REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź jak kształtują się warunki ubezpieczeń

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością wyrządzenia szkody. Może to być sytuacja, w której on sam wyrządza szkodę lub w której szkoda jest wyrządzana jemu. Aby uniknąć problemów związanych z takimi sytuacjami powszechnie zawierane są umowy ubezpieczenia.

Umowy ubezpieczeniowe regulują kwestię odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Odpowiedzialność ta zachodzi gdy zajdzie określone w owej umowie zdarzenie. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na tzw. ogólne warunki ubezpieczenia. Często bowiem przy tej kwestii pojawiają się wątpliwości, komplikacje, a także późniejsze spory. Moją one miejsce najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorca niezbyt dokładnie czyta umowę.

REKLAMA

W związku z tym warto wyjaśnić czym są owe ogólne warunki ubezpieczeń. Ogólnie można powiedzieć, że są to przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju (ubezpieczeń majątkowych czy osobowych) mają one na celu określenie obowiązków stron umowy ubezpieczenia. Oczywiście muszą one być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. 

Przeczytaj także: Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

REKLAMA

Mówiąc o nich warto wskazać, czego najczęściej dotyczą:
1. sposób zawarcia umowy ubezpieczenia (np. przez przedstawiciela);
2. zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń (czyli za co zakład odpowiada);
3. wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności (czyli sytuacje, w których pomimo zawarcia umowy zakład nie będzie odpowiadał);
4. okres trwania ubezpieczenia;
5. sposób ustalania sumy ubezpieczenia ;
6. podstawę ustalenia składki i sposób oraz termin jej zapłacenia;
7. sposób ustalenia wysokości odszkodowania i termin jego realizacji;
8. właściwości sądu właściwego dla rozstrzygnięcia sporu mogącego wynikać z danej umowy ubezpieczenia;
9. obowiązki ubezpieczającego w czasie trwania umowy i w razie wystąpienia szkody (a więc działania które zobowiązany jest podjąć zakład ubezpieczeń).

Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach. Dlatego też jeżeli przedsiębiorca nie jest o nich informowany, warto się ich domagać. Oprócz tego w sytuacji różnicy między treścią umowy a ogólnymi warunkami ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązany jest przedstawić ubezpieczającemu w formie pisemnej przed zawarciem umowy. Jeśli tego nie zrobi zakład nie może powoływać się na różnicę niekorzystną dla ubezpieczającego. Przepisu nie stosuje się do umów ubezpieczenia zawieranych w drodze negocjacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Tak więc wzajemne stosunki pomiędzy zakładem ubezpieczeń, a przedsiębiorcą regulują ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowa. Postanowienia ogólnych warunków ubezpieczenia oraz postanowienia indywidualnej umowy ubezpieczenia nie mogą być sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Inaczej są nieważne z mocy prawa, chyba że inne przepisy przewidują wyjątki. Warto się o tym upewnić przed zawarciem umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA