Czym jest prokura oddziałowa?
REKLAMA
REKLAMA
Zakres prokury jest szerszy niż zwykłego pełnomocnictwa, ponieważ obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wyjątki określa ustawa (np. zbycie nieruchomości wymaga pełnomocnictwa do tej konkretnej czynności).
REKLAMA
Istnieje jednak możliwość ograniczenia prokury. Przypadkiem tym jest prokura oddziałowa. Jest ona związana z oddziałem, czyli wyodrębnioną i samodzielną częścią przedsiębiorstwa, która jest wykonywana poza zakładem głównym, czyli podstawowym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Istotą ograniczenia prokury w tym przypadku jest zakres spraw, których prokurent może dokonywać. Są to sprawy związane jedynie z funkcjonowaniem oddziału. Może za tym iść ograniczenie terytorialne lub czasowe, jeżeli oddział zajmuje się działalnością na określonym terytorium albo w określonym zakresie czasowym.
Dowiedz się Czym jest prokura?
Jeżeli oddział prowadzi działalność na terenie miasta Krakowa prokurent nie może dokonać czynności w Gdańsku.
REKLAMA
Konstrukcja prokury oddziałowej ma przede wszystkim na celu pomoc podmiotom gospodarczym, których działalność ma szeroki zasięg lub prowadzona jest w wielu oddziałach. Pozwala to na ograniczenie ryzyka jakie mógłby powodować nieograniczony zakres prokury, a jednocześnie porządkuje sprawy danego podmiotu gospodarczego.
Ograniczenie prokury do zakresu spraw oddziału powoduje określone konsekwencje. Podmiot dokonujący czynności z prokurentem oddziałowym powinien wiedzieć o ograniczeniu jego umocowania. Jeżeli o tym nie wie, a prokurent dokona czynności przekraczającej jego umocowanie czynność prawna będzie ważna. Ma to na celu ochronę kontrahenta działającego w dobrej wierze. Jeżeli natomiast kontrahent dokonał czynności wiedząc, że prokurent przekroczył zakres swojego umocowania, nie może się na to ograniczenie powoływać.
Fakt ważności czynności prawnej nie ma wpływu na odpowiedzialność prokurenta. Będzie on bowiem odpowiedzialny wobec spółki. Oznacza to, że przekroczenie zakresu umocowania może spowodować odpowiedzialność prokurenta za działania których był stroną wiedząc, że nie jest do nich umocowany.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA