Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza
REKLAMA
REKLAMA
Podstawę prawną procedury odwoławczej w projektach realizowanych przy współudziale środków europejskich regulują przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U.06. nr 227, poz. 1658 z późn. zm.).
REKLAMA
Na podstawie ustawy, każda instytucja zarządzająca (w przypadku programów regionalnych każdy z 16 marszałków województw) została zobowiązana do przygotowania szerszego dokumentu określającego wymogi obowiązujące wnioskodawców przy odwoływaniu się od wyników oceny projektu unijnego. W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego (RPO WM) funkcję taką pełni dokument pn. „Procedura odwoławcza dla wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 -2013”.
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Czym jest protest?
REKLAMA
Protest jest środkiem odwoławczym przysługującym wnioskodawcy ubiegającemu się o dofinansowanie projektu w ramach RPO WM, którego projekt został oceniony negatywnie. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć taką ocenę (lub dany jej etap), której wyniki nie pozwalają na zakwalifikowanie projektu do dofinansowania.
Za przykład negatywnej oceny projektu, od której przysługuje środek odwoławczy, należy uznać przypadek, w którym projekt przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny, ale nie został zakwalifikowany do dofinansowania ze względu na wyczerpanie puli środków przewidzianych w ramach danego konkursu i w związku z tym został umieszczony na liście rezerwowej.
Protest stanowi etap przedsądowy procedury odwoławczej i rozpatrywany jest przez Instytucję Pośredniczącą II stopnia, czyli w przypadku RPO WM – Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).
W przypadku oddalenia skargi przez MJWPU wnioskodawca ma możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (wyłącznie w zakresie zgodności z prawem czynności dokonywanych w zakresie oceny projektów) oraz skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego).
Przeczytaj także: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?
Kiedy można wnieść protest?
Protest od negatywnego wyniku oceny projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego może zostać wniesiony w następujących etapach oceny projektu:
- po ocenie formalnej projektu - rozpatrywanie środka odwoławczego w zakresie oceny zgodności złożonego projektu z kryteriami formalnymi zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM,
- po ocenie wykonalności - rozpatrywanie środka odwoławczego w odniesieniu do kwestii proceduralnych
W takim przypadku protest może zostać wniesiony na nieprawidłowości przeprowadzenia samej oceny, w szczególności w odniesieniu do nieuwzględnienia treści wniosku i załączników, braku uzasadnień oceny.
- po ocenie punktowej, w skład której wchodzi ocena strategiczna i merytoryczna - rozpatrywanie środka odwoławczego w odniesieniu do kwestii proceduralnych,
W takim przypadku protest może zostać wniesiony na nieprawidłowości przeprowadzenia samej oceny, w szczególności w odniesieniu do niewłaściwego zsumowania punktów, braku uzasadnień do przyznanej punktacji, nieuwzględnienia treści wniosku i załączników.
Jak przygotować protest?
REKLAMA
Protest wnoszony jest wyłącznie w formie pisemnej. Oznacza to, że nie jest dopuszczalne przekazywanie protestu w formie elektronicznej np. poprzez wysłanie e-maila czy za pomocą faksu. Protest powinien być czytelnie podpisany przez wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.
W przypadku wnoszenia protestu przez nie będącą wnioskodawcą projektu, konieczne jest załączenie pisemnego upoważnienia, pełnomocnictwa dla tej osoby). Protest wnoszony jest do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) z siedzibą w Warszawie, która to pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej II stopnia dla projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego.
Aby protest mógł być uznany za skutecznie wniesiony musi zostać przekazany z zachowaniem pozostałych zasad w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania z MJWPU pisemnej informacji o wynikach przeprowadzonej oceny wniosku o dofinansowanie.
Polecamy serwis Umowy w firmie
Protest powinien zawierać takie informacje jak:
- dane wnioskodawcy,
- tytuł projektu i numer wniosku o dofinansowanie projektu,
- wyczerpujące określenie zarzutów odnoszących się do przeprowadzonej oceny wniosku o dofinansowanie projektu ze wskazaniem, w jakim zakresie zdaniem wnioskodawcy ocena złożonego wniosku nie została przeprowadzona w sposób prawidłowy,
- dowody potwierdzające zarzuty opisane w proteście; a w przypadku dokumentów - kopie poświadczone „za zgodność z oryginałem”,
- podpis wnioskodawcy.
Protest rozpatrywany jest w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia jego dostarczenia do MJWPU. W przypadku rozpatrzenia protestu – protest może zostać uwzględniony lub oddalony. Bez względu na wynik rozpatrzenia protestu informacja ta jest przekazywana wnioskodawcy projektu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.