reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > O tym jak kształtuje się ochrona patentu?

O tym jak kształtuje się ochrona patentu?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania rzeczy, przedmiotów, czy wynalazków, może ich konstrukcję, czy skład opatentować. Jeżeli dana rzecz zostanie opatentowana inny przedsiębiorca nie może korzystać z owej konstrukcji lub składu bez zezwolenia. Jeśli natomiast doszłoby do naruszenia, przedsiębiorca patentujący może domagać się ochrony. Oczywiście roszczeń z tytułu naruszenia patentu można dochodzić po uzyskaniu patentu.

Organem, który bierze udział w dochodzeniu ochrony patentu jest Urząd Patentowy. W Urzędzie tym przedsiębiorca zgłasza swój wynalazek, Urząd zaś, po sprawdzeniu wszystkich istotnych kwestii, dokonuje rejestracji wynalazku.

Roszczenia z tytułu naruszenia patentu, pod warunkiem, że sprawca działał w dobrej wierze, mogą być dochodzone za okres rozpoczynający się po dniu, w którym Urząd Patentowy dokonał ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, a w przypadku wcześniejszego powiadomienia przez uprawnionego osoby naruszającej prawo o dokonanym zgłoszeniu od daty tego powiadomienia. Uprawniony, którego patent został naruszony, a także osoba, której przepisy na to pozwalają, może żądać od naruszającego patent zaniechania naruszania, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody.

Dowiedz się: Kradzież pojazdu a kluczyki w samochodzie

Owa ochrona może wyglądać dwojako. Z jednej strony przedsiębiorca może domagać się ochrony na zasadach ogólnych, a więc według przepisów kodeksu cywilnego. Z drugiej natomiast poprzez zapłatę sumy pieniężnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z opatentowanego wynalazku.

Tego typu sprawy najczęściej znajdują swój finał w sądzie. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu patentu, może orzec, na wniosek uprawnionego, o podaniu do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia lub informacji o orzeczeniu, w sposób i w zakresie określonym przez sąd. Ma to na celu podanie do opinii publicznej informacji, kto jest prawowitym właścicielem patentu.

Polecamy serwis: Fundusze unijne

Roszczenia z tytułu naruszenia patentu ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat. Oznacza to, że osoba uprawniona do patentu może domagać się się ochrony od dnia, w którym dowiedziała się o naruszeniu swego prawa i o osobie, która naruszyła patent, oddzielnie co do każdego naruszenia przez okres właśnie 3 lat. Jednakże w każdym przypadku roszczenie przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia, w którym nastąpiło naruszenie patentu. Bieg przedawnienia ulega zawieszeniu w okresie między zgłoszeniem wynalazku do Urzędu Patentowego a udzieleniem patentu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roszczenia z tytułu naruszenia patentu ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat.
Roszczenia z tytułu naruszenia patentu ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama