Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?
REKLAMA
REKLAMA
LLP jest jednym z programów wspólnotowych powołanych na wniosek Komisji Europejskiej w celu wsparcia krajów członkowskich w obszarach najistotniejszych dla całej Unii Europejskiej. Jest on prowadzony w ramach wyżej wspomnianego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
REKLAMA
Program LLP wspiera m.in.:
- mobilność osób biorących udział w procesie uczenia się przez całe życie,
- partnerstwa dwustronne i wielostronne,
- projekty wielostronne dotyczące promowania jakości w systemach edukacji i szkoleń, poprzez międzynarodowy transfer innowacji,
- tworzenie i udoskonalanie materiałów naukowych i informacyjnych,
- działania na rzecz wspierania przejrzystości i uznawania kwalifikacji,
- wizyty przygotowawcze.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
REKLAMA
Terminy naboru wniosków dla wszystkich rodzajów projektów w danym roku są wskazane w zaproszeniu do składania wniosków publikowanym w Dzienniku Urzędowym UE. Konkursy zamykane są zazwyczaj w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W zależności od charakteru działań, wniosek będzie składany do Narodowej Agencji lub Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza w Brukseli). W Polsce rolę instytucji zajmującej się realizacją programu LLP na poziomie krajowym pełni od 2007 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.
LLP swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Turcję. Dzieli się na cztery podprogramy: Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz najpopularniejszy Erasmus. Program skierowany jest do różnorodnych grup wiekowych. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby uczące się jak i pracownicy różnych placówek edukacyjnych. Polska jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskich aktywnie uczestniczy we wszystkich wymienionych programach. Program ma na celu między innymi wymianę praktyk i współpracę pomiędzy systemami edukacji i szkoleń krajów Wspólnoty, wzmocnienie integracji pomiędzy krajami europejskimi, poprawę znajomości języków obcych, zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez doświadczenia międzynarodowe, wzrost tożsamości narodowej i europejskiej, promowanie demokracji i tolerancji wobec innych kultur oraz zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez rozwój zawodowy i osobisty.
Polecamy: Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian
O przyznaniu miejsca stypendialnego w programie LLP - Erasmus decyduje:
- znajomość języka obcego, wymaganego przez uczelnię partnerską, do której ma odbyć się wyjazd,
- wszelka działalność w organizacjach studenckich, kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach, otrzymane nagrody i wyróżnienia,
- silna motywacja do wyjazdu na studia za granicą,
- Samodzielność i kultura osobista gwarantująca godne reprezentowanie Uniwersytetu na europejskich uczelniach partnerskich.
Student ubiegający się o udział w programie LLP - Erasmus ma obowiązek złożyć następujące dokumenty:
- wypełniony formularz kwalifikacyjny,
- list motywacyjny,
- wszelkie posiadane przez studenta zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające znajomość języków obcych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, pracę na rzecz uczelni, czy ruchu studenckiego, bądź inne dowody aktywności społecznej studenta.
Jakie są zasady finansowanie wyjazdów w ramach LLP Erasmus?
Finansowanie studenta podczas pobytu w zagranicznej uczelni partnerskiej obejmuje:
- stypendium w programie LLP-Erasmus,
- utrzymanie stypendium (naukowego/socjalnego/sportowego), z uczelni macierzystej przez cały okres studiów za granicą,
- wysokość miesięcznych stawek stypendialnych dla studentów wyjeżdżających na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus jest ustalana corocznie, w oparciu o fundusze przyznane przez Agencję Narodową Programu LLP-Erasmus. Niektóre uczelnie wypłacają stypendium w całości, inne w ratach, najczęściej dwóch. Uczelnie ustalają także sposób przekazania pieniędzy. Część przelewa je na konta studentów, podczas gdy inne wypłacają stypendium również w postaci gotówki,
- zgodnie z umową o świadczeniu usług edukacyjnych student zobowiązany jest do uiszczania czesnego za naukę,
- w przypadku wyjazdu studenta na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus, Rektor może podjąć decyzję o czasowym zwolnieniu słuchacza z płatności za studia.
Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych
REKLAMA
Przyznawane studentowi stypendium jest formą dofinansowania i nie ma pokrywać całości kosztów pobytu studenta za granicą. Jego przeznaczeniem jest zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między w krajem macierzystym a krajem, w którym znajduje się uczelnia przyjmująca. Według danych portalu erasmus.org.pl, w 2008 roku liczba polskich uczelni posiadających Kartę Erasmusa wyniosła 256.
Dofinansowanie kosztów podróży odbywa się na podstawie zakupionych biletów do i z miejscowości, w której znajduje się uczelnia partnerska, w terminach zgodnych z rozpoczęciem i zakończeniem studiów w tej uczelni. Studenci ubiegający się o dofinansowanie zobowiązani są sami wykupić bilety w biurze podróży, z którym konkretna uczelnia ma podpisaną umowę.
Katarzyna Zielińska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA