REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji
Obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu przychodzi etap polegający na jego wdrożeniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowaniu realizacja projektu musi przebiegać zgodnie z harmonogramem oraz w poszanowaniu unijnych zasad.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w sprawie przyznania unijnego dofinansowania na realizację naszego projektu przychodzi czas na otwarcie szampana. Ale następnego dnia musimy zmierzyć się z obowiązkami, które spoczywają na beneficjencie unijnego projektu w związku z przyznaniem dotacji.

REKLAMA

Umowa o dofinansowanie projektu

Szczegółowe prawa i obowiązki beneficjenta projektu unijnego są określone w umowie o dofinansowanie. W zależności od programu operacyjnego w ramach, którego realizujemy nasze przedsięwzięcie może ona mieć różną formę. Posiłkując się przykładem przyjrzyjmy się konstrukcji umowy o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach bardzo popularnego działania 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, za pośrednictwem, którego można realizować innowacyjne projekty w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

W tym przypadku umowa o dofinansowanie składa się 17 paragrafów oraz 6 załączników. Umowa o dofinansowanie projektu z działania 8.1. określa m.in. zasady realizacji projektu, koszty realizacji inwestycji, w podziale na koszty kwalifikowane oraz wkład własny beneficjenta, wysokość i formy dofinansowania unijnego dla projektu, warunki jego wypłaty, a także obowiązki w zakresie sprawozdawczości, monitorowania i ewaluacji. Nie mniej ważne jest również zobowiązanie beneficjenta w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych w zakresie realizowanych inwestycji oraz jej źródeł finansowania. W przypadku projektu z zakresu gospodarki elektronicznej przedsiębiorcy są zobowiązani treścią umowy do przestrzegania zasad z zakresu przeprowadzania kontroli, audytów oraz przechowywania dokumentów związanych z przygotowaniem i realizacją projektów unijnych.

Wzór umowy o dofinansowanie jest na ogół dostępny w dokumentacji konkursowej podczas naboru wniosków o dofinansowanie. Przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych dobrze jest zapoznać się z treścią umowy. W przypadku działania 8.1. POIG wzór umowy jest dostępny pod adresem http://www.parp.gov.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do zasady treść umowy o dofinansowanie powinny odzwierciedlać informacje zawarte w złożonej przez nas dokumentacji aplikacyjnej, w tym we wniosku o dofinansowanie projektu.
Załączniki do umowy o dofinansowanie Integralną częścią umowy o dofinansowanie są załączniki. I tu również w zależności od danego programu operacyjnego i działania, instytucja organizująca konkurs może zażądać przedłożenia różnych załączników.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Posługując się powyższym przykładem działania 8.1. POIG wymaga się od beneficjenta na etapie przygotowywania i podpisywania umowy o dofinansowanie przedłożenia następujących załączników: kopia wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, harmonogram rzeczowo–finansowy projektu, harmonogram płatności, weksel in blanco opatrzony klauzulą „nie na zlecenie”, deklaracja wekslowa oraz kopia dokumentu potwierdzającego umocowanie przedstawiciela beneficjenta do działania w jego imieniu i na jego rzecz (pełnomocnictwo, wypis z KRS, inne). Wszystkie załączniki do umowy o dofinansowanie wymagają staranności w przygotowaniu, w szczególności harmonogram rzeczowo-finansowy oraz harmonogram płatności.
Pamiętajmy również, że w uzasadnionych przypadkach instytucja z którą podpisana została umowa o dofinansowanie ma prawo do jej rozwiązania. Warunki rozwiązania umowy również są szczegółowo omówione w jej treści.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA