REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.
Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Zadatek uznawany jest za skuteczną metodę zabezpieczenia wykonania umowy. Uznaje się, że stanowi on jedną z form odszkodowania na wypadek niewykonania przez drugą stronę umowy. Często jednak kontrahenci nie doceniają znaczenia zadatku, i roli jaką może odegrać, zwłaszcza w sytuacji gdy jedna ze stron nie wykonuje umowy.

Czym jest zadatek

Zadatek to kwota pieniężna lub rzecz, którą jedna ze stron daje drugiej stronie przy zawieraniu umowy. Kontrahenci w zwyczaju wręczania zadatku słusznie dostrzegają, że jest on uwidocznieniem i potwierdzeniem zawarcia danej transakcji. Zatem zwyczajowo wręczenie zadatku oznacza po prostu zawarcie przez strony umowy. Warto też podkreślić, ze strony same w umowie mogą opisać także inną funkcję, jaką zadatek w zawieranej umowie ma spełnić. W przypadku, gdy strony same nie określą tej roli zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego.

REKLAMA

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Co gdy strony zastrzegą w umowie zadatek nie ustalając jego funkcji?

REKLAMA

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 394 Kodeksu Cywilnego. Ma on istotne znaczenie w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron. W takiej sytuacji strona, która otrzymała zadatek może od umowy odstąpić bez wyznaczania drugiej stronie dodatkowego terminu do odstąpienia. Dodatkowo otrzymany zadatek może zachować dla siebie.

Wręczając zadatek należy liczyć się z tym, że w przypadku gdy nie wykonamy umowy cała kwota przepadnie. Zatem wręczając zadatek warto skalkulować czy kwota ta nie jest dla nas zbyt wysoka, i czy jesteśmy w stanie zapłacić takie odszkodowanie w przypadku niewykonania przez nas umowy.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem wręczenie zadatku może się bardzo opłacać

Wręczenie zadatku może się opłacać, gdy strona, która go otrzymała wycofała się z wykonania umowy. W takim przypadku kontrahent, który sam wręczył zadatek może teraz wystąpić do drugiej strony umowy z żądaniem sumy dwukrotnie wyższej.

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy. Nie zawsze bowiem kwota podwójnego zadatku będzie w stanie pokryć poniesioną przez ciebie szkodę. Jeżeli z twoich obliczeń wynika, że szkoda jaką możesz ponieść przez to, że kontrahent nie wykona umowy może być znacznie wyższa niż suma dwu krotności wręczonego przez ciebie zadatku, wtedy uznać należy, że zadatek nie będzie stanowił korzystnej formy odszkodowania.

Zawierając umowę, strona A wręczyła stronie B kwotę 10 tys. Ustalają przy tym,, że kwota ta stanowi zadatek. Strona A postanowiła ostatecznie zrezygnować z transakcji i zażądała zwrotu 10 tys. Czy żądanie strony, która zrezygnowała z umowy jest uzasadnione? Nie, strona, która wręczyła zadatek i zrezygnowała z umowy musi liczyć się z tym, że kwota zadatku przepada.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA