REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zapis warto zamieścić w umowie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie możliwe dla jednej bądź każdej ze stron, jeśli nastąpi jednocześnie z zapłatą określonej sumy pieniężnej czyli odstępnego.
Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie możliwe dla jednej bądź każdej ze stron, jeśli nastąpi jednocześnie z zapłatą określonej sumy pieniężnej czyli odstępnego.

REKLAMA

REKLAMA

Każda umowa musi określać podstawowe elementy: wskazanie osób, które ją zawierają czyli określenie stron umowy, przedmiot umowy i treść stosunku zobowiązaniowego – czyli określenie zachowania każdej ze stron. Strony mogą także zamieścić w umowie zastrzeżenie dodatkowe. Niektóre zastrzeżenia dodatkowe pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy strony, inne z kolei wprowadzą do umowy rozluźnienie umożliwiające uelastycznienie umowy. O jakich zapisach umownych mowa?

Dodatkowe zastrzeżenia umowne:

REKLAMA

 • zadatek,
 • umowne prawo odstąpienia,
 • odstępne,
 • kara umowna.

Rola zadatku

Zadatek to rzecz lub co w praktyce częściej się zdarza – określona kwota pieniężna dawana przez jedną ze stron drugiej stronie przy zawieraniu umowy. Jeśli strony nie określą jaką rolę ma spełniać zadatek, uznaje się że jest on formą odszkodowania, na wypadek gdy umowa zawarta między stronami nie została wykonana.

Porównaj: Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Kiedy warto zastrzec zadatek?

Zadatek wzmacnia pozycję strony, która bardziej dąży do wykonania umowy, bowiem w przypadku niewykonania umowy przez drugą stronę, osoba, która wręczyła zadatek może dochodzić wykonania umowy albo domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

W przypadku jednak, gdy zachodzi nieważność umowy, zastrzeżenie zadatku, stanowiącego integralną część umowy, również poczytuje się za nieważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowne prawo odstąpienia

REKLAMA

W każdym przypadku, gdy strony zawarły umowę muszą postępować w myśl zasady pacta sunt servanda, oznaczającej, że strony zawartą umowę muszą wykonać, a rozwiązanie umowy bez zgody drugiej strony nie jest możliwe. Jedynie w przypadku wprowadzenia do umowy zapisu ustanawiającego dla jednej albo obu stron możliwość odstąpienia od umowy – z prawa tego można skorzystać. Zastrzeżenie o odstąpienia powinno zawierać termin w ciągu, którego od umowy można odstąpić. Dopiero dodanie takiego zastrzeżenia umożliwia odstąpienie od umowy w umówionym czasie. W przypadku odstąpienia uznaje się, że umowa w ogóle nie została zawarta. Oznacza to, że strony muszą zwrócić sobie to co świadczyły w stanie niezmienionym.

Mimo, iż zakaz zastrzeżenia prawa odstąpienia w umowie przenoszącej własność nieruchomości nie wynika z przepisów, orzecznictwo sądowe takie zastrzeżenie uznaje za niedopuszczalne.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Odstępne

Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie możliwe dla jednej bądź każdej ze stron, jeśli nastąpi jednocześnie z zapłatą określonej sumy pieniężnej czyli odstępnego. Zastrzeżenie w umowie odstępnego spowoduje, że strona, która zamierza odstąpić od umowy będzie zmuszona dodatkowo zapłacić kwoty odstępnego..

Kara umowna

Karę umowną również można zastrzec w umowie. Jest to określona suma stanowiąca odszkodowanie, zastrzeżone na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Kara umowna należy się w określonej w umowie wysokości bez względu na wysokość faktycznie poniesionej szkody. Strony mogą dodatkowo postanowić w umowie o możliwości żądania odszkodowania uzupełniającego, jeśli wysokość kary umownej nie pokrywa w pełni szkody. Jednak w braku tego zastrzeżenia uznaje, się że żądanie dodatkowego odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej nie jest możliwe. Kara umowną zastrzec można tylko w przypadku zobowiązania o charakterze niepieniężnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA