| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny, drugi nabór wniosków na odbudowę gospodarstw zniszczonych w tegorocznych powodziach. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w pierwszym terminie mają szansę zrobić to w grudniu. W zależności od wielkości poniesionych szkód w gospodarstwie będzie można otrzymać na odbudowę nawet do 300 tys. złotych.

Uruchomienie dodatkowych środków na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi było możliwe dzięki wspólnym staraniom władz polskich w Brukseli. Pod naciskiem argumentów strony polskiej, a także skali wyrządzonych szkód Komisja Europejska przeznaczyła pulę dodatkowych 100 mln euro na walkę z żywiołem (około 400 mln złotych). Podczas pierwszego naboru wniosków zgłosiło się 760 rolników, którzy ubiegają się o przyznanie wsparcia w łącznej wysokości ponad 61 milionów złotych. Teraz szansę mają pozostali rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wymaganych dokumentów w terminie.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane będą przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie od 30 listopada do 30 grudnia 2010 r.

Z pomocy mogą skorzystać osoby (fizyczne, prawne oraz spółki osobowe), które są posiadaczami użytków rolnych o powierzchni co najmniej 1 ha lub nieruchomości służących produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły spowodowane przez powódź lub osunięcie ziemi. Warunkiem przyznania takiej pomocy jest prowadzenie działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz wpisanie do rejestru przedsiębiorstw w KRS (w przypadku osoby prawnej lub spółki).

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

Możliwość udzielenia pomocy weryfikuje specjalna komisja powoływana przez wojewodę. Aby pomoc została przyznana wysokość szkód w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio musi wynieść powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym oraz w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. zł.

O przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków. Wsparcie będzie przysługiwało według liczby punktów przyznanych na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie.

W ramach projektu możliwy jest np. zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych w rozumieniu ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt, należących do gatunków zwierząt gospodarskich.

Polecamy serwis Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »