REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?
Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc finansową z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka mają możliwość odwołania się od wyników oceny projektów. Narzędziem, które temu służy jest protest.

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem pomocy finansowej ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w pierwszej kolejności składają dokumenty aplikacyjne w terminie i zgodnie z zasadami ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie. Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie je dostępny na stronach internetowych instytucji zaangażowanych we wdrażanie POIG w Polsce, np. na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod adresem: http://www.parp.gov.pl

REKLAMA

Najpierw ocena dokumentów

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej np. do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej (określone w ogłoszeniu o naborze projektów) podlega ona procedurze oceny. Ocena ta jest dokonywana w oparciu o szereg kryteriów formalnych i merytorycznych (katalog kryteriów zawiera zazwyczaj dokumentacja konkursowa dla danego naboru wniosków). W zależności od kryteriów możemy je podzielić na obligatoryjne, czyli takie których spełnienie jest obowiązkowe i fakultatywne, czyli kryteria które nie są obowiązkowe, ale ich spełnienie może zapewnić naszemu projektowi większą liczbę punktów i w konsekwencji zadecydować o przyznaniu unijnej dotacji.

W trakcie obecnie trwającego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 8.1. POIG, gdzie wsparcie mają szanse otrzymać projekty z zakresu gospodarki elektronicznej, wnioski oceniane są pod kątem kryteriów fakultatywnych (np. kompletność dokumentacji), merytorycznych obligatoryjnych (np. zgodność z celami działania 8.1 i POIG) oraz merytorycznych fakultatywnych (np. świadczenie e-usługi zarówno dla odbiorców krajowych jak i zagranicznych).

Kiedy protest?

Protest jest środkiem odwoławczym od wyników oceny projektów i może być wnoszony po doręczeniu pisemnej informacji o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć ocenę której wyniki nie pozwalają na skierowanie projektu do dalszego etapu oceny lub zakwalifikowanie go do dofinansowania.

Protest może dotyczyć każdego etapu oceny projektu, zarówno formalnej, jak i merytorycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Unijne stypendia dla lubuskich doktorantów - jak je zdobyć

Gdzie składać protest?

REKLAMA

Protest wnoszony jest do Instytucji Pośredniczącej za pośrednictwem instytucji, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku gdy pismo zostało przekazane przez Instytucję Pośredniczącą, protest wnoszony jest bezpośrednio do tej instytucji.

Dla wspomnianego powyżej działania 8.1. POIG protest wnoszony jest do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Instytucja Pośrednicząca) za pośrednictwem Regionalnej Instytucji Finansującej, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.

Protest rozpatrywany jest w ciągu 70 dni roboczych od dnia wpływu protestu do instytucji informującej o wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Co po proteście?

Po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach POIG i po otrzymaniu informacji o negatywnym wyniku procedury odwoławczej wnioskodawcy przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Szczegółowe warunki, terminy i sposób wnoszenia protestu określone zostały w „Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013” w Załączniku 4.4 Procedura odwoławcza w ramach POIG, dostępnym pod adresem http://www.poig.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA