reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzone jest zazwyczaj z umowami ubezpieczenia samochodu zawieranymi z zakładem ubezpieczeniowym lub umowami zawieranymi przez określone grupy zawodowe. Oprócz tego umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawierane są także przez podmioty przyjmujące zamówienia na świadczenia zdrowotne.

Przez podmioty też rozumieć należy następujące podmioty:
1. niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, wykonujące zadania określone w statucie tego zakładu,
2. osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
3. grupowe praktyki lekarskie i grupowe praktyki pielęgniarek, położnych prowadzącym działalność na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
4. osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, które dysponują lokalem oraz aparaturą i sprzętem medycznym, odpowiadającymi wymaganiom przewidzianym dla zakładów opieki zdrowotnej, oraz spełniające warunki określone w przepisach o działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody wyrządzone przez działanie lub zaniechanie w trakcie wykonywania czynności zamówionych świadczeń zdrowotnych. Istnieją oczywiście ograniczenia odpowiedzialności, a więc takie sytuacje, w których zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności. Należą do nich czynności polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, powstałe w wyniku nałożenia kar umownych oraz powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru. Pomijając te wyłączenia, ubezpieczenie obejmuje wszelkie inne szkody.

Wysokość odpowiedzialności zakładu ubezpieczającego jest ściśle określona w przepisach i wynosi od 12 tysięcy euro (np. dla osób legitymujących się uzyskaniem fachowych kwalifikacji do świadczenia usług zdrowotnych) do 46 tysięcy 500 euro (np. dla osób wykonujących czynności powierzone w ramach indywidualnej praktyki). Kurs euro obliczany jest według wskazań NBP na pierwszy dzień roku, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia. Oczywiście kwoty te są wskazane jako minimalne, co nie stoi na przeszkodzie zawarciu umowy określającej wyższą sumę odpowiedzialności.

Polecamy serwis: Biuro rachunkowe

Powyżej widać, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej może być przewidziane dla bardzo różnych grup zawodowych i że rozpoczynając działalność warto sprawdzić, czy się takiemu ubezpieczeniu nie podlega.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody wyrządzone przez działanie lub zaniechanie w trakcie wykonywania czynności zamówionych świadczeń zdrowotnych.
Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody wyrządzone przez działanie lub zaniechanie w trakcie wykonywania czynności zamówionych świadczeń zdrowotnych.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama