| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Co można ubezpieczyć wybierając się w podróż służbową?

Co można ubezpieczyć wybierając się w podróż służbową?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wykonywaniem różnego typu czynności. Jedną z takich czynności jest podróż służbowa, czyli sytuacja w której przedsiębiorca samodzielnie lub też pracownik wyjeżdża w inne miejsce niż miejsce prowadzenia działalności. Aby zniwelować ewentualne skutki różnych tragicznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie takiej podróży, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe.

Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe oferują bardzo różne typy ubezpieczeń, pozwalające jak najlepiej dopasować ochronę do rodzaju podróży.

Oferują one więc usługi assistance, jeżeli przedsiębiorca lub pracownik jadą własnym samochodem. Oprócz tego wszelkie usługi związane z ochroną zdrowia. Coraz popularniejsze stają się również usługi consierge, a więc różnego typu pomoc w sprawach technicznych, takich jak rezerwacja hotelu, biletu na samolot lub pociąg, przygotowanie sali konferencyjnej, zamówienie kwiatów oraz wiele innych. Oprócz tych

specyficznych spraw objętych umowa ubezpieczenia, powinno ono zawierać najbardziej podstawowe kwestie, a mianowicie kwestię wypłaty odszkodowania w przypadku utraty życia lub zdrowia w trakcie podróży służbowej. Ta kwestia ma bardzo duże znaczenie, jeżeli osoba odbywa podróż służbową na tereny objęte działaniami wojennymi, zbrojnymi, kataklizmami, czy podwyższonym ryzykiem chorób przewlekłych lub zakaźnych.

Oczywiście w zależności od rodzaju ubezpieczenia i usług w jego ramach świadczonych, różna będzie wysokość składki. Składka będzie również zależała od okresu na jaki została zawarta.

Przeczytaj także: Podróż służbowa przedsiębiorcy - co jest kosztem?

Przedsiębiorca zawierając umowę ubezpieczenia może więc wybrać również okres i zakres jego obowiązywania. Dużą role odgrywa tu częstotliwość podroży. Jeżeli w danej firmie podróże odbywają się bardzo często, gdyż są znaczącą częścią działalności, rozsądnym posunięciem jest wykupienie ubezpieczenia na dłuższy okres, np. rok. Jeżeli natomiast podróż służbowa jest w przedsiębiorstwie rzadkością, lepiej jest wykupić ubezpieczenie jednorazowe.

Polecamy serwis: Samochód w firmie

Jak widać, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki wachlarz usług w ramach umowy ubezpieczenia, które w trakcie podróży służbowej mogą bardzo się przydać. Z racji, że ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, przedsiębiorca, co do zasady, nie może uznawać składki jako kosztu uzyskania przychodu.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca zawierając umowę ubezpieczenia może więc wybrać również okres i zakres jego obowiązywania.
Przedsiębiorca zawierając umowę ubezpieczenia może więc wybrać również okres i zakres jego obowiązywania.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »