reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Przedsiębiorca może wprowadzać produkty do obrotu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy taki produkt, niezależnie od tego jaki ma charakter, czy jest to śrubka, czy koparka, powinien być sprawdzony. Może jednak mieć miejsce sytuacja, gdy mimo wszystko produkt taki wyrządzi szkodę. Aby uniknąć odpowiedzialności za szkodę, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za produkt.

Odpowiedzialność cywilna za produkt, zwana inaczej OC produktu jest jedną z odmian odpowiedzialności cywilnej. Polega ona, jak zostało powiedziane,na odpowiedzialności producenta za wprowadzenie do obrotu wadliwego produktu. Szkoda, w związku z tym powstała, może mieć zarówno charakter majątkowy, jak i osobowy.

Jeżeli chodzi o szkodę majątkową, to będzie ona określona w pełnej wysokości, a więc zarówno rzeczywiste straty (dannum emergens) jak i utracone korzyści, które osoba by uzyskała, gdyby jej szkody nie wyrządzono (lucrum cessans).

Umowę ubezpieczenia może zawrzeć producent, przedsiębiorca, który prowadzi dystrybucję produktu, jest importerem, a także każda inna osoba, która na produkcie umieszcza swoją nazwę.
Zawarcie umowy ubezpieczenia spowoduje, że w przypadku wyrządzenia szkody, konieczność jej naprawienia będzie spoczywała na zakładzie ubezpieczeń. Oczywiście, zawierając umowę powinno określić się zakres umowy, a także sumę gwarancyjną, czyli maksymalna kwotę, którą w razie zaistnienia szkody ubezpieczyciel wypłaci. Od tego między innymi będzie zależała wysokość składki.

Dowiedz się: Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Istnieje wiele przypadków, gdy ubezpieczenie cywilne produktu może się przedsiębiorcy bardzo opłacić.

Jako przykład można podać sytuację, w której przedsiębiorca trudniący się produkcją blachy, wprowadzi do obrotu partię wadliwą, przez którą będzie przecieka woda. Gdy okaże się, że z powodu zamontowania tych blach klienci poniosą szkody, bo woda zaleje ich mienie, przedsiębiorca będzie musiał naprawić te szkody. Jeśli jest natomiast ubezpieczony, szkody te pokryje ubezpieczyciel poprzez wypłatę odszkodowania.

Oprócz szkód na mieniu ubezpieczenie OC produktu obejmuje szkody na osobie.

Jeśli np. wada motocyklu spowoduje wypadek, a w następstwie tego obrażenia u osoby go prowadzącej, przedsiębiorca będzie się mógł uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli zawarł umowę ubezpieczenia.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprócz szkód na mieniu ubezpieczenie OC produktu obejmuje szkody na osobie.
Oprócz szkód na mieniu ubezpieczenie OC produktu obejmuje szkody na osobie.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama