REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?

Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie”
Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie”
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest zagwarantowanie powszechnego systemu edukacji i szkoleń. Projekty odnoszące się do kształcenia ustawicznego realizowane są m.in. w ramach kilku Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj.: ,,Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego’’ oraz ,,Upowszechnienie uczenia się przez całe życie’’. Podobne cele mogą być realizowane m.in. w programie „Uczenie się przez całe życie”, czyli Lifelong Learnig Experience Programme (LLP).

LLP jest jednym z programów wspólnotowych powołanych na wniosek Komisji Europejskiej w celu wsparcia krajów członkowskich w obszarach najistotniejszych dla całej Unii Europejskiej. Jest on prowadzony w ramach wyżej wspomnianego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Program LLP wspiera m.in.:

 • mobilność osób biorących udział w procesie uczenia się przez całe życie,
 • partnerstwa dwustronne i wielostronne, 
 • projekty wielostronne dotyczące promowania jakości w systemach edukacji i szkoleń, poprzez międzynarodowy transfer innowacji,
 • tworzenie i udoskonalanie materiałów naukowych i informacyjnych, 
 • działania na rzecz wspierania przejrzystości i uznawania kwalifikacji, 
 • wizyty przygotowawcze.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

Terminy naboru wniosków dla wszystkich rodzajów projektów w danym roku są wskazane w zaproszeniu do składania wniosków publikowanym w Dzienniku Urzędowym UE. Konkursy zamykane są zazwyczaj w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W zależności od charakteru działań, wniosek będzie składany do Narodowej Agencji lub Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza w Brukseli). W Polsce rolę instytucji zajmującej się realizacją programu LLP na poziomie krajowym pełni od 2007 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

LLP swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Turcję. Dzieli się na cztery podprogramy: Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz najpopularniejszy Erasmus. Program skierowany jest do różnorodnych grup wiekowych. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby uczące się jak i pracownicy różnych placówek edukacyjnych. Polska jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskich aktywnie uczestniczy we wszystkich wymienionych programach. Program ma na celu między innymi wymianę praktyk i współpracę pomiędzy systemami edukacji i szkoleń krajów Wspólnoty, wzmocnienie integracji pomiędzy krajami europejskimi, poprawę znajomości języków obcych, zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez doświadczenia międzynarodowe, wzrost tożsamości narodowej i europejskiej, promowanie demokracji i tolerancji wobec innych kultur oraz zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez rozwój zawodowy i osobisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

O przyznaniu miejsca stypendialnego w programie LLP - Erasmus decyduje:

 • znajomość języka obcego, wymaganego przez uczelnię partnerską, do której ma odbyć się wyjazd,
 • wszelka działalność w organizacjach studenckich, kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach, otrzymane nagrody i wyróżnienia,
 • silna motywacja do wyjazdu na studia za granicą,
 • Samodzielność i kultura osobista gwarantująca godne reprezentowanie Uniwersytetu na europejskich uczelniach partnerskich.

Student ubiegający się o udział w programie LLP - Erasmus ma obowiązek złożyć następujące dokumenty:

 • wypełniony formularz kwalifikacyjny,
 • list motywacyjny,
 • wszelkie posiadane przez studenta zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające znajomość języków obcych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, pracę na rzecz uczelni, czy ruchu studenckiego, bądź inne dowody aktywności społecznej studenta.

Jakie są zasady finansowanie wyjazdów w ramach LLP Erasmus?

Finansowanie studenta podczas pobytu w zagranicznej uczelni partnerskiej obejmuje:

 • stypendium w programie LLP-Erasmus,
 • utrzymanie stypendium (naukowego/socjalnego/sportowego), z uczelni macierzystej przez cały okres studiów za granicą,
 • wysokość miesięcznych stawek stypendialnych dla studentów wyjeżdżających na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus jest ustalana corocznie, w oparciu o fundusze przyznane przez Agencję Narodową Programu LLP-Erasmus. Niektóre uczelnie wypłacają stypendium w całości, inne w ratach, najczęściej dwóch. Uczelnie ustalają także sposób przekazania pieniędzy. Część przelewa je na konta studentów, podczas gdy inne wypłacają stypendium również w postaci gotówki,
 • zgodnie z umową o świadczeniu usług edukacyjnych student zobowiązany jest do uiszczania czesnego za naukę,
 • w przypadku wyjazdu studenta na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus, Rektor może podjąć decyzję o czasowym zwolnieniu słuchacza z płatności za studia.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Przyznawane studentowi stypendium jest formą dofinansowania i nie ma pokrywać całości kosztów pobytu studenta za granicą. Jego przeznaczeniem jest zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między w krajem macierzystym a krajem, w którym znajduje się uczelnia przyjmująca. Według danych portalu erasmus.org.pl, w 2008 roku liczba polskich uczelni posiadających Kartę Erasmusa wyniosła 256.

Dofinansowanie kosztów podróży odbywa się na podstawie zakupionych biletów do i z miejscowości, w której znajduje się uczelnia partnerska, w terminach zgodnych z rozpoczęciem i zakończeniem studiów w tej uczelni. Studenci ubiegający się o dofinansowanie zobowiązani są sami wykupić bilety w biurze podróży, z którym konkretna uczelnia ma podpisaną umowę.

Katarzyna Zielińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA