Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość
REKLAMA
REKLAMA
Przez szkodę należy rozumieć uszczerbek doznany przez podmiot w jego dobrach prawnie chronionych. Może więc mieć ona zarówno charakter majątkowy, jak i niemajątkowy.
W związku z poniesioną szkodą majątkową, należy się odszkodowanie. Odszkodowanie, czyli świadczenie mające na celu rekompensatę doznanego uszczerbku, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, może mieć dwie postaci.
REKLAMA
Po pierwsze będzie to namacalna strata jakiej doznał poszkodowany, a więc część o jaką uszczuplił się jego majątek. Jest to tzw. szkoda rzeczywista lub po łacinie danmnum emergens. Po drugie szkoda może polegać na utracie korzyści, które poszkodowany spodziewał się osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (lucrum cessans). Jeżeli więc mówimy o szkodzie majątkowej, to tak pojmowana szkoda może polegać, z jednej strony na uszczupleniu majątku, a z drugiej na jego niepowiększeniu.
Przeczytaj także: Co można ubezpieczyć wybierając się w podróż służbową?
REKLAMA
Aby mówić o odszkodowaniu należy ustalić jego wysokość. Wysokość odszkodowania powinna odpowiadać wysokości poniesionej szkody. Jeżeli szkoda polega na uszczupleniu majątku należy określić wielkość tego uszczuplenia. Dokonuje się tego porównując stan majątku przed wyrządzeniem szkody i po niej. Ustalona w ten sposób różnica stanowi właśnie szkodę. Jeżeli natomiast szkoda polega na utracie korzyści, należy jak najprecyzyjniej ustalić hipotetyczną korzyść, którą poszkodowany mógł osiągnąć. W tym przypadku ustalenie szkody jest oczywiście trudniejsze, co nie oznacza, że niemożliwe. Najczęściej szkoda obejmuje obie postaci jednocześnie.
Biorąc pod uwagę te kwestie można przystąpić do ustalania wysokości odszkodowania. Należy przy tym pamiętać, że wartość rzeczy jest zmienna. Aby więc jak najprecyzyjniej ustalić wysokość przepisy kodeksu stanowią, że jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Polecamy serwis: Umowy w firmie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.