reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu przychodzi etap polegający na jego wdrożeniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowaniu realizacja projektu musi przebiegać zgodnie z harmonogramem oraz w poszanowaniu unijnych zasad.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w sprawie przyznania unijnego dofinansowania na realizację naszego projektu przychodzi czas na otwarcie szampana. Ale następnego dnia musimy zmierzyć się z obowiązkami, które spoczywają na beneficjencie unijnego projektu w związku z przyznaniem dotacji.

Umowa o dofinansowanie projektu

Szczegółowe prawa i obowiązki beneficjenta projektu unijnego są określone w umowie o dofinansowanie. W zależności od programu operacyjnego w ramach, którego realizujemy nasze przedsięwzięcie może ona mieć różną formę. Posiłkując się przykładem przyjrzyjmy się konstrukcji umowy o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach bardzo popularnego działania 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, za pośrednictwem, którego można realizować innowacyjne projekty w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W tym przypadku umowa o dofinansowanie składa się 17 paragrafów oraz 6 załączników. Umowa o dofinansowanie projektu z działania 8.1. określa m.in. zasady realizacji projektu, koszty realizacji inwestycji, w podziale na koszty kwalifikowane oraz wkład własny beneficjenta, wysokość i formy dofinansowania unijnego dla projektu, warunki jego wypłaty, a także obowiązki w zakresie sprawozdawczości, monitorowania i ewaluacji. Nie mniej ważne jest również zobowiązanie beneficjenta w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych w zakresie realizowanych inwestycji oraz jej źródeł finansowania. W przypadku projektu z zakresu gospodarki elektronicznej przedsiębiorcy są zobowiązani treścią umowy do przestrzegania zasad z zakresu przeprowadzania kontroli, audytów oraz przechowywania dokumentów związanych z przygotowaniem i realizacją projektów unijnych.

Wzór umowy o dofinansowanie jest na ogół dostępny w dokumentacji konkursowej podczas naboru wniosków o dofinansowanie. Przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych dobrze jest zapoznać się z treścią umowy. W przypadku działania 8.1. POIG wzór umowy jest dostępny pod adresem http://www.parp.gov.pl

Co do zasady treść umowy o dofinansowanie powinny odzwierciedlać informacje zawarte w złożonej przez nas dokumentacji aplikacyjnej, w tym we wniosku o dofinansowanie projektu.
Załączniki do umowy o dofinansowanie Integralną częścią umowy o dofinansowanie są załączniki. I tu również w zależności od danego programu operacyjnego i działania, instytucja organizująca konkurs może zażądać przedłożenia różnych załączników.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Posługując się powyższym przykładem działania 8.1. POIG wymaga się od beneficjenta na etapie przygotowywania i podpisywania umowy o dofinansowanie przedłożenia następujących załączników: kopia wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, harmonogram rzeczowo–finansowy projektu, harmonogram płatności, weksel in blanco opatrzony klauzulą „nie na zlecenie”, deklaracja wekslowa oraz kopia dokumentu potwierdzającego umocowanie przedstawiciela beneficjenta do działania w jego imieniu i na jego rzecz (pełnomocnictwo, wypis z KRS, inne). Wszystkie załączniki do umowy o dofinansowanie wymagają staranności w przygotowaniu, w szczególności harmonogram rzeczowo-finansowy oraz harmonogram płatności.
Pamiętajmy również, że w uzasadnionych przypadkach instytucja z którą podpisana została umowa o dofinansowanie ma prawo do jej rozwiązania. Warunki rozwiązania umowy również są szczegółowo omówione w jej treści.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama