreiheit).

Swoboda świadczenia usług obejmuje przejściową i okazyjną, tzn. czasowo ograniczoną działalność, mającą na celu wykonanie konkretnego, pojedynczego zlecenia. Siedziba przedsiębiorstwa usługowego pozostaje w tym przypadku w Polsce, gdzie prowadzona jest podstawowa działalność gospodarcza. W Niemczech istnieją obecnie ograniczenia swobody świadczenia usług przez polskich obywateli w następujących branżach:

- usługi budowlane, łącznie z branżami pokrewnymi;
- sprzątanie budynków i środków transportu;
- działalność dekoratorów wnętrz.

Świadczenie usług w tych branżach poprzez wykorzystywanie własnego personelu z Polski jest dozwolone jedynie przy spełnieniu szczególnych wymogów ustawowych. We wszystkich pozostałych branżach polscy obywatele posiadają prawo do swobodnego świadczenia usług transgranicznych bez wymogu posiadania stosownego pozwolenia na pracę.

Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA