O tym jak kształtuje się ochrona patentu?
REKLAMA
REKLAMA
Organem, który bierze udział w dochodzeniu ochrony patentu jest Urząd Patentowy. W Urzędzie tym przedsiębiorca zgłasza swój wynalazek, Urząd zaś, po sprawdzeniu wszystkich istotnych kwestii, dokonuje rejestracji wynalazku.
REKLAMA
Roszczenia z tytułu naruszenia patentu, pod warunkiem, że sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy dokonał ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia przez uprawnionego osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu od daty tego powiadomienia. Uprawniony, którego patent został naruszony, a także osoba, której przepisy na to pozwalają, może żądać od naruszającego patent zaniechania naruszania, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody.
Dowiedz się: Kradzież pojazdu a kluczyki w samochodzie
REKLAMA
Owa ochrona może wyglądać dwojako. Z jednej strony przedsiębiorca może domagać się ochrony na zasadach ogólnych, a więc według przepisów kodeksu cywilnego. Z drugiej natomiast poprzez zapłatę sumy pieniężnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z opatentowanego wynalazku.
Tego typu sprawy najczęściej znajdują swój finał w sądzie. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu patentu, może orzec, na wniosek uprawnionego, o podaniu do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia lub informacji o orzeczeniu, w sposób i w zakresie określonym przez sąd. Ma to na celu podanie do opinii publicznej informacji, kto jest prawowitym właścicielem patentu.
Polecamy serwis: Fundusze unijne
Roszczenia z tytułu naruszenia patentu ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat. Oznacza to, że osoba uprawniona do patentu może domagać się się ochrony od dnia, w którym dowiedziała się o naruszeniu swego prawa i o osobie, która naruszyła patent, oddzielnie co do każdego naruszenia przez okres właśnie 3 lat. Jednakże w każdym przypadku roszczenie przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia, w którym nastąpiło naruszenie patentu. Bieg przedawnienia ulega zawieszeniu w okresie między zgłoszeniem wynalazku do Urzędu Patentowego a udzieleniem patentu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.