REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Natalia Ciesielczyk
Pełnomocnictwo
Pełnomocnictwo
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnictwo jest udzielane do dokonania określonych w nim czynności prawnych. Wygaśnięcie pełnomocnictwa może wynikać z ustawy lub z treści samego umocowania.

Pełnomocnictwo wygasa w przypadku śmierci pełnomocnika lub mocodawcy bądź gdy zostanie odwołane przez samego mocodawcę. Pomimo , iż przepisy nie wskazują wprost takiej możliwości pełnomocnictwo wygasa również po upływie terminu  na jaki zostało udzielone, bowiem wynika to z charakteru tego stosunku prawnego.

REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Forma odwołania

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pełnomocnictwo może zostać odwołane w dowolnej formie i bez zgody umocowanego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której mocodawca ze względu na dobro stosunku prawnego zrzekł się takiego uprawnienia. Ponadto przepisy przyznają pełnomocnikowi uprawnienie do odstąpienia od udzielonego mu pełnomocnictwa. Zgodnie z normami prawa cywilnego czynności tej dokonuje się na zasadach ogólnych czyli poprzez złożenie oświadczenia woli w takiej formie, aby mocodawca mógł się z nim zapoznać. W przypadku wygaśnięcia umocowania pełnomocnik jest obowiązany zwrócić mocodawcy pełnomocnictwo. Sam jednak może się domagać odpisu dokumentu z adnotacją potwierdzającą wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Śmierć pełnomocnika lub mocodawcy

Zgodnie z kodeksem cywilnym zarówno śmierć pełnomocnika jak i mocodawcy powoduje wygaśnięcie umocowania. Ustawodawca dopuszcza możliwość uregulowania tej kwestii w sposób odmienny. W takim sytuacjach oświadczenie woli  powinno być wyrażone wprost w treści pełnomocnictwa. W przypadku śmierci mocodawcy lub spadkobiercy na jego prawa wstępują spadkobiercy zmarłego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata zdolności do czynności prawnych

Co do zasady utrata zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika powoduje wygaśnięcie stosunku prawnego. Jednakże samo ograniczenie zdolności do czynności prawnych, zgodnie z kodeksem cywilnym nie powoduje wygaśnięcia umocowania.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA