reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pełnomocnictwo > Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo jest udzielane do dokonania określonych w nim czynności prawnych. Wygaśnięcie pełnomocnictwa może wynikać z ustawy lub z treści samego umocowania.

Pełnomocnictwo wygasa w przypadku śmierci pełnomocnika lub mocodawcy bądź gdy zostanie odwołane przez samego mocodawcę. Pomimo , iż przepisy nie wskazują wprost takiej możliwości pełnomocnictwo wygasa również po upływie terminu  na jaki zostało udzielone, bowiem wynika to z charakteru tego stosunku prawnego.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Forma odwołania

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pełnomocnictwo może zostać odwołane w dowolnej formie i bez zgody umocowanego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której mocodawca ze względu na dobro stosunku prawnego zrzekł się takiego uprawnienia. Ponadto przepisy przyznają pełnomocnikowi uprawnienie do odstąpienia od udzielonego mu pełnomocnictwa. Zgodnie z normami prawa cywilnego czynności tej dokonuje się na zasadach ogólnych czyli poprzez złożenie oświadczenia woli w takiej formie, aby mocodawca mógł się z nim zapoznać. W przypadku wygaśnięcia umocowania pełnomocnik jest obowiązany zwrócić mocodawcy pełnomocnictwo. Sam jednak może się domagać odpisu dokumentu z adnotacją potwierdzającą wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Śmierć pełnomocnika lub mocodawcy

Zgodnie z kodeksem cywilnym zarówno śmierć pełnomocnika jak i mocodawcy powoduje wygaśnięcie umocowania. Ustawodawca dopuszcza możliwość uregulowania tej kwestii w sposób odmienny. W takim sytuacjach oświadczenie woli  powinno być wyrażone wprost w treści pełnomocnictwa. W przypadku śmierci mocodawcy lub spadkobiercy na jego prawa wstępują spadkobiercy zmarłego.

Utrata zdolności do czynności prawnych

Co do zasady utrata zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika powoduje wygaśnięcie stosunku prawnego. Jednakże samo ograniczenie zdolności do czynności prawnych, zgodnie z kodeksem cywilnym nie powoduje wygaśnięcia umocowania.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama