REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych
Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych

REKLAMA

REKLAMA

Również w tym roku rolnicy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji na modernizację gospodarstw rolnych będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy na ten cel w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak w odróżnieniu od poprzednich naborów zmieniły się priorytety i zasady przyznawania unijnej pomocy. O tym w szczegółach w dalszej części artykułu.

Producenci mleka

REKLAMA

W naborze wniosków priorytetowo będą traktowani ci rolnicy, którzy chcą inwestować w restrukturyzację prowadzonej przez siebie produkcji mleczarskiej. Jest to związane z ubiegłoroczną nowelizacją rozporządzenia MRiRW dotyczącego warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach tego działania. Zatem priorytetowo będą traktowane inwestycje, które są związane z produkcją mleczarską i prowadzą do rozwoju produkcji mleczarskiej albo do zmiany profilu prowadzonej działalności rolniczej i tym samym zaprzestania prowadzenia w danym gospodarstwie produkcji mleczarskiej. Tacy rolnicy oprócz spełnienia warunków formalnych obowiązujących wszystkich wnioskodawców tego działania (np. wielkość ekonomiczna gospodarstwa czy wiek wnioskodawcy), muszą spełnić dodatkowe wymogi. 

REKLAMA

Rolnik, który chce otrzymać dotację do produkcji mleczarskiej musi dodatkowo być wpisany do rejestru producentów, który jest prowadzony przez dyrektora właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, musi przysługiwać mu w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy kwota indywidualna tzw. kwota mleczna, w wysokości co najmniej 20 000 kg oraz musi wykazać, że co najmniej od roku prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji mleka.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Nabór wniosków o przyznanie pomocy na restrukturyzację produkcji mleczarskiej będzie prowadzony do 17 stycznia 2011 roku na terenie sześciu województw: lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W tych województwach będzie można otrzymać pomoc finansową wyłącznie na działania związane z produkcją mleczarską. Nie przewiduje się dofinansowania w ramach tego działania innych inwestycji (niezwiązanych z produkcją mleczarską) realizowanych w gospodarstwach rolnych. Jest to związane z tym, że w poprzednich naborach w tych regionach wykorzystano w znacznym stopniu środki zarezerwowane na wsparcie z tego działania, a pozostała do wykorzystania pula pieniędzy wystarczy jedynie na inwestycje dla producentów mleka. Wnioski przyjmowane są w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dane kontaktowe do oddziałów regionalnych ARMiR znajdują się na stronach internetowych Agencji, pod adresem: http://www.arimr.gov.pl, w zakładace „O ARMiR”. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostali rolnicy

REKLAMA

Pozostali rolnicy wnioski na inwestycje w zakresie restrukturyzacji swoich gospodarstw rolnych będą mogli składać od 17 do 28 stycznia 2011 r. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zasadnicza różnica w stosunku do zasad obowiązujących podczas poprzednich naborów to to, że wnioski o pomoc na zakup i wspólne użytkowanie maszyn i urządzeń rolniczych będzie mogło składać wspólnie kilku rolników. Dotychczas nie mogli oni złożyć razem jednego wniosku o pomoc. Działanie takie spowoduje, że o wsparcie będą mogli się starać także właściciele mniejszych gospodarstw rolnych, którzy dotychczas byli wykluczeni z ubiegania się o taką pomoc.

W przypadku wnioskowania o taką pomoc konieczne jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy rolnikami, w której określone zostaną zasady wspólnego używania i eksploatowania maszyn lub urządzeń oraz zakres prac wykonywanych przy ich użyciu przez każdą osób.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Maksymalny poziom wsparcia, który można otrzymać na gospodarstwo, wynosi 300 tys. złotych. Poziom dofinansowania, jaką może otrzymać z ARiMR beneficjent, waha się od 40% do 70% kosztów poniesionych na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i zależy od wieku beneficjenta, położenia jego gospodarstwa oraz rodzaju przedsięwzięcia.

Na maksymalny, 70% zwrot kosztów poniesionych na modernizację gospodarstw rolnych, mogą liczyć osoby wspólnie składające wniosek o przyznanie pomocy na inwestycje dotyczące restrukturyzacji produkcji mleczarskiej na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), obszarach NATURA 2000 oraz związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej, z których żadna w dniu jego złożenia nie ukończyła 40 roku życia.

O przyznawaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków lecz liczba punktów przyznanych poszczególnym operacjom. Do wykorzystania w tym naborze wniosków przewidziano łącznie ok. 2,39 miliarda złotych. 

Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z Instrukcją wypełniania są udostępnione na stronach internetowych ARMiR pod adresem: www.arimr.gov.pl oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl. Można je również otrzymać w oddziałach regionalnych ARiMR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA