REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych z Mazowsza

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych
Jak oprotestować wynik oceny projektów unijnych

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca, którego projekt został negatywnie oceniony, ma prawo wniesienia środka odwoławczego, jakim jest protest. Aby protest został skutecznie wniesiony należy zachować kilka obowiązujących zasad.

Podstawę prawną procedury odwoławczej w projektach realizowanych przy współudziale środków europejskich regulują przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U.06. nr 227, poz. 1658 z późn. zm.).

REKLAMA

Na podstawie ustawy, każda instytucja zarządzająca (w przypadku programów regionalnych każdy z 16 marszałków województw) została zobowiązana do przygotowania szerszego dokumentu określającego wymogi obowiązujące wnioskodawców przy odwoływaniu się od wyników oceny projektu unijnego. W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego (RPO WM) funkcję taką pełni dokument pn. „Procedura odwoławcza dla wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 -2013”. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Czym jest protest?

REKLAMA

Protest jest środkiem odwoławczym przysługującym wnioskodawcy ubiegającemu się o dofinansowanie projektu w ramach RPO WM, którego projekt został oceniony negatywnie. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć taką ocenę (lub dany jej etap), której wyniki nie pozwalają na zakwalifikowanie projektu do dofinansowania.

Za przykład negatywnej oceny projektu, od której przysługuje środek odwoławczy, należy uznać przypadek, w którym projekt przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny, ale nie został zakwalifikowany do dofinansowania ze względu na wyczerpanie puli środków przewidzianych w ramach danego konkursu i w związku z tym został umieszczony na liście rezerwowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protest stanowi etap przedsądowy procedury odwoławczej i rozpatrywany jest przez Instytucję Pośredniczącą II stopnia, czyli w przypadku RPO WM – Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).

W przypadku oddalenia skargi przez MJWPU wnioskodawca ma możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (wyłącznie w zakresie zgodności z prawem czynności dokonywanych w zakresie oceny projektów) oraz skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego).

Przeczytaj także: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Kiedy można wnieść protest?

Protest od negatywnego wyniku oceny projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego może zostać wniesiony w następujących etapach oceny projektu:

  • po ocenie formalnej projektu - rozpatrywanie środka odwoławczego w zakresie oceny zgodności złożonego projektu z kryteriami formalnymi zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM,
  • po ocenie wykonalności - rozpatrywanie środka odwoławczego w odniesieniu do kwestii proceduralnych

W takim przypadku protest może zostać wniesiony na nieprawidłowości przeprowadzenia samej oceny, w szczególności w odniesieniu do nieuwzględnienia treści wniosku i załączników, braku uzasadnień oceny.

  • po ocenie punktowej, w skład której wchodzi ocena strategiczna i merytoryczna - rozpatrywanie środka odwoławczego w odniesieniu do kwestii proceduralnych,

W takim przypadku protest może zostać wniesiony na nieprawidłowości przeprowadzenia samej oceny, w szczególności w odniesieniu do niewłaściwego zsumowania punktów, braku uzasadnień do przyznanej punktacji, nieuwzględnienia treści wniosku i załączników.

Jak przygotować protest?

REKLAMA

Protest wnoszony jest wyłącznie w formie pisemnej. Oznacza to, że nie jest dopuszczalne przekazywanie protestu w formie elektronicznej np. poprzez wysłanie e-maila czy za pomocą faksu. Protest powinien być czytelnie podpisany przez wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.

W przypadku wnoszenia protestu przez nie będącą wnioskodawcą projektu, konieczne jest załączenie pisemnego upoważnienia, pełnomocnictwa dla tej osoby). Protest wnoszony jest do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) z siedzibą w Warszawie, która to pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej II stopnia dla projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego.

Aby protest mógł być uznany za skutecznie wniesiony musi zostać przekazany z zachowaniem pozostałych zasad w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania z MJWPU pisemnej informacji o wynikach przeprowadzonej oceny wniosku o dofinansowanie.

Polecamy serwis Umowy w firmie

Protest powinien zawierać takie informacje jak:

  • dane wnioskodawcy,
  • tytuł projektu i numer wniosku o dofinansowanie projektu,
  • wyczerpujące określenie zarzutów odnoszących się do przeprowadzonej oceny wniosku o dofinansowanie projektu ze wskazaniem, w jakim zakresie zdaniem wnioskodawcy ocena złożonego wniosku nie została przeprowadzona w sposób prawidłowy,
  • dowody potwierdzające zarzuty opisane w proteście; a w przypadku dokumentów - kopie poświadczone „za zgodność z oryginałem”,
  • podpis wnioskodawcy.

Protest rozpatrywany jest w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia jego dostarczenia do MJWPU. W przypadku rozpatrzenia protestu – protest może zostać uwzględniony lub oddalony. Bez względu na wynik rozpatrzenia protestu informacja ta jest przekazywana wnioskodawcy projektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA