Kategorie

Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.
By nasze ferie na narciarskim stoku nie zamieniły się w zimowy koszmar warto przed wyjazdem pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Pozwoli nam to oszczędzić niepotrzebnych stresów oraz dodatkowych kosztów.

Jeżeli urlop zamierzamy spędzić na nartach można skorzystać ze specjalnych ofert ubezpieczycieli przeznaczonych dla turystów. Coraz częściej na rynku pojawiają się specjalne oferty dla osób, które odpocząć od pracy zamierzają na stoku.

Reklama

Jest to o tyle istotne, że w razie wypadku nie będzie musieli obawiać się finansowej odpowiedzialności za wyrządzone przez nas szkody. Pozwoli nam to również uniknąć kosztów, jakie będą wiązały się z naszym leczeniem, czy transportem medycznym.

Nie polegajmy tylko na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje nam określone prawa przy wyjazdach zagranicznych, ale nie chroni w pełni. To, że jesteśmy ubezpieczeni oznacza tylko tyle, że będąc w Austrii będziemy mogli korzystać ze służby zdrowia na takich samych zasadach, jak Austriacy. Dlatego też będziemy musieli płacić za każdy dzień pobytu w szpitalu. Jeżeli nie będziemy mieli polisy, która zobowiąże ubezpieczyciela do pokrycia szpitalnych wydatków, wtedy koszty hospitalizacji pokryjemy z własnej kieszeni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Oferty dotyczące ubezpieczeń są skierowane zarówno dla narciarzy, którzy na wypoczynek wybiorą polskie stoki, jak również i dla tych, którzy za śniegiem zamierzają pojechać poza granice naszego kraju.

Najpierw przeczytaj OWU

Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczenie warto najpierw zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU), które również wiążą ubezpieczonych. Klient powinien zwrócić uwagę zwłaszcza na sytuacje, w których wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela. Są to również wskazówki dla ubezpieczonego, czego nie powinien czynić, by nie narażać się na sytuację, kiedy to pomimo wykupienia polisy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Dokładnie przemyśl wartość sumy gwarancyjnej

Reklama

Gdy będziemy wybierać ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, tak by później nie narażać się na niepotrzebne stresy. Dużo ważniejszy od ceny jest zakres ubezpieczenia. Warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, z racji tego, iż urazy na stoku są codziennością. W tym kontekście powinniśmy się dokładnie zastanowić nad określeniem wysokości sumy gwarancyjnej.

Im wyższa suma gwarancyjna tym lepiej. Jej odpowiednia wartość pozwoli pokryć koszty leczenia po wypadku. Pamiętaj, że w krajach Europy Zachodniej koszt opieki medycznej może być spory.

Czy polisa powinna obejmować także akcję ratowniczo-poszukiwawczą

Narciarze, którzy zamierzają spędzić urlop za granicą powinni pamiętać również o tym, że w wielu europejskich krajach część usług medycznych jest płatna. Przykładowo w Austrii ratownictwo górskie oraz transport lotniczy helikopterem są opłacane z kieszeni pacjenta. Podobnie wygląda kwestia odpłatności za ratownictwo górskie na Słowacji. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o akcje na wypadek kataklizmów, lecz również w przypadkach powszechnych, jak np. złamanie nogi na stoku.

Dlatego też wybierając pakiet ubezpieczeniowy należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów akcji poszukiwawczej oraz ratowniczej. Istotne jest również, jaka jest suma do której pokrycia jest obowiązany ubezpieczyciel.

Zobacz serwis: Windykacja

Sprawdź, czy ubezpieczyciel sfinansuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą, jak również transport medyczny. W wielu krajach są to odpłatne usługi. Jeżeli twoja polisa nie pokrywa takich kosztów, będziesz zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.


Na stoku ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Amatorzy białego szaleństwa powinni pamiętać o tym, że w razie wypadku ucierpieć mogą nie tylko oni, ale również osoby trzecie. Jeżeli nie będziemy ubezpieczeni, to w takich sytuacjach możemy stać się adresatem roszczeń ze strony poszkodowanych, którzy mogą się domagać odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu, czy też zniszczonego sprzętu. Często nie są to małe kwoty.

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel pokryje za nas wydatki finansowe wynikające z wyrządzonej przez nas szkody. Nie będziemy musieli płacić za leczenie poszkodowanego, czy też za uszkodzony sprzęt.

Nie zawsze jednak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zwolni nas od odpowiedzialności. Musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkody jeżeli wyrządzimy je będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Uchyli się również od odpowiedzialności za nasze czyny, jeżeli popełnimy je umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczyciel nie pokryje szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego, jeżeli ten popełnił je będąc pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie własnego sprzętu

Wybierając polisę warto również zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia własnego sprzętu. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza z uwagi na jego wartość. Jeżeli się na to zdecydujemy pamiętajmy, że nie uprawnia nas to do lekkomyślności. Ubezpieczyciel obejmie ubezpieczeniem nasz sprzęt narciarski, ale jednocześnie określi zasady, jakich musimy przestrzegać. Zostawiając narty przy schronisku musimy je dobrze zabezpieczyć, tak by nie stały się łatwym łupem złodziei. Najlepiej będzie też, jeżeli fakt kradzieży zgłosimy miejscowej policji.

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego nie oznacza, że ubezpieczyciel pokryje nasze straty w każdym przypadku. Trzymaj narty lub deskę pod opieką zawodowego przewodnika lub w zamkniętym miejscu. W razie kradzież zgłoś to miejscowej policji i zadbaj o udokumentowanie faktu przestępstwa.

Więcej o ubezpieczeniach: Rzecznik Ubezpieczonych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.