Wygaśnięcie pełnomocnictwa
REKLAMA
REKLAMA
Pełnomocnictwo wygasa w przypadku śmierci pełnomocnika lub mocodawcy bądź gdy zostanie odwołane przez samego mocodawcę. Pomimo , iż przepisy nie wskazują wprost takiej możliwości pełnomocnictwo wygasa również po upływie terminu na jaki zostało udzielone, bowiem wynika to z charakteru tego stosunku prawnego.
REKLAMA
Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?
Forma odwołania
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pełnomocnictwo może zostać odwołane w dowolnej formie i bez zgody umocowanego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której mocodawca ze względu na dobro stosunku prawnego zrzekł się takiego uprawnienia. Ponadto przepisy przyznają pełnomocnikowi uprawnienie do odstąpienia od udzielonego mu pełnomocnictwa. Zgodnie z normami prawa cywilnego czynności tej dokonuje się na zasadach ogólnych czyli poprzez złożenie oświadczenia woli w takiej formie, aby mocodawca mógł się z nim zapoznać. W przypadku wygaśnięcia umocowania pełnomocnik jest obowiązany zwrócić mocodawcy pełnomocnictwo. Sam jednak może się domagać odpisu dokumentu z adnotacją potwierdzającą wygaśnięcie pełnomocnictwa.
Śmierć pełnomocnika lub mocodawcy
Zgodnie z kodeksem cywilnym zarówno śmierć pełnomocnika jak i mocodawcy powoduje wygaśnięcie umocowania. Ustawodawca dopuszcza możliwość uregulowania tej kwestii w sposób odmienny. W takim sytuacjach oświadczenie woli powinno być wyrażone wprost w treści pełnomocnictwa. W przypadku śmierci mocodawcy lub spadkobiercy na jego prawa wstępują spadkobiercy zmarłego.
Utrata zdolności do czynności prawnych
Co do zasady utrata zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika powoduje wygaśnięcie stosunku prawnego. Jednakże samo ograniczenie zdolności do czynności prawnych, zgodnie z kodeksem cywilnym nie powoduje wygaśnięcia umocowania.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.