Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka cywilna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółka cywilna jest umową, na mocy której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów, do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Poprzez formę pisemną zawieramy umowę dotyczącą powstania spółki cywilnej. Nie ma konieczności sporządzania aktu notarialnego, jak w przypadku np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
REKLAMA
Zgodnie z art. 43 p.4 k.c. ustawodawca zatwierdził regułę, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Spółka cywilna jest spółką osób fizycznych, jednakże po podaniu imion i nazwisk wspólników zamieszcza się skrót „ s. c.” lub określenie spółka cywilna. Cel (rodzaj) działalności strony umowy mogą określić dowolnie, jednak zobowiązani są do tego aby, był to wspólny cel gospodarczy zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego. Umowa spółki powinna określać istotne postanowienia dotyczące powołania spółki, jej celu gospodarczego, charakteru, czasu trwania, sposobu prowadzenia działalności, rodzaju, wysokości i zmiany wkładów, reprezentacji spółki, zasad udziału wspólników w zyskach i stratach, terminu wypowiedzenia udziału, zasad rozliczeń po wystąpieniu ze spółki oraz jej warunków rozwiązania.
Polecamy: Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie jest przedsiębiorstwem – przedsiębiorcami są natomiast wspólnicy spółki. Każdy z nich jest w równym stopniu uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki, o ile w umowie spółki nie zostanie zaznaczone, że delegowany jest do tego jeden ze wspólników lub osoba trzecia.
REKLAMA
Wspólnicy uprawnieni są również do równego udziału w zyskach i stratach spółki, jeśli w umowie spółki nie zostanie zapisany inny podział. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie całym sowim majątkiem. Zasadą jest, że zobowiązania w imieniu spółki cywilnej zaciąga, każdy ze wspólników osobno.
Każdy ze wspólników powinien uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców, ponieważ zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Umowa spółki cywilnej podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku wynosi 0.5 % wartości wniesionych wkładów. Przedmiotem wkładu może być gotówka i aport.
Spółki cywilna jest ograniczona w działaniu o większym rozmiarze. Jeżeli jej przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy osiągnęły równowartość powodującą zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej co najmniej 800.000 EUR. Jeżeli spółka będzie osiągała przychody wymienione powyżej, to obligatoryjnie jest zobowiązana do przekształcenia w spółkę jawną. Przekształcenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Polecamy: Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie
Podstawa prawna:
Umowę spółki regulują przepisy art. 860-875 kodeksu cywilnego oraz art. 26 § 4 i art. 551 § 2 i 3 art. 626 ustawy Kodeks spółek handlowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.