reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc finansową z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka mają możliwość odwołania się od wyników oceny projektów. Narzędziem, które temu służy jest protest.

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem pomocy finansowej ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w pierwszej kolejności składają dokumenty aplikacyjne w terminie i zgodnie z zasadami ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie. Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie je dostępny na stronach internetowych instytucji zaangażowanych we wdrażanie POIG w Polsce, np. na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod adresem: http://www.parp.gov.pl

Najpierw ocena dokumentów

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej np. do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej (określone w ogłoszeniu o naborze projektów) podlega ona procedurze oceny. Ocena ta jest dokonywana w oparciu o szereg kryteriów formalnych i merytorycznych (katalog kryteriów zawiera zazwyczaj dokumentacja konkursowa dla danego naboru wniosków). W zależności od kryteriów możemy je podzielić na obligatoryjne, czyli takie których spełnienie jest obowiązkowe i fakultatywne, czyli kryteria które nie są obowiązkowe, ale ich spełnienie może zapewnić naszemu projektowi większą liczbę punktów i w konsekwencji zadecydować o przyznaniu unijnej dotacji.

W trakcie obecnie trwającego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 8.1. POIG, gdzie wsparcie mają szanse otrzymać projekty z zakresu gospodarki elektronicznej, wnioski oceniane są pod kątem kryteriów fakultatywnych (np. kompletność dokumentacji), merytorycznych obligatoryjnych (np. zgodność z celami działania 8.1 i POIG) oraz merytorycznych fakultatywnych (np. świadczenie e-usługi zarówno dla odbiorców krajowych jak i zagranicznych).

Kiedy protest?

Protest jest środkiem odwoławczym od wyników oceny projektów i może być wnoszony po doręczeniu pisemnej informacji o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć ocenę której wyniki nie pozwalają na skierowanie projektu do dalszego etapu oceny lub zakwalifikowanie go do dofinansowania.

Protest może dotyczyć każdego etapu oceny projektu, zarówno formalnej, jak i merytorycznej.

Przeczytaj również: Unijne stypendia dla lubuskich doktorantów - jak je zdobyć

Gdzie składać protest?

Protest wnoszony jest do Instytucji Pośredniczącej za pośrednictwem instytucji, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku gdy pismo zostało przekazane przez Instytucję Pośredniczącą, protest wnoszony jest bezpośrednio do tej instytucji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama