REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe
Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zainteresowani podniesieniem kwalifikacji zawodowych swoich pracowników mają szansę na otrzymanie dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Mowa tu o komponencie centralnym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który w ramach działania 2.1, wspiera działania szkoleniowo-doradcze pracowników i przedsiębiorców, w celu dostosowania firm do wymogów nowoczesnej gospodarki. W ramach poddziałania 2.1.1 wspierane są trzy typy projektów - ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń i doradztwa, ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń i doradztwa oraz studiów podyplomowych. 

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

REKLAMA

O dofinansowanie w ramach poddziałania 2.1.1 mogą ubiegać się przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce i ich pracownicy (z wyłączeniem przedsiębiorstw, które pozostają pod zarządem komisarycznym bądź znajdują się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego oraz postępowania naprawczego).

Musimy pamiętać, że w ramach poddziałania 2.1.1 wspierane są projekty o charakterze ponadregionalnym, tzn. beneficjentami mogą być przedsiębiorstwa posiadające struktury organizacyjne, w co najmniej dwóch województwach, a uczestnicy tych szkoleń wykonują pracę w ramach struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa znajdujących się w co najmniej 2 województwach.

Wniosek o dofinansowanie składa do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nie przedsiębiorstwo, lecz firma szkoleniowa, instytut naukowy lub szkoła, czyli instytucja, która będzie szkolić pracowników. 

Polecamy Zakładam firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowane?

W drodze konkursu wybierane są projekty szkoleniowe, w ramach których, przedsiębiorcy i ich pracownicy mogą korzystać ze szkoleń, usług doradczych oraz studiów podyplomowych. Niezależnie od źródła finansowania, realizowane projekty szkoleniowe możemy podzielić na:

  • zamknięte: dedykowane konkretnej firmie lub grupie firm i realizowane w oparciu o ich strategie w ramach jednego projektu istnieją możliwości,
  • otwarte: skierowane do ogólnie określonych grup i realizowane na bazie otwartej rekrutacji.

W projektach zamkniętych dotację można otrzymać na działania obejmujące:

  • szkolenia ogólne i specjalistyczne wraz z powiązanym doradztwem (np. menedżerskie, funkcyjne, zawodowe, językowe, w tym szkolenia licencjonowane);
  • szkolenia e-learningowe i blended-learningowe (tj. mieszane) wraz z niezbędną infrastrukturą (wydatki inwestycyjne możliwe w ramach tzw. mechanizmu cross-financing,tj. do 10% wartości projektu);
  • usługi doradcze (dla dużych przedsiębiorstw tylko w schemacie ponadregionalnym).

Ponadto pracownicy przedsiębiorstw mogą uczestniczyć w dofinansowanych studiach podyplomowych (schemat ponadregionalny) oraz w otwartych projektach szkoleniowych, objętych dofinansowaniem. 

Opłata za udział w projekcie jest w znacznym stopniu pokrywana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostała kwotę wnosi pracodawca bądź uczestnik (studia podyplomowe). W przypadku szkoleń ogólnych, małe firmy mogą liczyć na 80% dopłaty, średnie firmy na 70% dopłaty, a duże na 60%.

Dla szkoleń specjalistycznych wysokość dofinansowania wynosi 45% dla małych firm, 35% dla średnich firm oraz 25% dla firm dużych.

Porównaj Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL

REKLAMA

W przypadku usług doradczych przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych na pokrycie kosztów doradztwa. Pracownicy przedsiębiorstw uczestniczący w studiach podyplomowych mogą liczyć na dofinansowanie do 80% wydatków bezpośrednio związanych z realizacją danych studiów podyplomowych.

Przedsiębiorstwo, które posiada filie w dwóch województwach planuje ujednolicenie systemów zarządzania. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie szkoleń dla kierowników i menedżerów. Firma zamierza podjąć współpracę z firmą doradczą w celu optymalizacji procesów zarządzania. Z uwagi na to, że przedsiębiorca reprezentuje średnią firmę będzie mógł otrzymać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych w projekcie. Na działalność doradczą związaną z optymalizacją procesów zarządzania w przedsiębiorstwie będzie mógł otrzymać z EFS do 50% kosztów kwalifikowanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA