| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Również w tym roku rolnicy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji na modernizację gospodarstw rolnych będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy na ten cel w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak w odróżnieniu od poprzednich naborów zmieniły się priorytety i zasady przyznawania unijnej pomocy. O tym w szczegółach w dalszej części artykułu.

Producenci mleka

W naborze wniosków priorytetowo będą traktowani ci rolnicy, którzy chcą inwestować w restrukturyzację prowadzonej przez siebie produkcji mleczarskiej. Jest to związane z ubiegłoroczną nowelizacją rozporządzenia MRiRW dotyczącego warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach tego działania. Zatem priorytetowo będą traktowane inwestycje, które są związane z produkcją mleczarską i prowadzą do rozwoju produkcji mleczarskiej albo do zmiany profilu prowadzonej działalności rolniczej i tym samym zaprzestania prowadzenia w danym gospodarstwie produkcji mleczarskiej. Tacy rolnicy oprócz spełnienia warunków formalnych obowiązujących wszystkich wnioskodawców tego działania (np. wielkość ekonomiczna gospodarstwa czy wiek wnioskodawcy), muszą spełnić dodatkowe wymogi. 

Rolnik, który chce otrzymać dotację do produkcji mleczarskiej musi dodatkowo być wpisany do rejestru producentów, który jest prowadzony przez dyrektora właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, musi przysługiwać mu w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy kwota indywidualna tzw. kwota mleczna, w wysokości co najmniej 20 000 kg oraz musi wykazać, że co najmniej od roku prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji mleka.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Nabór wniosków o przyznanie pomocy na restrukturyzację produkcji mleczarskiej będzie prowadzony do 17 stycznia 2011 roku na terenie sześciu województw: lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W tych województwach będzie można otrzymać pomoc finansową wyłącznie na działania związane z produkcją mleczarską. Nie przewiduje się dofinansowania w ramach tego działania innych inwestycji (niezwiązanych z produkcją mleczarską) realizowanych w gospodarstwach rolnych. Jest to związane z tym, że w poprzednich naborach w tych regionach wykorzystano w znacznym stopniu środki zarezerwowane na wsparcie z tego działania, a pozostała do wykorzystania pula pieniędzy wystarczy jedynie na inwestycje dla producentów mleka. Wnioski przyjmowane są w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dane kontaktowe do oddziałów regionalnych ARMiR znajdują się na stronach internetowych Agencji, pod adresem: http://www.arimr.gov.pl, w zakładace „O ARMiR”. 

Pozostali rolnicy

Pozostali rolnicy wnioski na inwestycje w zakresie restrukturyzacji swoich gospodarstw rolnych będą mogli składać od 17 do 28 stycznia 2011 r. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zasadnicza różnica w stosunku do zasad obowiązujących podczas poprzednich naborów to to, że wnioski o pomoc na zakup i wspólne użytkowanie maszyn i urządzeń rolniczych będzie mogło składać wspólnie kilku rolników. Dotychczas nie mogli oni złożyć razem jednego wniosku o pomoc. Działanie takie spowoduje, że o wsparcie będą mogli się starać także właściciele mniejszych gospodarstw rolnych, którzy dotychczas byli wykluczeni z ubiegania się o taką pomoc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK