REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.
Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Zadatek uznawany jest za skuteczną metodę zabezpieczenia wykonania umowy. Uznaje się, że stanowi on jedną z form odszkodowania na wypadek niewykonania przez drugą stronę umowy. Często jednak kontrahenci nie doceniają znaczenia zadatku, i roli jaką może odegrać, zwłaszcza w sytuacji gdy jedna ze stron nie wykonuje umowy.

Czym jest zadatek

Zadatek to kwota pieniężna lub rzecz, którą jedna ze stron daje drugiej stronie przy zawieraniu umowy. Kontrahenci w zwyczaju wręczania zadatku słusznie dostrzegają, że jest on uwidocznieniem i potwierdzeniem zawarcia danej transakcji. Zatem zwyczajowo wręczenie zadatku oznacza po prostu zawarcie przez strony umowy. Warto też podkreślić, ze strony same w umowie mogą opisać także inną funkcję, jaką zadatek w zawieranej umowie ma spełnić. W przypadku, gdy strony same nie określą tej roli zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego.

REKLAMA

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Co gdy strony zastrzegą w umowie zadatek nie ustalając jego funkcji?

REKLAMA

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 394 Kodeksu Cywilnego. Ma on istotne znaczenie w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron. W takiej sytuacji strona, która otrzymała zadatek może od umowy odstąpić bez wyznaczania drugiej stronie dodatkowego terminu do odstąpienia. Dodatkowo otrzymany zadatek może zachować dla siebie.

Wręczając zadatek należy liczyć się z tym, że w przypadku gdy nie wykonamy umowy cała kwota przepadnie. Zatem wręczając zadatek warto skalkulować czy kwota ta nie jest dla nas zbyt wysoka, i czy jesteśmy w stanie zapłacić takie odszkodowanie w przypadku niewykonania przez nas umowy.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem wręczenie zadatku może się bardzo opłacać

Wręczenie zadatku może się opłacać, gdy strona, która go otrzymała wycofała się z wykonania umowy. W takim przypadku kontrahent, który sam wręczył zadatek może teraz wystąpić do drugiej strony umowy z żądaniem sumy dwukrotnie wyższej.

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy. Nie zawsze bowiem kwota podwójnego zadatku będzie w stanie pokryć poniesioną przez ciebie szkodę. Jeżeli z twoich obliczeń wynika, że szkoda jaką możesz ponieść przez to, że kontrahent nie wykona umowy może być znacznie wyższa niż suma dwu krotności wręczonego przez ciebie zadatku, wtedy uznać należy, że zadatek nie będzie stanowił korzystnej formy odszkodowania.

Zawierając umowę, strona A wręczyła stronie B kwotę 10 tys. Ustalają przy tym,, że kwota ta stanowi zadatek. Strona A postanowiła ostatecznie zrezygnować z transakcji i zażądała zwrotu 10 tys. Czy żądanie strony, która zrezygnowała z umowy jest uzasadnione? Nie, strona, która wręczyła zadatek i zrezygnowała z umowy musi liczyć się z tym, że kwota zadatku przepada.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA