| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jaki związek ze spółką jawną może mieć intercyza?

Jaki związek ze spółką jawną może mieć intercyza?

Przepis art. 27 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie, dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami. Celem powyższego unormowania jest stworzenie możliwości obojgu małżonkom na powoływanie się na zawartą umowę majątkową (art. 47 (1) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), co może w określonych sytuacjach chronić współmałżonka wspólnika przed czynnościami prawnymi dokonanymi bez jego zgody.

Czym jest majątkowa umowa między małżonkami?

Małżonkowie przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego mogą rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa) Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa (art. 47 § 1 kodeksu rodzinnego opiekuńczego). Z mocy art. 471 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek może się powoływać względem innych osób na umowę majątkową małżeńską tylko wtedy, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. W przypadku spółki - to wzmianki ujawnione w rejestrze i ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym korzystają z domniemania powszechnej znajomości zgodnie, z którą nikt nie może powoływać się na nieznajomość ogłoszonych wpisów (zgodnie z art. 15 u. KRS od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. Jednak w odniesieniu do czynności dokonanych przed upływem szesnastego dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do Rejestru nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, jeżeli ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu).

Jaką umowę można zgłosić do KRS?

Co do zasady możliwość wpisu wzmianki o zawarciu umowy małżeńskiej majątkowej (tzw. intercyzy) dotyczy umowy odnoszącej się do małżeńskich stosunków majątkowych, która może zarówno ograniczać jak i rozszerzać wspólność ustawową. Wpisanie do rejestru przedsiębiorców takiej wzmianki ma to znaczenie, że małżonkowie mogą się powołać na tę wzmiankę wobec osób trzecich.

Przeczytaj także: Czy wspólnik może wynająć spółce jawnej lokal?

Jakiego wpisu do rejestru może żądać współmałżonek wspólnika?

  • wpisania wzmianki o umownym rozszerzeniu,
  • ograniczeniu lub 
  • wyłączeniu wspólności ustawowej (art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Wniosek o wpis informacji o małżeńskich stosunkach majątkowych osób wpisanych do Rejestru jako przedsiębiorcy lub wspólnicy osobowych spółek handlowych może złożyć osoba wpisana w tym Rejestrze oraz jej małżonek. Uprawnienie to przysługuje mu z mocy art. 45 ust. 6 ustawy o KRS. Na tej samej podstawie uprawnienia te przysługują również wspólnikowi spółki jawnej, wpisanemu do rejestru przedsiębiorców. Uznaje się, że nie można żądać wpisania wzmianki o pozostawaniu w ustroju wspólności ustawowej.

Polecamy serwis Spółki

Gdzie w KRS szukać wzmianki o małżeńskiej umowie?

Wzmianka, o której mowa w art. 27 kodeksu spółek handlowych podlega wpisaniu w dziale 1 rejestru przedsiębiorców obok innych informacji dotyczących wspólników, a obejmujących: pozostawanie w związku małżeńskim, zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej oraz ewentualne ograniczenie ich zdolności do czynności prawnych (art. 38 pkt 2a i 4 lit. b ustawy o KRS).

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wpis informacji o małżeńskich stosunkach majątkowych osób wpisanych do Rejestru jako przedsiębiorcy lub wspólnicy osobowych spółek handlowych może złożyć osoba wpisana w tym Rejestrze oraz jej małżonek.
Wniosek o wpis informacji o małżeńskich stosunkach majątkowych osób wpisanych do Rejestru jako przedsiębiorcy lub wspólnicy osobowych spółek handlowych może złożyć osoba wpisana w tym Rejestrze oraz jej małżonek.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »