REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie”
Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie”
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest zagwarantowanie powszechnego systemu edukacji i szkoleń. Projekty odnoszące się do kształcenia ustawicznego realizowane są m.in. w ramach kilku Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj.: ,,Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego’’ oraz ,,Upowszechnienie uczenia się przez całe życie’’. Podobne cele mogą być realizowane m.in. w programie „Uczenie się przez całe życie”, czyli Lifelong Learnig Experience Programme (LLP).

LLP jest jednym z programów wspólnotowych powołanych na wniosek Komisji Europejskiej w celu wsparcia krajów członkowskich w obszarach najistotniejszych dla całej Unii Europejskiej. Jest on prowadzony w ramach wyżej wspomnianego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Program LLP wspiera m.in.:

  • mobilność osób biorących udział w procesie uczenia się przez całe życie,
  • partnerstwa dwustronne i wielostronne, 
  • projekty wielostronne dotyczące promowania jakości w systemach edukacji i szkoleń, poprzez międzynarodowy transfer innowacji,
  • tworzenie i udoskonalanie materiałów naukowych i informacyjnych, 
  • działania na rzecz wspierania przejrzystości i uznawania kwalifikacji, 
  • wizyty przygotowawcze.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

Terminy naboru wniosków dla wszystkich rodzajów projektów w danym roku są wskazane w zaproszeniu do składania wniosków publikowanym w Dzienniku Urzędowym UE. Konkursy zamykane są zazwyczaj w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W zależności od charakteru działań, wniosek będzie składany do Narodowej Agencji lub Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza w Brukseli). W Polsce rolę instytucji zajmującej się realizacją programu LLP na poziomie krajowym pełni od 2007 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

LLP swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Turcję. Dzieli się na cztery podprogramy: Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz najpopularniejszy Erasmus. Program skierowany jest do różnorodnych grup wiekowych. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby uczące się jak i pracownicy różnych placówek edukacyjnych. Polska jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskich aktywnie uczestniczy we wszystkich wymienionych programach. Program ma na celu między innymi wymianę praktyk i współpracę pomiędzy systemami edukacji i szkoleń krajów Wspólnoty, wzmocnienie integracji pomiędzy krajami europejskimi, poprawę znajomości języków obcych, zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez doświadczenia międzynarodowe, wzrost tożsamości narodowej i europejskiej, promowanie demokracji i tolerancji wobec innych kultur oraz zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez rozwój zawodowy i osobisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

O przyznaniu miejsca stypendialnego w programie LLP - Erasmus decyduje:

  • znajomość języka obcego, wymaganego przez uczelnię partnerską, do której ma odbyć się wyjazd,
  • wszelka działalność w organizacjach studenckich, kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach, otrzymane nagrody i wyróżnienia,
  • silna motywacja do wyjazdu na studia za granicą,
  • Samodzielność i kultura osobista gwarantująca godne reprezentowanie Uniwersytetu na europejskich uczelniach partnerskich.

Student ubiegający się o udział w programie LLP - Erasmus ma obowiązek złożyć następujące dokumenty:

  • wypełniony formularz kwalifikacyjny,
  • list motywacyjny,
  • wszelkie posiadane przez studenta zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające znajomość języków obcych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, pracę na rzecz uczelni, czy ruchu studenckiego, bądź inne dowody aktywności społecznej studenta.

Jakie są zasady finansowanie wyjazdów w ramach LLP Erasmus?

Finansowanie studenta podczas pobytu w zagranicznej uczelni partnerskiej obejmuje:

  • stypendium w programie LLP-Erasmus,
  • utrzymanie stypendium (naukowego/socjalnego/sportowego), z uczelni macierzystej przez cały okres studiów za granicą,
  • wysokość miesięcznych stawek stypendialnych dla studentów wyjeżdżających na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus jest ustalana corocznie, w oparciu o fundusze przyznane przez Agencję Narodową Programu LLP-Erasmus. Niektóre uczelnie wypłacają stypendium w całości, inne w ratach, najczęściej dwóch. Uczelnie ustalają także sposób przekazania pieniędzy. Część przelewa je na konta studentów, podczas gdy inne wypłacają stypendium również w postaci gotówki,
  • zgodnie z umową o świadczeniu usług edukacyjnych student zobowiązany jest do uiszczania czesnego za naukę,
  • w przypadku wyjazdu studenta na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus, Rektor może podjąć decyzję o czasowym zwolnieniu słuchacza z płatności za studia.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Przyznawane studentowi stypendium jest formą dofinansowania i nie ma pokrywać całości kosztów pobytu studenta za granicą. Jego przeznaczeniem jest zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między w krajem macierzystym a krajem, w którym znajduje się uczelnia przyjmująca. Według danych portalu erasmus.org.pl, w 2008 roku liczba polskich uczelni posiadających Kartę Erasmusa wyniosła 256.

Dofinansowanie kosztów podróży odbywa się na podstawie zakupionych biletów do i z miejscowości, w której znajduje się uczelnia partnerska, w terminach zgodnych z rozpoczęciem i zakończeniem studiów w tej uczelni. Studenci ubiegający się o dofinansowanie zobowiązani są sami wykupić bilety w biurze podróży, z którym konkretna uczelnia ma podpisaną umowę.

Katarzyna Zielińska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA