Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca jednoosobowy ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie lub niewykonanie zobowiązań osobiście (odpowiedzialność cywilna). Jeżeli więc np. przedsiębiorca Jan Kowalski, zobowiązany do wyprodukowania stu sztuk towaru, nie dostarczy ich kontrahentowi, ponosi wobec niego odpowiedzialność za szkodę i zobowiązany jest do odszkodowania.
REKLAMA
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne ponoszą odpowiedzialność za szkody nieco inaczej. W związku z faktem, że podmioty te działają w obrocie przez swoje organy lub prokurentów, odpowiedzialność cywilna osób zasiadających w organach jest odpowiedzialnością osobistą. Oznacza to, że np. w przypadku wyrządzenia przez członka zarządu spółki szkody osobie trzeciej, ów członek organu będzie ponosił odpowiedzialność.
Dowiedz się: Czym jest prokura?
REKLAMA
Aby wyłączyć osobistą odpowiedzialność możliwe jest zawarcie przez osoby wchodzące w skład organów umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma ono na celu zabezpieczenie interesów osób prawnych oraz ich samych przed odpowiedzialnością. Oprócz tego zabezpiecza także samych członków organów, którzy w związku z wykonywanymi czynnościami wyrządziliby szkodę osobie prawnej lub osobie trzeciej.
Towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają obecnie takiej ochrony członkom organów, prokurentom oraz dyrektorom. Czas trwania umowy ubezpieczenia co do zasady powinien trwać przez czas wykonywania czynności powierzonych. Jest to jednak kwestia, którą należy uregulować w umowie ubezpieczenia. Oprócz tego w umowie należy zawrzeć również wysokość maksymalnej sumy, która w przypadku ewentualnej szkody może zostać wypłacona. Od wyżej wymienionych czynników będzie zależała wysokość składki.
Polecamy serwis: Umowy w firmie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.