reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie „Kierunek – Własna Firma”, po pomyślnym ukończeniu etapu szkoleniowego, mają szansę otrzymać unijną dotację na założenie własnego biznesu. Wydatkowanie środków przyznanych w ramach dotacji musi jednak przebiegać zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej.

Dotacja na samozatrudnienie

Ruszył nabór uczestników projektów „Kierunek – Własna Firma”. Potrwa on do 20 grudnia 2010 roku. W tym czasie osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny złożyć w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie formularz rekrutacyjny wraz z wymaganymi załącznikami. Formularz rekrutacyjny wraz ze wzorami załączników można pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: http://wup.mazowsze.pl

Do udziału w projekcie zostanie zakwalifikowanych 40 osób, które skorzystają z bezpłatnych szkoleń i doradztwa w zakresie przedsiębiorczości. Spośród tej grupy zostanie wybranych 30 osób, które będą mogły otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 40 tys. złotych lub skorzystać ze wsparcia pomostowego w wysokości 1,2 tys. złotych przez pierwsze 6 miesięcy. Wybór osób, którym zostanie przyznana dotacja nastąpi nie wcześniej niż po zakończeniu etapu szkoleniowego na podstawie oceny złożonych wniosków o dotację. Z takimi osobami jest wówczas podpisywana umowa o udzielenie jednorazowej dotacji na rozwój przedsiębiorczości.

Maksymalna wysokość jednorazowej dotacji nie może przekroczyć 40 tys. złotych i jest uzależniona od potrzeb wykazanych w wniosku o dotację, związanych z planowaną działalnością gospodarczą i od wysokości planowanych wydatków.

Dowiedz się: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wydatkowanie dotacji

Ponoszenie wydatków w ramach dotacji powinno nastąpić dopiero po podpisaniu umowy o udzielenie jednorazowej dotacji. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość poniesienia wydatków przed podpisaniem umowy, ale po złożeniu wniosku o dotację. W takiej sytuacji uczestnik projektu pokrywa koszty ze środków własnych i czyni to na własne ryzyko. 

Wydatki są kwalifikowane, czyli będą mogły podlegać zwrotowi w ramach dotacji, o ile zostały poniesione zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem rzeczowo-finansowym. Innymi słowy wydatki, które zamierzamy ponieść na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinny zostać dokładnie przemyślane i uzasadnione przez uczestnika projektu oraz umieszczone we wniosku.

Środki z dotacji powinny służyć powinny służyć pokryciu wydatków umożliwiających rozpoczęcie działalności gospodarczej. Do takich wydatków można zaliczyć sprzęt i wyposażenie np. meble, pod warunkiem, że jest dla nich prowadzona ewidencja ilościowa i wartościowa. Innym przykładem wydatków ponoszonych w ramach dotacji mogą być koszty dostosowania pomieszczeń do prowadzenia działalności gospodarczej czy koszty informacji i promocji np. koszty założenia strony internetowej. Środki z dotacji nie mogą służyć pokryciu kosztów bieżącej działalności (np. czynsz, opłaty za energię elektryczną, wodę czy telefon).

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Wydatki niekwalifikowane:
Środki z przyznanej dotacji nie mogą zostać przeznaczone na:
- wynagrodzenia wraz z pochodnymi,
- wniesienia wkładu do spółek,
- zakup nieruchomości,
- opłaty administracyjne i skarbowe, zakup akcji i obligacji,
- wniesienie kaucji,
- sfinansowanie wydatków, które wcześniej były objęte wsparciem wspólnotowym,
- zapłatę kar i grzywien,
- zakup środków transportu, w przypadku podjęcia działalności w sektorze transportu towarów,
- zapłatę składek ubezpieczeniowych, w tym KRUS.

Uczestnik projektu jest zobowiązany do rozliczenia 100% środków otrzymanych w ramach dotacji.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacja na samozatrudnienie
Dotacja na samozatrudnienie

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama