REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się dzieje gdy pełnomocnik przekroczy granicę umocowania?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy.
Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czynności prawne, w tym również zawieranie umów strona może dokonywać samodzielnie bądź tez przez umocowanego w celu tym pełnomocnika. Czynność dokonana przez pełnomocnika pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Ważnym jest dla pełnej skuteczność umowy zawartej przez pełnomocnika, aby ten działał w granicach umocowania.

Co się dzieje z umową, gdy pełnomocnik przy jej zawieraniu przekroczył granice umocowania?

Pełnomocnik, który działając na rzecz swojego mocodawcy przekroczy granice umocowania działa wtedy jako tzw. rzekomy pełnomocnik. Należy jednak pamiętać, że umowa zawarta w ten sposób nie jest jednak nieważna. Umowa taka może być w pełni ważną umową, ale wszystko zależy od tego czy osoba, w imieniu której umowa została zawarta zgodzi się na to. Zatem pomimo, iż pełnomocnik działał z przekroczeniem granic umocowania, zawarta przez niego umowa staje się umową ważną w przypadku potwierdzenia jej przez mocodawcę. Ta sama reguła odnosi się do sytuacji gdy osoba działająca jako pełnomocnik przy zawieraniu umowy ,w ogóle nie ma żadnego pełnomocnictwa.

REKLAMA

Przeczytaj koniecznie: Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

W jaki sposób potwierdzić umowę zawartą przez rzekomego pełnomocnika?

Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy. Dodatkowo, strona, która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem powinna wyznaczyć drugiej stronie odpowiedni termin do potwierdzenia tej umowy. Jeżeli umowa przez drugą stronę zostanie potwierdzona – staje się umową ważną od samego początku.

Zobacz także: Czy można zrezygnować z wykonywania umów ?

Co gdy umowa nie zostanie potwierdzona?

REKLAMA

W takim przypadku, ten kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest oczywiście do zwrotu tego co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, co więcej Kodeks cywilny przewiduje obowiązek naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, ze zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa została zawarta z rzekomym pełnomocnikiem. Strona postanowiła zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik, o potwierdzenie tej umowy. Umowa została potwierdzona co miało miejsce dopiero po upływie 3 miesięcy. Od kiedy należy uznać, że umowa ta jest ważna. Umowa staje się ważna od samego początku tj. od chwili jej zawarcia, a nie z chwilą jej potwierdzenia.

Strona, która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem będzie mogła domagać się naprawienia szkody jaką przez to poniosła, ale jedynie w przypadku, gdy nie wiedziała o braku umocowania pełnomocnika lub przekroczeniu zakresu tego umocowania. W przypadku spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego z odpisu z tego rejestru dowiemy się o osobach i sposobie w jaki dana spółka może ustanowić pełnomocnika. W przypadku spółki cywilnej, o tym kto może udzielać pełnomocnictw stanowi umowa spółki, w innym zaś przypadku – każdy ze wspólników spółki cywilnej jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach w jakich uprawniony jest do prowadzenia jej spraw. Sytuacji niejasnych nie ma natomiast w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA