| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Dotacje unijne przyznane rolnikom na prowadzenie gospodarstw niskotowarowych mogą być dziedziczone przez ich spadkobierców. Właśnie weszły w życie zmienione przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Dotacja unijna przyznana na restrukturyzację gospodarstwa niskotowarowego może być dziedziczona przez spadkobierców rolnika, któremu została ona przyznana. Taka możliwość wynika z zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie gospodarstw niskotowarowych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. z 2010 r. nr 244, poz. 1625).

Zasady dziedziczenia dotacji

W przypadku śmierci producenta rolnego, któremu przyznano płatność dla gospodarstwa niskotowarowego płatność ta przysługuje jego spadkobiercy, jeżeli:

  • złoży wniosek o jej udzielenie w terminie 2 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy,
  • odziedziczył to gospodarstwo,
  • zobowiąże się do realizacji planu rozwoju gospodarstwa niskotowarowego i nieprzenoszenia własności tego gospodarstwa do dnia wypłaty ostatniej płatności dla tego gospodarstwa.

Płatność przyznaje się spadkobiercy w wysokości tej części kwoty płatności dla gospodarstwa niskotowarowego przyznanej spadkodawcy, której nie wypłacono do dnia jego śmierci.

Polecamy: Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Wniosek o udzielenie płatności

Dziedziczenie dotacji następuje na podstawie wniosku, który jest składany przez spadkobiercę. Wnioski takie należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR), do którego został złożony wniosek o przyznanie płatności dla gospodarstwa niskotowarowego przez spadkodawcę.

We wniosku należy podać swój numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2004 r. Nr 10, poz. 76, z późn. zm. albo dołączyć do tego wniosku kopię wniosku o nadanie takiego numeru.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Do wniosku należy załączyć:
1) prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo
2) w przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku:
a) zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
b) kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku — potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd albo — potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji, wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo kopią tego potwierdzenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji, albo
3) zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Pomoc finansowa na „Wspieranie gospodarstw niskotowarowych” skierowana jest do gospodarstw rolnych o stosunkowo niewielkim potencjale ekonomicznym. Uzyskane pieniądze rolnik może wykorzystać na przedsięwzięcia dotyczące produkcji rolniczej lub pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomoc finansowa przeznaczona na jedno gospodarstwo stanowi równowartość 1250 euro (przeliczana według określonego kursu) i wypłacana jest co roku przez kolejnych pięć lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »