REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.

REKLAMA

REKLAMA

By nasze ferie na narciarskim stoku nie zamieniły się w zimowy koszmar warto przed wyjazdem pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Pozwoli nam to oszczędzić niepotrzebnych stresów oraz dodatkowych kosztów.

Jeżeli urlop zamierzamy spędzić na nartach można skorzystać ze specjalnych ofert ubezpieczycieli przeznaczonych dla turystów. Coraz częściej na rynku pojawiają się specjalne oferty dla osób, które odpocząć od pracy zamierzają na stoku.

REKLAMA

REKLAMA

Jest to o tyle istotne, że w razie wypadku nie będzie musieli obawiać się finansowej odpowiedzialności za wyrządzone przez nas szkody. Pozwoli nam to również uniknąć kosztów, jakie będą wiązały się z naszym leczeniem, czy transportem medycznym.

Nie polegajmy tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje nam określone prawa przy wyjazdach zagranicznych, ale nie chroni w pełni. To, że jesteśmy ubezpieczeni oznacza tylko tyle, że będąc w Austrii będziemy mogli korzystać ze służby zdrowia na takich samych zasadach, jak Austriacy. Dlatego też będziemy musieli płacić za każdy dzień pobytu w szpitalu. Jeżeli nie będziemy mieli polisy, która zobowiąże ubezpieczyciela do pokrycia szpitalnych wydatków, wtedy koszty hospitalizacji pokryjemy z własnej kieszeni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferty dotyczące ubezpieczeń są skierowane zarówno dla narciarzy, którzy na wypoczynek wybiorą polskie stoki, jak również i dla tych, którzy za śniegiem zamierzają pojechać poza granice naszego kraju.

Najpierw przeczytaj OWU

Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie warto najpierw zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU), które również wiążą ubezpieczonych. Klient powinien zwrócić uwagę zwłaszcza na sytuacje, w których wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela. Są to również wskazówki dla ubezpieczonego, czego nie powinien czynić, by nie narażać się na sytuację, kiedy to pomimo wykupienia polisy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Dokładnie przemyśl wartość sumy gwarancyjnej

REKLAMA

Gdy będziemy wybierać ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, tak by później nie narażać się na niepotrzebne stresy. Dużo ważniejszy od ceny jest zakres ubezpieczenia. Warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, z racji tego, iż urazy na stoku są codziennością. W tym kontekście powinniśmy się dokładnie zastanowić nad określeniem wysokości sumy gwarancyjnej.

Im wyższa suma gwarancyjna tym lepiej. Jej odpowiednia wartość pozwoli pokryć koszty leczenia po wypadku. Pamiętaj, że w krajach Europy Zachodniej koszt opieki medycznej może być spory.

Czy polisa powinna obejmować także akcję ratowniczo-poszukiwawczą

Narciarze, którzy zamierzają spędzić urlop za granicą powinni pamiętać również o tym, że w wielu europejskich krajach część usług medycznych jest płatna. Przykładowo w Austrii ratownictwo górskie oraz transport lotniczy helikopterem są opłacane z kieszeni pacjenta. Podobnie wygląda kwestia odpłatności za ratownictwo górskie na Słowacji. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o akcje na wypadek kataklizmów, lecz również w przypadkach powszechnych, jak np. złamanie nogi na stoku.

Dlatego też wybierając pakiet ubezpieczeniowy należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów akcji poszukiwawczej oraz ratowniczej. Istotne jest również, jaka jest suma do której pokrycia jest obowiązany ubezpieczyciel.

Zobacz serwis: Windykacja

Sprawdź, czy ubezpieczyciel sfinansuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą, jak również transport medyczny. W wielu krajach są to odpłatne usługi. Jeżeli twoja polisa nie pokrywa takich kosztów, będziesz zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.


Na stoku ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Amatorzy białego szaleństwa powinni pamiętać o tym, że w razie wypadku ucierpieć mogą nie tylko oni, ale również osoby trzecie. Jeżeli nie będziemy ubezpieczeni, to w takich sytuacjach możemy stać się adresatem roszczeń ze strony poszkodowanych, którzy mogą się domagać odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu, czy też zniszczonego sprzętu. Często nie są to małe kwoty.

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel pokryje za nas wydatki finansowe wynikające z wyrządzonej przez nas szkody. Nie będziemy musieli płacić za leczenie poszkodowanego, czy też za uszkodzony sprzęt.

Nie zawsze jednak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zwolni nas od odpowiedzialności. Musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkody jeżeli wyrządzimy je będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Uchyli się również od odpowiedzialności za nasze czyny, jeżeli popełnimy je umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczyciel nie pokryje szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego, jeżeli ten popełnił je będąc pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie własnego sprzętu

Wybierając polisę warto również zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia własnego sprzętu. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza z uwagi na jego wartość. Jeżeli się na to zdecydujemy pamiętajmy, że nie uprawnia nas to do lekkomyślności. Ubezpieczyciel obejmie ubezpieczeniem nasz sprzęt narciarski, ale jednocześnie określi zasady, jakich musimy przestrzegać. Zostawiając narty przy schronisku musimy je dobrze zabezpieczyć, tak by nie stały się łatwym łupem złodziei. Najlepiej będzie też, jeżeli fakt kradzieży zgłosimy miejscowej policji.

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego nie oznacza, że ubezpieczyciel pokryje nasze straty w każdym przypadku. Trzymaj narty lub deskę pod opieką zawodowego przewodnika lub w zamkniętym miejscu. W razie kradzież zgłoś to miejscowej policji i zadbaj o udokumentowanie faktu przestępstwa.

Więcej o ubezpieczeniach: Rzecznik Ubezpieczonych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA