REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.

REKLAMA

REKLAMA

By nasze ferie na narciarskim stoku nie zamieniły się w zimowy koszmar warto przed wyjazdem pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Pozwoli nam to oszczędzić niepotrzebnych stresów oraz dodatkowych kosztów.

Jeżeli urlop zamierzamy spędzić na nartach można skorzystać ze specjalnych ofert ubezpieczycieli przeznaczonych dla turystów. Coraz częściej na rynku pojawiają się specjalne oferty dla osób, które odpocząć od pracy zamierzają na stoku.

REKLAMA

REKLAMA

Jest to o tyle istotne, że w razie wypadku nie będzie musieli obawiać się finansowej odpowiedzialności za wyrządzone przez nas szkody. Pozwoli nam to również uniknąć kosztów, jakie będą wiązały się z naszym leczeniem, czy transportem medycznym.

Nie polegajmy tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje nam określone prawa przy wyjazdach zagranicznych, ale nie chroni w pełni. To, że jesteśmy ubezpieczeni oznacza tylko tyle, że będąc w Austrii będziemy mogli korzystać ze służby zdrowia na takich samych zasadach, jak Austriacy. Dlatego też będziemy musieli płacić za każdy dzień pobytu w szpitalu. Jeżeli nie będziemy mieli polisy, która zobowiąże ubezpieczyciela do pokrycia szpitalnych wydatków, wtedy koszty hospitalizacji pokryjemy z własnej kieszeni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferty dotyczące ubezpieczeń są skierowane zarówno dla narciarzy, którzy na wypoczynek wybiorą polskie stoki, jak również i dla tych, którzy za śniegiem zamierzają pojechać poza granice naszego kraju.

Najpierw przeczytaj OWU

Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie warto najpierw zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU), które również wiążą ubezpieczonych. Klient powinien zwrócić uwagę zwłaszcza na sytuacje, w których wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela. Są to również wskazówki dla ubezpieczonego, czego nie powinien czynić, by nie narażać się na sytuację, kiedy to pomimo wykupienia polisy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Dokładnie przemyśl wartość sumy gwarancyjnej

REKLAMA

Gdy będziemy wybierać ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, tak by później nie narażać się na niepotrzebne stresy. Dużo ważniejszy od ceny jest zakres ubezpieczenia. Warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, z racji tego, iż urazy na stoku są codziennością. W tym kontekście powinniśmy się dokładnie zastanowić nad określeniem wysokości sumy gwarancyjnej.

Im wyższa suma gwarancyjna tym lepiej. Jej odpowiednia wartość pozwoli pokryć koszty leczenia po wypadku. Pamiętaj, że w krajach Europy Zachodniej koszt opieki medycznej może być spory.

Czy polisa powinna obejmować także akcję ratowniczo-poszukiwawczą

Narciarze, którzy zamierzają spędzić urlop za granicą powinni pamiętać również o tym, że w wielu europejskich krajach część usług medycznych jest płatna. Przykładowo w Austrii ratownictwo górskie oraz transport lotniczy helikopterem są opłacane z kieszeni pacjenta. Podobnie wygląda kwestia odpłatności za ratownictwo górskie na Słowacji. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o akcje na wypadek kataklizmów, lecz również w przypadkach powszechnych, jak np. złamanie nogi na stoku.

Dlatego też wybierając pakiet ubezpieczeniowy należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów akcji poszukiwawczej oraz ratowniczej. Istotne jest również, jaka jest suma do której pokrycia jest obowiązany ubezpieczyciel.

Zobacz serwis: Windykacja

Sprawdź, czy ubezpieczyciel sfinansuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą, jak również transport medyczny. W wielu krajach są to odpłatne usługi. Jeżeli twoja polisa nie pokrywa takich kosztów, będziesz zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.


Na stoku ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Amatorzy białego szaleństwa powinni pamiętać o tym, że w razie wypadku ucierpieć mogą nie tylko oni, ale również osoby trzecie. Jeżeli nie będziemy ubezpieczeni, to w takich sytuacjach możemy stać się adresatem roszczeń ze strony poszkodowanych, którzy mogą się domagać odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu, czy też zniszczonego sprzętu. Często nie są to małe kwoty.

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel pokryje za nas wydatki finansowe wynikające z wyrządzonej przez nas szkody. Nie będziemy musieli płacić za leczenie poszkodowanego, czy też za uszkodzony sprzęt.

Nie zawsze jednak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zwolni nas od odpowiedzialności. Musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkody jeżeli wyrządzimy je będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Uchyli się również od odpowiedzialności za nasze czyny, jeżeli popełnimy je umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczyciel nie pokryje szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego, jeżeli ten popełnił je będąc pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie własnego sprzętu

Wybierając polisę warto również zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia własnego sprzętu. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza z uwagi na jego wartość. Jeżeli się na to zdecydujemy pamiętajmy, że nie uprawnia nas to do lekkomyślności. Ubezpieczyciel obejmie ubezpieczeniem nasz sprzęt narciarski, ale jednocześnie określi zasady, jakich musimy przestrzegać. Zostawiając narty przy schronisku musimy je dobrze zabezpieczyć, tak by nie stały się łatwym łupem złodziei. Najlepiej będzie też, jeżeli fakt kradzieży zgłosimy miejscowej policji.

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego nie oznacza, że ubezpieczyciel pokryje nasze straty w każdym przypadku. Trzymaj narty lub deskę pod opieką zawodowego przewodnika lub w zamkniętym miejscu. W razie kradzież zgłoś to miejscowej policji i zadbaj o udokumentowanie faktu przestępstwa.

Więcej o ubezpieczeniach: Rzecznik Ubezpieczonych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA