reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Czynności prawne mogą być dokonywane przez pełnomocnika. Kodeks cywilny rozróżnia trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe i szczególne, zależnie od rodzaju czynności jaką ma wykonać pełnomocnik. W jakiej formie należy udzielić pełnomocnictwa, kiedy potrzebna jest szczególna forma pełnomocnictwa?

Pełnomocnictwo ogólne

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Zwykły zarząd to inaczej czynności o charakterze codziennym, zmierzające do utrzymania działalności. Do czynności zwykłego zarządu zaliczyć można: zaciąganie zobowiązań pozostających w związku z działalności gospodarczą, zwieranie umów, płacenie podatków.

Pełnomocnictwo ogóle powinno być dla swojej skuteczności udzielone na piśmie.

Pełnomocnictwo rodzajowe

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, np. pełnomocnictwo do sprzedaży samochodów. Wszystkie czynności wykraczające poza zakres zwykłego zarządu wymagają pełnomocnictwa określonego rodzajowo (w pełnomocnictwie należy dokładnie wskazać rodzaj czynności, np. pełnomocnictwo do zawarcia długotrwałej umowy kontraktacyjnej), ale należy pamiętać, że do niektórych czynności ustawa wymaga szczegółowego pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo do poszczególnej czynności prawnej

Niekiedy ustawa może określać, że do dokonania określonej czynności prawnej potrzebne jest pełnomocnictwo szczególne tj. pełnomocnictwo udzielone do dokonania określonej czynności prawnej.

Przeczytaj także: Kto może ustanowić prokurenta?

W jakiej formie należy udzielić pełnomocnictwa

Pełnomocnictwa najczęściej udziela się na piśmie, mimo iż ustawa dopuszcza możliwość udzielenia pełnomocnictwa ustnie lub nawet w sposób dorozumiany. Przy dokonywaniu niektórych czynności prawnych konieczne będzie pełnomocnictwo udzielone na piśmie albo w formie aktu notarialnego. Kiedy zajdzie taka konieczność? Otóż w każdym przypadku gdy umowa, która ma być zawarta na podstawie pełnomocnictwa wymaga określonej formy, pełnomocnictwo do zawarcia takiej umowy powinno być sporządzone w tej samej formie. Regulacja taka wynika z przyjętej w Kodeksie cywilnym zasady identyczności formy czynności prawnej i odnoszącego się do niej pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo do zawarcia umowy kupna sprzedaży nieruchomości musi być sporządzone w formie aktu notarialnego

Zobacz koniecznie: Umowa - pełnomocnictwo

Od powyższych pełnomocnictw należy odróżnić pełnomocnictwo procesowe uregulowane w przepisach dotyczących postępowania sądowego. Pełnomocnikiem procesowym czyli uprawnionym do zastępowania strony przez sądem, co do zasady może być adwokat lub radca prawny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnomocnictwo ogóle powinno być dla swojej skuteczności udzielone na piśmie.
Pełnomocnictwo ogóle powinno być dla swojej skuteczności udzielone na piśmie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama