| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza

Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza

Wnioskodawca, którego projekt został negatywnie oceniony, ma prawo wniesienia środka odwoławczego, jakim jest protest. Aby protest został skutecznie wniesiony należy zachować kilka obowiązujących zasad.

Podstawę prawną procedury odwoławczej w projektach realizowanych przy współudziale środków europejskich regulują przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U.06. nr 227, poz. 1658 z późn. zm.).

Na podstawie ustawy, każda instytucja zarządzająca (w przypadku programów regionalnych każdy z 16 marszałków województw) została zobowiązana do przygotowania szerszego dokumentu określającego wymogi obowiązujące wnioskodawców przy odwoływaniu się od wyników oceny projektu unijnego. W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego (RPO WM) funkcję taką pełni dokument pn. „Procedura odwoławcza dla wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 -2013”. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Czym jest protest?

Protest jest środkiem odwoławczym przysługującym wnioskodawcy ubiegającemu się o dofinansowanie projektu w ramach RPO WM, którego projekt został oceniony negatywnie. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć taką ocenę (lub dany jej etap), której wyniki nie pozwalają na zakwalifikowanie projektu do dofinansowania.

Za przykład negatywnej oceny projektu, od której przysługuje środek odwoławczy, należy uznać przypadek, w którym projekt przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny, ale nie został zakwalifikowany do dofinansowania ze względu na wyczerpanie puli środków przewidzianych w ramach danego konkursu i w związku z tym został umieszczony na liście rezerwowej.

Protest stanowi etap przedsądowy procedury odwoławczej i rozpatrywany jest przez Instytucję Pośredniczącą II stopnia, czyli w przypadku RPO WM – Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).

W przypadku oddalenia skargi przez MJWPU wnioskodawca ma możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (wyłącznie w zakresie zgodności z prawem czynności dokonywanych w zakresie oceny projektów) oraz skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego).

Przeczytaj także: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Kiedy można wnieść protest?

Protest od negatywnego wyniku oceny projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego może zostać wniesiony w następujących etapach oceny projektu:

  • po ocenie formalnej projektu - rozpatrywanie środka odwoławczego w zakresie oceny zgodności złożonego projektu z kryteriami formalnymi zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM,
  • po ocenie wykonalności - rozpatrywanie środka odwoławczego w odniesieniu do kwestii proceduralnych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »