REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy aneksować umowy o dofinansowanie mazowieckich projektów

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak aneksować umowy o dofinansowanie?
Jak aneksować umowy o dofinansowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dofinansowanie określa wzajemne zobowiązanie stron do realizacji projektu oraz zasady wypłaty środków unijnych. Podczas realizacji projektu mogą wystąpić okoliczności zmuszające którąś ze stron do zmiany jej postanowień. Wprowadzenie zmian do umowy o dofinansowanie jest możliwe pod warunkiem zachowania pewnych zasad.

Po zakwalifikowaniu projektu do wsparcia unijnego następuje podpisanie umowy o dofinansowanie realizacji projektu. Umowa określa szczegółowe warunki realizacji projektu, w tym wysokość unijnej dotacji, zasady jej wypłaty, harmonogram rzeczowo-finansowy, zasady sprawozdawczości, działania informacyjne i promocyjne itd. W trakcie realizacji projektu może jednak pojawić się konieczność zmiany postanowień zawartej umowy o dofinansowanie. W przypadku projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wprowadzenie zmian do zapisów umowy jest możliwe, pod warunkiem zachowania określonych zasad, za pomocą aneksu.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Zasady wprowadzania zmian do umowy o dofinansowanie

Umowa o dofinansowanie projektu unijnego może zostać zmieniona wyłącznie w sytuacji wystąpienia okoliczności, które wymagają zmian treści umowy i są niezbędne do prawidłowej realizacji projektu. Następuje ona na podstawie zgodnego oświadczenia stron. 

Zmiany w treści umowy nie mogą powodować znaczącej modyfikacji projektu w rozumieniu art. 57 rozporządzenia Rady nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 roku.

Konieczność wprowadzenia zmian w umowie o dofinansowanie może wynikać z inicjatywy beneficjenta projektu jak również Instytucji Wdrażającej, tj. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). W przypadku, gdy z propozycją zmiany występuje beneficjent, wówczas jest on zobowiązany do poinformowania w formie pisemnej MJWPU o planowanych, uzasadnionych zmianach w projekcie. W sytuacji, gdy konieczność sporządzenia aneksu do umowy wynika z inicjatywy MJWPU, w ciągu 5 dni roboczych od daty stwierdzenia konieczności dokonania zmian sporządzany jest projekt aneksu do umowy o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu

REKLAMA

Może zdarzyć się sytuacja, gdy w niedługim okresie czasu zachodzi konieczność zawarcia kilku kolejnych aneksów do umowy o dofinansowanie. Wówczas za obopólną zgodą stron może zostać zawarty jeden aneks uwzględniający wszystkie zmiany. W takim przypadku beneficjent do czasu zawarcia aneksu jest zobowiązany do pisemnego poinformowania MJWPU o kolejnych projektach zmian, które zostaną ujęte we wspólnym aneksie.

Zmiana treści umowy o dofinansowanie może nastąpić w uzasadnionym przypadku na wniosek beneficjenta projektu lub instytucji wdrażającej. W obu przypadkach konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: serwis ABC Funduszy Unijnych

Do okoliczności, które mogą powodować konieczności zmiany postanowień umowy o dofinansowanie projektu należą w szczególności:

  • zmiany osób reprezentujących beneficjenta, zmiany adresu siedziby, czy inne danych formalno-prawnych,
  • zmiany numerów rachunków bankowych, które zostały wskazane w umowie o dofinansowanie,
  • zdarzenia powodujące zmianę terminów realizacji projektu, których nie można było przewidzieć lub sporządzania SIWZ, okoliczności o charakterze siły wyższej, awarie urządzeń lub instalacji budowy, których wystąpienie jest niezależne od człowieka,
  • zdarzenia losowe mające wpływ na czas realizacji projektu,

Do takich okoliczności z pewnością należy śmierć beneficjenta lub niezdolność do pracy z powodu choroby oraz wypadku.

  • rozstrzygnięcie postępowania o zamówienie publiczne na całość lub element robót budowlanych, usług lub dostaw określonych we wniosku o dofinansowanie, którego następstwem jest zmiana terminów realizacji projektu lub kwot przewidzianych do wydatkowania w ramach projektu,
  • zmiana całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych – jeżeli ulegnie zmniejszeniu w stosunku do całkowitej wartości wydatków określonych we wniosku o dofinansowanie (tzn. powstaną oszczędności), wysokość dofinansowania unijnego ulega odpowiednio zmniejszeniu z zachowaniem udziału procentowego dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych, jeżeli ulegnie zwiększeniu w stosunku do całkowitej wartości wydatków określonych we wniosku o dofinansowanie wysokość dofinansowania nie ulega zmianie.

W przypadku wystąpienia oszczędności i zmniejszenia wartości wydatków kwaliifkowalnych ze 100 tys. złotych do 80 tys. złotych, zmianie ulega także kwota dofinansowania unijnego. Przyjmując za maksymalny poziom dofinansowania 85% wydatków kwalfiikowalnych, po wystąpieniu oszczędności na projekcie, kwota dofinansowania unijnego ulega zmniejszeniu z 85 tys. złotych do 68 tys. złotych.

  • zmiany zakładanych wartości wskaźników produktu przekraczające 15% ich wartości lub przesunięcia pomiędzy kategoriami wydatków przekraczające 15% całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych.

W takiej sytuacji, zmiany te wymagają aktualizacji wniosku o dofinansowanie projektu, dokonania ponownej oceny wniosku o dofinansowanie oraz akceptacji MJWPU z zachowaniem formy pisemnej.

Warto podkreślić, że zmiany w umowie o dofinansowanie nie mogą spowodować zwiększenia dofinansowania określonego w umowie. Wszystkie zmiany wymagają formy pisemnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA