Czy można odwołać pełnomocnictwo?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
REKLAMA
Piotr Nowak udzielił Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwo do dokonania sprzedaży należącej do niego nieruchomości. Od tej chwili Kowalski jest uprawniony w świetle prawa do skutecznego zbycia nieruchomości imieniu Nowaka.
Pełnomocnictwo może zostać odwołane w każdym czasie, chyba że mocodawca dokonał zrzeczenia się odwołania z przyczyn uzasadnionych przez treść stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Odwołać można wszystkie spośród wskazanych poniżej rodzajów pełnomocnictwa:
- pełnomocnictwo ogólne, które swym zakresem obejmuje ono umocowanie do czynności określanych mianem zwykłego zarządu, wymaga ono formy pisemnej pod sankcją nieważności, dokonanie czynności przekraczających czynności zwykłego zarządu wymaga pełnomocnictwa szczególnego lub rodzajowego;
- pełnomocnictwo rodzajowe obejmujące jedynie określoną kategorię czynności prawnych, do dokonania których umocowany będzie pełnomocnik i niedopuszczalne w zakresie tych czynności podlegających pełnomocnictwu szczególnemu;
- pełnomocnictwo do poszczególnych czynności dotyczące indywidualnie oznaczonej czynności prawnej np. do sprzedaży nieruchomości;
- prokurę, czyli pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę.
Zobacz: Pobierz wzór odwołania pełnomocnictwa
Prokura swym zakresem obejmuje umocowanie do dokonywania wszelkich czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Odnosi się do czynności sądowych i pozasądowych. Wyjątkowo prokurent, nie może dokonać (bez szczególnego umocowania):
- zbycia przedsiębiorstwa;
- dokonania czynności, na podstawie której następuje oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania;
- zbycia i obciążenia nieruchomości stanowiących własność przedsiębiorstwa.
Dokonanie przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy czynności prawnej po wygaśnięciu umocowania w granicach pierwotnego umocowania powoduje, że czynność prawna jest ważna. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy druga strona wiedziała o wygaśnięciu umocowania lub mogła z łatwością się o nim dowiedzieć.
Polecamy serwis Mała firma
Pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w samym pełnomocnictwie zastrzeżono inaczej. Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może on wystąpić z żądaniem poświadczonego odpisu tego dokumentu. Wygaśnięcie umocowania należy zaznaczyć na odpisie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.