REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poprawnie rozliczyć dotację na samozatrudnienie na Mazowszu

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacja na samozatrudnienie
Dotacja na samozatrudnienie

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie „Kierunek – Własna Firma”, po pomyślnym ukończeniu etapu szkoleniowego, mają szansę otrzymać unijną dotację na założenie własnego biznesu. Wydatkowanie środków przyznanych w ramach dotacji musi jednak przebiegać zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji konkursowej.

Dotacja na samozatrudnienie

REKLAMA

Ruszył nabór uczestników projektów „Kierunek – Własna Firma”. Potrwa on do 20 grudnia 2010 roku. W tym czasie osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny złożyć w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie formularz rekrutacyjny wraz z wymaganymi załącznikami. Formularz rekrutacyjny wraz ze wzorami załączników można pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: http://wup.mazowsze.pl

REKLAMA

Do udziału w projekcie zostanie zakwalifikowanych 40 osób, które skorzystają z bezpłatnych szkoleń i doradztwa w zakresie przedsiębiorczości. Spośród tej grupy zostanie wybranych 30 osób, które będą mogły otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 40 tys. złotych lub skorzystać ze wsparcia pomostowego w wysokości 1,2 tys. złotych przez pierwsze 6 miesięcy. Wybór osób, którym zostanie przyznana dotacja nastąpi nie wcześniej niż po zakończeniu etapu szkoleniowego na podstawie oceny złożonych wniosków o dotację. Z takimi osobami jest wówczas podpisywana umowa o udzielenie jednorazowej dotacji na rozwój przedsiębiorczości.

Maksymalna wysokość jednorazowej dotacji nie może przekroczyć 40 tys. złotych i jest uzależniona od potrzeb wykazanych w wniosku o dotację, związanych z planowaną działalnością gospodarczą i od wysokości planowanych wydatków.

Dowiedz się: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wydatkowanie dotacji

REKLAMA

Ponoszenie wydatków w ramach dotacji powinno nastąpić dopiero po podpisaniu umowy o udzielenie jednorazowej dotacji. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość poniesienia wydatków przed podpisaniem umowy, ale po złożeniu wniosku o dotację. W takiej sytuacji uczestnik projektu pokrywa koszty ze środków własnych i czyni to na własne ryzyko. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki są kwalifikowane, czyli będą mogły podlegać zwrotowi w ramach dotacji, o ile zostały poniesione zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem rzeczowo-finansowym. Innymi słowy wydatki, które zamierzamy ponieść na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinny zostać dokładnie przemyślane i uzasadnione przez uczestnika projektu oraz umieszczone we wniosku.

Środki z dotacji powinny służyć powinny służyć pokryciu wydatków umożliwiających rozpoczęcie działalności gospodarczej. Do takich wydatków można zaliczyć sprzęt i wyposażenie np. meble, pod warunkiem, że jest dla nich prowadzona ewidencja ilościowa i wartościowa. Innym przykładem wydatków ponoszonych w ramach dotacji mogą być koszty dostosowania pomieszczeń do prowadzenia działalności gospodarczej czy koszty informacji i promocji np. koszty założenia strony internetowej. Środki z dotacji nie mogą służyć pokryciu kosztów bieżącej działalności (np. czynsz, opłaty za energię elektryczną, wodę czy telefon).

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Wydatki niekwalifikowane:
Środki z przyznanej dotacji nie mogą zostać przeznaczone na:
- wynagrodzenia wraz z pochodnymi,
- wniesienia wkładu do spółek,
- zakup nieruchomości,
- opłaty administracyjne i skarbowe, zakup akcji i obligacji,
- wniesienie kaucji,
- sfinansowanie wydatków, które wcześniej były objęte wsparciem wspólnotowym,
- zapłatę kar i grzywien,
- zakup środków transportu, w przypadku podjęcia działalności w sektorze transportu towarów,
- zapłatę składek ubezpieczeniowych, w tym KRUS.

Uczestnik projektu jest zobowiązany do rozliczenia 100% środków otrzymanych w ramach dotacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA