Odpowiedzialność za czyny podwładnego – sprawdź na jakich zasadach będziesz ją ponosił
REKLAMA
REKLAMA
Konieczne jest, aby szkoda została wyrządzona przez podwładnego, czyli osobę która podlega podporządkowaniu. Przepisy określają ten stosunek podporządkowania jako powierzenie wykonania czynności określonej osobie, która podlega kierownictwu i ma obowiązek stosować się do wskazówek kierownika przy wykonywaniu tej czynności. Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie ma znaczenia źródło stosunku zwierzchnictwa. Może to być więc zarówno ustawa, jak i umowa. Najczęściej będzie to stosunek pracowniczy, ale może to być także stosunek oparty na umowie cywilnoprawnej.
REKLAMA
Kolejną przesłanką odpowiedzialności jest wyrządzenie szkody przy wykonywaniu czynności powierzonych.
Przedsiębiorca poniesie odpowiedzialność, gdy podwładny wyrządzi szkodę wykonując powierzona mu naprawę urządzenia. Nie będzie natomiast ponosił odpowiedzialności za kradzież, której dokona przy wykonywaniu powierzonych czynności.
Przeczytaj również: Pracownik na wyłączność?
Oprócz wyżej wymienionych, przesłanką odpowiedzialności jest także wina podwładnego. Oznacza to, że działanie podwładnego musi posiadać znamiona winy.
Wykazanie podwładnego jest istotne dla przedsiębiorcy z dwóch względów. Po pierwsze, jeżeli przedsiębiorca wykaże, że działanie podwładnego było zawinione może to powodować solidarną odpowiedzialność obu podmiotów. Co więcej przedsiębiorca, który wykaże winę podwładnego, a jednocześnie spełni świadczenie odszkodowawcze, ma wobec podwładnego roszczenie regresowe (zwrotne). Drugi wypadek można wywnioskować z przepisu, który mówi, że ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.
Polecamy serwis: Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.