Wypłata odszkodowania od ubezpieczyciela - porada
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby jednak wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia w tym terminie okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu czternastu dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia, czyli taką co do której nie ma wątpliwości, ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie trzydziestu dni.
REKLAMA
Określone powyżej terminy mogą być modyfikowane, przez umowę ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia, które mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego niż przewidziane w przepisach.
Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą przewidywać także, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. Jeżeli umowa zawierana jest na cudzy rachunek, obowiązkiem powiadomienia o wypadku można obciążyć zarówno ubezpieczającego, jak i ubezpieczonego (czyli osobę na której rachunek jest zawarta umowa), chyba że ubezpieczony nie wie o zawarciu takiej umowy.
Dowiedz się: Czego oprócz odszkodowania może domagać się poszkodowany?
W razie naruszenia przez przedsiębiorcę z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa jego obowiązków ubezpieczyciel może odpowiednio zmniejszyć świadczenie, jeżeli naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku. Brak zawiadomienia ubezpieczyciela o wypadku nie powoduje niekorzystnych skutków dla przedsiębiorcy, jeżeli ubezpieczyciel w terminie wyznaczonym do zawiadomienia otrzymał wiadomość o okolicznościach, które należało podać do jego wiadomości. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
Polecamy serwis: Spółki
W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania. Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.