REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?
Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc finansową z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka mają możliwość odwołania się od wyników oceny projektów. Narzędziem, które temu służy jest protest.

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem pomocy finansowej ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w pierwszej kolejności składają dokumenty aplikacyjne w terminie i zgodnie z zasadami ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie. Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie je dostępny na stronach internetowych instytucji zaangażowanych we wdrażanie POIG w Polsce, np. na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod adresem: http://www.parp.gov.pl

REKLAMA

Najpierw ocena dokumentów

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej np. do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej (określone w ogłoszeniu o naborze projektów) podlega ona procedurze oceny. Ocena ta jest dokonywana w oparciu o szereg kryteriów formalnych i merytorycznych (katalog kryteriów zawiera zazwyczaj dokumentacja konkursowa dla danego naboru wniosków). W zależności od kryteriów możemy je podzielić na obligatoryjne, czyli takie których spełnienie jest obowiązkowe i fakultatywne, czyli kryteria które nie są obowiązkowe, ale ich spełnienie może zapewnić naszemu projektowi większą liczbę punktów i w konsekwencji zadecydować o przyznaniu unijnej dotacji.

W trakcie obecnie trwającego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 8.1. POIG, gdzie wsparcie mają szanse otrzymać projekty z zakresu gospodarki elektronicznej, wnioski oceniane są pod kątem kryteriów fakultatywnych (np. kompletność dokumentacji), merytorycznych obligatoryjnych (np. zgodność z celami działania 8.1 i POIG) oraz merytorycznych fakultatywnych (np. świadczenie e-usługi zarówno dla odbiorców krajowych jak i zagranicznych).

Kiedy protest?

Protest jest środkiem odwoławczym od wyników oceny projektów i może być wnoszony po doręczeniu pisemnej informacji o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć ocenę której wyniki nie pozwalają na skierowanie projektu do dalszego etapu oceny lub zakwalifikowanie go do dofinansowania.

Protest może dotyczyć każdego etapu oceny projektu, zarówno formalnej, jak i merytorycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Unijne stypendia dla lubuskich doktorantów - jak je zdobyć

Gdzie składać protest?

REKLAMA

Protest wnoszony jest do Instytucji Pośredniczącej za pośrednictwem instytucji, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku gdy pismo zostało przekazane przez Instytucję Pośredniczącą, protest wnoszony jest bezpośrednio do tej instytucji.

Dla wspomnianego powyżej działania 8.1. POIG protest wnoszony jest do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Instytucja Pośrednicząca) za pośrednictwem Regionalnej Instytucji Finansującej, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.

Protest rozpatrywany jest w ciągu 70 dni roboczych od dnia wpływu protestu do instytucji informującej o wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Co po proteście?

Po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach POIG i po otrzymaniu informacji o negatywnym wyniku procedury odwoławczej wnioskodawcy przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Szczegółowe warunki, terminy i sposób wnoszenia protestu określone zostały w „Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013” w Załączniku 4.4 Procedura odwoławcza w ramach POIG, dostępnym pod adresem http://www.poig.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA