REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź jak kształtują się warunki ubezpieczeń

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością wyrządzenia szkody. Może to być sytuacja, w której on sam wyrządza szkodę lub w której szkoda jest wyrządzana jemu. Aby uniknąć problemów związanych z takimi sytuacjami powszechnie zawierane są umowy ubezpieczenia.

Umowy ubezpieczeniowe regulują kwestię odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Odpowiedzialność ta zachodzi gdy zajdzie określone w owej umowie zdarzenie. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na tzw. ogólne warunki ubezpieczenia. Często bowiem przy tej kwestii pojawiają się wątpliwości, komplikacje, a także późniejsze spory. Moją one miejsce najczęściej wówczas, gdy przedsiębiorca niezbyt dokładnie czyta umowę.

REKLAMA

W związku z tym warto wyjaśnić czym są owe ogólne warunki ubezpieczeń. Ogólnie można powiedzieć, że są to przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju (ubezpieczeń majątkowych czy osobowych) mają one na celu określenie obowiązków stron umowy ubezpieczenia. Oczywiście muszą one być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. 

Przeczytaj także: Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

REKLAMA

Mówiąc o nich warto wskazać, czego najczęściej dotyczą:
1. sposób zawarcia umowy ubezpieczenia (np. przez przedstawiciela);
2. zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń (czyli za co zakład odpowiada);
3. wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności (czyli sytuacje, w których pomimo zawarcia umowy zakład nie będzie odpowiadał);
4. okres trwania ubezpieczenia;
5. sposób ustalania sumy ubezpieczenia ;
6. podstawę ustalenia składki i sposób oraz termin jej zapłacenia;
7. sposób ustalenia wysokości odszkodowania i termin jego realizacji;
8. właściwości sądu właściwego dla rozstrzygnięcia sporu mogącego wynikać z danej umowy ubezpieczenia;
9. obowiązki ubezpieczającego w czasie trwania umowy i w razie wystąpienia szkody (a więc działania które zobowiązany jest podjąć zakład ubezpieczeń).

Zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany udzielić informacji o ogólnych warunkach. Dlatego też jeżeli przedsiębiorca nie jest o nich informowany, warto się ich domagać. Oprócz tego w sytuacji różnicy między treścią umowy a ogólnymi warunkami ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązany jest przedstawić ubezpieczającemu w formie pisemnej przed zawarciem umowy. Jeśli tego nie zrobi zakład nie może powoływać się na różnicę niekorzystną dla ubezpieczającego. Przepisu nie stosuje się do umów ubezpieczenia zawieranych w drodze negocjacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Tak więc wzajemne stosunki pomiędzy zakładem ubezpieczeń, a przedsiębiorcą regulują ogólne warunki ubezpieczenia oraz umowa. Postanowienia ogólnych warunków ubezpieczenia oraz postanowienia indywidualnej umowy ubezpieczenia nie mogą być sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Inaczej są nieważne z mocy prawa, chyba że inne przepisy przewidują wyjątki. Warto się o tym upewnić przed zawarciem umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA