Izba przemysłowo-handlowa (Industrie- und Handelskammer)
Przedsiębiorstwa wprowadzone do rejestru gospodarczego stają się automatycznie członkami właściwej dla siedziby przedsiębiorstwa izby przemysłowo-handlowej (lub izby rzemieślniczej w przypadku wykonywania rzemiosła). Urząd ds. gospodarczych informuje automatycznie właściwą izbę przemysłowo-handlową o wprowadzeniu do rejestru gospodarczego konkretnego podmiotu, a izba zwraca się już we własnym zakresie do konkretnego przedsiębiorcy. Składki członkowskie w izbie są obliczane według wysokości płaconego podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer). Małe przedsiębiorstwa są zwolnione ze składek, jeżeli nie są wpisane do sądowego rejestru handlowego (Handelsregister), a ich roczny zysk nie przekracza sumy 5.200,- EUR.
Izba rzemieślnicza (Handwerkskammer)
W przypadku działalności rzemieślniczej istnieje obowiązek członkostwa w odpowiedniej izbie rzemieślniczej. W tym przypadku podmioty prowadzące działalność rzemieślniczą są zwolnione z obowiązkowego członkostwa w izbie handlowej.
reklama
reklama
W tzw. zakładach mieszanych (prowadzących działalność rzemieślniczą oraz inną np. handlową) o przynależności do odpowiedniej izby decyduje kryterium prowadzenia podstawowej (najważniejszej) działalności. Zalecane jest omówienie ewentualnych niejasności dotyczących obowiązku członkostwa z danymi izbami.
Składki członkowskie w izbie rzemieślniczej obliczane są również według wysokości obrotów. Małe przedsiębiorstwa mają możliwość zwolnienia ze składek.
Inne organizacje branżowe
Przedstawiciele wolnych zawodów są zwolnieni z obowiązku członkostwa zarówno w izbie handlowej, jak i w izbie rzemieślniczej. Natomiast przedstawiciele tzw. zawodów zrzeszonych w izbach są zobowiązani do wstąpienia do odpowiedniej izby (np. izba adwokacka).
Branżowe towarzystwo ubezpieczeniowe (Berufsgenossenschaft)
Branżowe towarzystwa ubezpieczeniowe są podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy. Dla przedsiębiorstw zatrudniających pracowników istnieje obowiązek członkostwa w branżowym towarzystwie ubezpieczeniowym (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung). Pełna nazwa tych podmiotów, to branżowe towarzystwa ubezpieczeniowe ds. ustawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy.
Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce
Wynika to z faktu, że ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy jest podstawowym zabezpieczeniem pracodawcy w przypadku ponoszenia przez niego odpowiedzialności cywilnej. Z tego obowiązku zwolnione są osoby wykonujące samodzielną działalność gospodarczą.