REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy aneksować umowy o dofinansowanie mazowieckich projektów

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak aneksować umowy o dofinansowanie?
Jak aneksować umowy o dofinansowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dofinansowanie określa wzajemne zobowiązanie stron do realizacji projektu oraz zasady wypłaty środków unijnych. Podczas realizacji projektu mogą wystąpić okoliczności zmuszające którąś ze stron do zmiany jej postanowień. Wprowadzenie zmian do umowy o dofinansowanie jest możliwe pod warunkiem zachowania pewnych zasad.

Po zakwalifikowaniu projektu do wsparcia unijnego następuje podpisanie umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Umowa określa szczegółowe warunki realizacji projektu, w tym wysokość unijnej dotacji, zasady jej wypłaty, harmonogram rzeczowo-finansowy, zasady sprawozdawczości, działania informacyjne i promocyjne itd. W trakcie realizacji projektu może jednak pojawić się konieczność zmiany postanowień zawartej umowy o dofinansowanie. W przypadku projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wprowadzenie zmian do zapisów umowy jest możliwe, pod warunkiem zachowania określonych zasad, za pomocą aneksu.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Zasady wprowadzania zmian do umowy o dofinansowanie

Umowa o dofinansowanie projektu unijnego może zostać zmieniona wyłącznie w sytuacji wystąpienia okoliczności, które wymagają zmian treści umowy i są niezbędne do prawidłowej realizacji projektu. Następuje ona na podstawie zgodnego oświadczenia stron. 

Zmiany w treści umowy nie mogą powodować znaczącej modyfikacji projektu w rozumieniu art. 57 rozporządzenia Rady nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 roku.

Konieczność wprowadzenia zmian w umowie o dofinansowanie może wynikać z inicjatywy beneficjenta projektu jak również Instytucji Wdrażającej, tj. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). W przypadku, gdy z propozycją zmiany występuje beneficjent, wówczas jest on zobowiązany do poinformowania w formie pisemnej MJWPU o planowanych, uzasadnionych zmianach w projekcie. W sytuacji, gdy konieczność sporządzenia aneksu do umowy wynika z inicjatywy MJWPU, w ciągu 5 dni roboczych od daty stwierdzenia konieczności dokonania zmian sporządzany jest projekt aneksu do umowy o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu

REKLAMA

Może zdarzyć się sytuacja, gdy w niedługim okresie czasu zachodzi konieczność zawarcia kilku kolejnych aneksów do umowy o dofinansowanie. Wówczas za obopólną zgodą stron może zostać zawarty jeden aneks uwzględniający wszystkie zmiany. W takim przypadku beneficjent do czasu zawarcia aneksu jest zobowiązany do pisemnego poinformowania MJWPU o kolejnych projektach zmian, które zostaną ujęte we wspólnym aneksie.

Zmiana treści umowy o dofinansowanie może nastąpić w uzasadnionym przypadku na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji wdrażającej. W obu przypadkach konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: serwis ABC Funduszy Unijnych

Do okoliczności, które mogą powodować konieczności zmiany postanowień umowy o dofinansowanie projektu należą w szczególności:

 • zmiany osób reprezentujących beneficjenta, zmiany adresu siedziby, czy inne danych formalno-prawnych,
 • zmiany numerów rachunków bankowych, które zostały wskazane w umowie o dofinansowanie,
 • zdarzenia powodujące zmianę terminów realizacji projektu, których nie można było przewidzieć lub sporządzania SIWZ, okoliczności o charakterze siły wyższej, awarie urządzeń lub instalacji budowy, których wystąpienie jest niezależne od człowieka,
 • zdarzenia losowe mające wpływ na czas realizacji projektu,

Do takich okoliczności z pewnością należy śmierć beneficjenta lub niezdolność do pracy z powodu choroby oraz wypadku.

 • rozstrzygnięcie postępowania o zamówienie publiczne na całość lub element robót budowlanych, usług lub dostaw określonych we wniosku o dofinansowanie, którego następstwem jest zmiana terminów realizacji projektu lub kwot przewidzianych do wydatkowania w ramach projektu,
 • zmiana całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych – jeżeli ulegnie zmniejszeniu w stosunku do całkowitej wartości wydatków określonych we wniosku o dofinansowanie (tzn. powstaną oszczędności), wysokość dofinansowania unijnego ulega odpowiednio zmniejszeniu z zachowaniem udziału procentowego dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych, jeżeli ulegnie zwiększeniu w stosunku do całkowitej wartości wydatków określonych we wniosku o dofinansowanie wysokość dofinansowania nie ulega zmianie.

W przypadku wystąpienia oszczędności i zmniejszenia wartości wydatków kwaliifkowalnych ze 100 tys. złotych do 80 tys. złotych, zmianie ulega także kwota dofinansowania unijnego. Przyjmując za maksymalny poziom dofinansowania 85% wydatków kwalfiikowalnych, po wystąpieniu oszczędności na projekcie, kwota dofinansowania unijnego ulega zmniejszeniu z 85 tys. złotych do 68 tys. złotych.

 • zmiany zakładanych wartości wskaźników produktu przekraczające 15% ich wartości lub przesunięcia pomiędzy kategoriami wydatków przekraczające 15% całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych.

W takiej sytuacji, zmiany te wymagają aktualizacji wniosku o dofinansowanie projektu, dokonania ponownej oceny wniosku o dofinansowanie oraz akceptacji MJWPU z zachowaniem formy pisemnej.

Warto podkreślić, że zmiany w umowie o dofinansowanie nie mogą spowodować zwiększenia dofinansowania określonego w umowie. Wszystkie zmiany wymagają formy pisemnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA