Jak zarejestrować firmę w Niemczech
REKLAMA
REKLAMA
Co z prawem pobytu
Obywatele polscy zamierzający osiedlić się w Niemczech w celu wykonywania samodzielnej działalności zarobkowej mają zasadniczo prawo do wjazdu i pobytu w tym kraju. Uzyskanie odpowiedniego zezwolenia nie jest konieczne.
REKLAMA
We właściwym urzędzie do spraw cudzoziemców (Auslanderamt) należy jednak złożyć wniosek o wydanie tzw. zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się (Freizugigkeitsbescheinigung). W celu złożenia wniosku o wydanie tego zaświadczenia konieczne jest przedłożenie paszportu lub dowodu osobistego, jak również złożenie na odpowiednim formularzu zgłoszenia pobytu (Aufenthaltsanzeige).
O ile wnioskodawca jest już w posiadaniu zgłoszenia działalności gospodarczej (Gewerbeanmeldung), powinno ono zostać załączone do zgłoszenia pobytu.
Adres zamieszkania w Niemczech powinien zostać zgłoszony do właściwego urzędu meldunkowego (Einwohnermeldeamt).
REKLAMA
W zależności od stosowanego trybu administracyjnego danego urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się można złożyć jednocześnie z dokonaniem meldunku zamieszkania. Tym samym, w trakcie dokonywania meldunku adresu zamieszkania osoba zainteresowana powinna zasięgnąć informacji, czy ww. wniosek o wydanie tego zaświadczenia może zostać złożony jednocześnie z meldunkiem adresu.
Niezbędne formularze wydają właściwe urzędy (urząd meldunkowy, urząd ds. cudzoziemców). Formularze można również pobrać ze stron internetowych administracji miejskiej. Zasadniczo zaleca się omówić wszelkie wątpliwości z pracownikami danego urzędu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych opóźnień lub komplikacji.
Rejestracja (Gewerbeanmeldung)
Każdy prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do zgłoszenia tej działalności przed jej uruchomieniem we właściwym rejestrze gospodarczym (Gewerberegister). Zgłoszone zostać muszą także późniejsze zmiany adresu lub przedmiotu działalności, jak i jej zakończenie. Nie dotyczy to przedstawicieli wolnych zawodów (np. architekci, lekarze, doradcy podatkowi, artyści, itp.), ponieważ w świetle prawa nie prowadzą oni działalności gospodarczej.
Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce
Zgłoszenie
REKLAMA
Rejestracja działalności gospodarczej może zostać dokonana drogą pocztową jak i osobiście w danym urzędzie ds. gospodarczych (Gewerbeamt). Także tutaj zaleca się omówienie niejasności we właściwym urzędzie. Stosowne formularze są dostępne w tychże urzędach lub też mogą zostać pobrane z ich stron internetowych.
Do zgłoszenia działalności gospodarczej powinny zostać załączone następujące dokumenty:
- kopia dowodu osobistego (obustronna) lub paszportu; w przypadku legitymowania się paszportem konieczne jest przedłożenie aktualnego zaświadczenia meldunkowego;
- w przypadku rzemieślników lub osób wykonujących działalność zbliżoną do rzemiosła: potwierdzenie niemieckiej izby rzemieślniczej o dokonanym zgłoszeniu działalności rzemieślniczej;
- w przypadku działalności wymagającej dodatkowych zezwoleń: kopia odpowiedniego zezwolenia lub koncesji odpowiedniego urzędu w Niemczech, jak np. w przypadku działalności gastronomicznej lub handlowej.
Zobacz także: serwis Fundusze Unijne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.