reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna rzeczoznawców majątkowych?

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna rzeczoznawców majątkowych?

Prowadzenie działalności gospodarczej może się wiązać się z obowiązkiem zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tak jest między innymi w przypadku rzeczoznawców majątkowych.

Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, a więc określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń związanych na stałe z nieruchomościami. Prowadzi on swoją praktykę prowadząc we własnym imieniu działalność gospodarczą jednoosobowo lub w ramach spółki osobowej w zakresie szacowania nieruchomości, lub w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej u podmiotu prowadzącego działalność w zakresie szacowania nieruchomości.

W tym celu rzeczoznawca sporządza odpowiednie opracowania i ekspertyzy (np. bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości, czy określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora).

W związku z tym rzeczoznawca majątkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczeniowego w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Ubezpieczenie chroni go od odpowiedzialności finansowej za owe szkody.

Przeczytaj także: Co ze szkodą wyrządzoną przez lekarza?

Oczywiście ubezpieczenie nie działa w każdym przypadku. Umowa nie obejmuje sytuacji, gdy szkoda:

1. polega na uszkodzeniu, zniszczeniu, albo utracie mienia, a została wyrządzona przez ubezpieczonego jego małżonkowi, rodzeństwu, lub powinowatemu oraz krewnym w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, oraz osobie z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu,
2. została wyrządzona przez osobę ubezpieczoną po pozbawieniu jej uprawnień zawodowych, oraz w okresie zawieszenia wykonywania uprawnień zawodowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy szkoda jest następstwem wykonywania uprawnień zawodowych przed ich pozbawieniem lub zawieszeniem,
3. dotyczy zapłaty kar umownych,
4. jest skutkiem działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów, zamieszek, oraz aktów terrorystycznych.

Minimalna kwota gwarantowana wynosi 25 tysięcy euro, obliczanych według kursu NBP w pierwszym dniu roku, w którym zawarto umowę. Oczywiście można zawrzeć umowę na wyższą sumę.

Trzeba się jednak liczyć wówczas z wyższą składką. Zawarcie umowy zakład ubezpieczeń jest obowiązany potwierdzić polisa. Rzeczoznawca zaś powinien ją w trakcie kontroli okazać. Jeżeli rzeczoznawca nie zawrze umowy, ponosić będzie odpowiedzialność zawodową.

Polecamy serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama