reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

Przedsiębiorcy zainteresowani podniesieniem kwalifikacji zawodowych swoich pracowników mają szansę na otrzymanie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Mowa tu o komponencie centralnym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który w ramach działania 2.1, wspiera działania szkoleniowo-doradcze pracowników i przedsiębiorców, w celu dostosowania firm do wymogów nowoczesnej gospodarki. W ramach poddziałania 2.1.1 wspierane są trzy typy projektów - ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń i doradztwa, ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń i doradztwa oraz studiów podyplomowych. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie w ramach poddziałania 2.1.1 mogą ubiegać się przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce i ich pracownicy (z wyłączeniem przedsiębiorstw, które pozostają pod zarządem komisarycznym bądź znajdują się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego oraz postępowania naprawczego).

Musimy pamiętać, że w ramach poddziałania 2.1.1 wspierane są projekty o charakterze ponadregionalnym, tzn. beneficjentami mogą być przedsiębiorstwa posiadające struktury organizacyjne, w co najmniej dwóch województwach, a uczestnicy tych szkoleń wykonują pracę w ramach struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa znajdujących się w co najmniej 2 województwach.

Wniosek o dofinansowanie składa do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nie przedsiębiorstwo, lecz firma szkoleniowa, instytut naukowy lub szkoła, czyli instytucja, która będzie szkolić pracowników. 

Polecamy Zakładam firmę

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowane?

W drodze konkursu wybierane są projekty szkoleniowe, w ramach których, przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą korzystać ze szkoleń, usług doradczych oraz studiów podyplomowych. Niezależnie od źródła finansowania, realizowane projekty szkoleniowe możemy podzielić na:

  • zamknięte: dedykowane konkretnej firmie lub grupie firm i realizowane w oparciu o ich strategie w ramach jednego projektu istnieją możliwości,
  • otwarte: skierowane do ogólnie określonych grup i realizowane na bazie otwartej rekrutacji.

W projektach zamkniętych dotację można otrzymać na działania obejmujące:

  • szkolenia ogólne i specjalistyczne wraz z powiązanym doradztwem (np. menedżerskie, funkcyjne, zawodowe, językowe, w tym szkolenia licencjonowane);
  • szkolenia e-learningowe i blended-learningowe (tj. mieszane) wraz z niezbędną infrastrukturą (wydatki inwestycyjne możliwe w ramach tzw. mechanizmu cross-financing,tj. do 10% wartości projektu);
  • usługi doradcze (dla dużych przedsiębiorstw tylko w schemacie ponadregionalnym).

Ponadto pracownicy przedsiębiorstw mogą uczestniczyć w dofinansowanych studiach podyplomowych (schemat ponadregionalny) oraz w otwartych projektach szkoleniowych, objętych dofinansowaniem. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama