REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Pomoc Unii Europejskiej dla powodzian
Pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

REKLAMA

REKLAMA

Zapadła długo oczekiwana przez polski rząd decyzja w sprawie przyznania środków finansowych na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku tegorocznych powodzi. Dodatkowa pula środków w wysokości ponad 100 mln euro będzie pochodzić z Funduszu Solidarności.

Co to jest Fundusz Solidarności?

REKLAMA

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej powstał w 2002 roku w odpowiedzi na klęskę powodzi, która dotknęła w tym czasie Austrię, Czechy, Niemcy i Francję. Miał to być szybki, skuteczny i elastyczny instrument wspierania państw członkowskich w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak klęski żywiołowe (wyciek ropy, wichury, pożary lasów, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów itp.). Ówczesne straty poniesione przez państwa w wyniku powodzi z 2002 roku sięgnęły ponad 15 miliardów euro, podczas gdy pomoc finansowa udzielona ramach utworzonego funduszu wyniosła 728 milionów euro. Potwierdzeniem celowości powstania funduszu były lata następne, gdy tym razem kraje śródziemnomorskie dotknęła klęska upałów, pożarów i susz.

REKLAMA

Pomoc udzielana w ramach Funduszu Solidarności sprowadza się do możliwie najszybszego mobilizowania służb ratowniczych w celu zaspokojenia potrzeb ludności dotkniętych klęską żywiołową oraz do odbudowy zniszczonej kluczowej infrastruktury, która jest niezbędna w celu wznowienia działalności gospodarczej na terenach zniszczonych przez żywioł. W tym kontekście musimy jednak pamiętać, że środki finansowe wypłacane w ramach Funduszu Solidarności stanowią tylko uzupełnienie działań podejmowanych przez państwa członkowskie ze środków publicznych w celu zapobieżeniu wystąpienia klęsk żywiołowych i odnowy zniszczonej infrastruktury.

Budżet Funduszu Solidarności wynosi 1 mld euro rocznie. Jedna czwarta środków będących w dyspozycji funduszu musi pozostać nienaruszona do dnia 1 października każdego roku, na wypadek wystąpienia pod koniec roku klęsk żywiołowych. Pomoc udzielana w ramach funduszu ma formę dotacji.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku każdej uznanej klęski żywiołowej państwu beneficjentowi zostaje przyznana jednorazowa dotacja. Środki te mogą zostać przeznaczone na pokrycie części wydatków publicznych związanych z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odbudową infrastruktury i wznowieniem pracy zakładów energetycznych, wodociągów, kanalizacji, transportu, telekomunikacji, służby zdrowia, edukacji,
  • zapewnieniem czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych, 
  • zapewnieniem infrastruktury prewencyjnej i środków ochrony dziedzictwa kulturowego,
  • oczyszczaniem terenów dotkniętych katastrofą, w tym stref naturalnych.

REKLAMA

W celu usprawnienia działań funduszu instytucje europejskie zawarły porozumienie międzyinstytucjonalne, dzięki któremu możliwe jest podejmowanie szybkich decyzji dotyczących przyznawania i korzystania ze środków finansowych. Z wnioskiem o przyznanie pomocy występuje do Komisji Europejskiej państwo członkowskie dotknięte klęską żywiołową, które zobowiązane jest dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji związanych z tą sprawą.

Warunkiem przyznania pomocy jest wystąpienie klęski, która spowodowała straty w przynajmniej w jednym z państw członkowskich warte ponad 0,5 % Produktu Krajowego Brutto (PKB) za dany rok.

Dowiedz się Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej dla Polski

W wyniku powodzi, które przeszły przez Polskę w maju i czerwcu 2010 r., poszkodowanych zostało około 266 tysięcy osób, a około 31 tysięcy zostało ewakuowanych. Straty poniosło 811 gmin oraz około 1 300 przedsiębiorstw. Łącznie uszkodzonych zostało około 80 tysięcy km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych, 1160 km dróg krajowych, 59 mostów, 400 km linii kolejowych, 1300 km wałów przeciwpowodziowych. Zostało zalanych ponad 680 tysięcy hektarów ziemi zostało zalanych, w tym 18 tysięcy budynków.

23 lipca 2010 r. rząd złożył do Komisji Europejskiej wniosek o przyznanie pomocy finansowej z Funduszu Solidarności UE. Pieniądze unijne pozwoliły między innymi na odbudowę infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, dróg i mostów zniszczonych podczas tegorocznych powodzi. Oszacowane straty spowodowane przez żywioł sięgnęły ponad 2,9 mld euro.

Polecamy serwis Odszkodowania

Pierwsze informacje dotyczące zatwierdzenia polskiego wniosku i przyznania dotacji miały zapaść już w listopadzie. Ostatecznie decyzja w tej sprawie została podjęta na przełomie ostatnich dni. Komisja Europejska po przeanalizowaniu polskiego wniosku podjęła decyzję o przyznaniu Polsce dotacji w wysokości 105,5 mln euro z Funduszu Solidarności, o czym z satysfakcją informował w mediach rzecznik Komisji. Przyznane środki pozwolą zniwelować wydatki, które zostały poniesione na odbudowę infrastruktury z budżetu państwa. Teraz decyzję Komisji Europejskiej musi zaakceptować Rada i Parlament Europejski. Zakłada się, że potrwa to około dwóch, trzech miesięcy.

W 2005 roku pomoc z Funduszu Solidarności została przyznana naszym południowym sąsiadom – Słowacji - na walkę ze skutkami wichur, które nawiedziły ten kraj. Największe zniszczenia dotyczyły infrastruktury i lasów. Pomoc udzielona wtedy Słowakom wyniosła ponad 5 mln euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA