REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprawdź jakie jest 6 rodzajów korzyści z realizacji projektu

Korzyści wynikające z realizacji projektów.
Korzyści wynikające z realizacji projektów.

REKLAMA

REKLAMA

Projekty są zatwierdzane do realizacji, ponieważ w przejrzysty sposób prowadzą do pomnożenia majątku firmy. Przy czym majątek ten nie musi być to wyłącznie pieniężny. Oto inne jego rodzaje.

Do najważniejszych korzyści/wartości projektu dla właścicieli/zleceniodawców zalicza się:

REKLAMA

(1) majątek pieniężny – jego osiągnięcie jest możliwe dzięki działaniom zwiększającym przychody z projektu, co wiąże się przede wszystkim z odpowiednim rozpoznawaniem potrzeb klientów, tworzeniem nowych produktów, tworzeniem trwałych relacji z klientem, oferowaniem produktów zapewniających satysfakcję klienta,

(2) majątek oszczędności – powstaje dzięki działania które przyczyniają się do redukcji kosztów projektu poprzez zmianę struktury kosztów oraz analizę czynników kosztotwórczych, działania te muszą obejmować również odpowiednie kształtowanie struktury źródeł finansowania projektów i kosztów kapitału (majątek oszczędności powinien być tworzony na etapie planowania, nie zaś – jak to jest powszechnie robione – na etapie realizacji; główne pytanie to „czy możemy ten sam efekt uzyskać tańszym sposobem?”),

Przeczytaj również: Kiedy podatek liniowy jest korzystny?

(3) majątek wydajności – odpowiedzialne za niego są działania prowadzące do wzrostu rentowności projektu czyli zachowania właściwych relacji kosztów i korzyści, chodzi o skupianie uwagi nie tylko na maksymalizacji przepływów gotówkowych z projektu, ale także na odnoszeniu ich do wielkości zaangażowanych nakładów, konieczna jest analiza stopy zwrotu z projektu w odniesieniu do kosztów kapitału (majątek wydajności powinien być tworzony na etapie realizacji,; główne pytanie to „czy wydając ustaloną kwotę pieniędzy i innych zasobów możemy uzyskać efekt większy niż planowaliśmy?”),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(4) majątek ryzyka – działania zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia krytycznego problemu w dalszej części projektu,

REKLAMA

(5) majątek intelektualny – działania pozwalające na nabywanie nowych doświadczeń przez pracowników w trakcie projektu, wzbogacanie ich umiejętności i rozwoju profesjonalnego, kształtowanie kapitału organizacyjnego w postaci nowoczesnych, sprawnych struktur i procedur, właściwe kształtowanie relacji pracowniczych i kultury organizacyjnej,

(6) majątek strategiczny – działania umożliwiające tanią „wycieczkę” poza znajome rynki, branże i klientów, w trakcie której można poszukać nowych dodatkowych możliwości które nie pojawiłyby się (nie zostałyby dostrzeżone) gdyby projekt nie został rozpoczęty np. wejście na nowy rynek z jednym produktem otwiera możliwości wynikające z poznania tego rynku i wejście z całym asortymentem, zdobycie nowych zyskownych zleceń.

Polecamy serwis Manager

Nie zawsze trzeba wkładać w projekt wszystkie typy majątków. W niektórych firmach wybrane typy (np. oszczędności) mają większą siłę zatwierdzania projektów niż inne. Dobrze jest, gdy poszczególne majątki zachodzą w różnych okresach realizacji projektu – gdyby menedżer zaplanował, że wszystko dzieje się mniej więcej równocześnie, ryzykuje utratą kontroli nad całym projektem.

Fragment pochodzi z książki „Zarządzanie wartością projektów” M. Łady i A. Kozarkiewicz (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA