REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka cywilna

Kancelaria Kornat
Kancelaria prawna
Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Prowadzenie firmy w formie spółki cywilnej.
Prowadzenie firmy w formie spółki cywilnej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem istotnej dla przyszłej firmy decyzji dotyczącej jej prawnej formy. Poniżej wskazane są cechy spółki cywilnej. Czy warto ją założyć?

REKLAMA

Spółka cywilna jest umową, na mocy której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów, do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Poprzez formę pisemną zawieramy umowę dotyczącą powstania spółki cywilnej. Nie ma konieczności sporządzania aktu notarialnego, jak w przypadku np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA

Zgodnie z art. 43 p.4 k.c. ustawodawca zatwierdził regułę, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Spółka cywilna jest spółką osób fizycznych, jednakże po podaniu imion i nazwisk wspólników zamieszcza się skrót „ s. c.” lub określenie spółka cywilna. Cel (rodzaj) działalności strony umowy mogą określić dowolnie, jednak zobowiązani są do tego aby, był to wspólny cel gospodarczy zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego. Umowa spółki powinna określać istotne postanowienia dotyczące powołania spółki, jej celu gospodarczego, charakteru, czasu trwania, sposobu prowadzenia działalności, rodzaju, wysokości i zmiany wkładów, reprezentacji spółki, zasad udziału wspólników w zyskach i stratach, terminu wypowiedzenia udziału, zasad rozliczeń po wystąpieniu ze spółki oraz jej warunków rozwiązania.

Polecamy: Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie jest przedsiębiorstwem – przedsiębiorcami są natomiast wspólnicy spółki. Każdy z nich jest w równym stopniu uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki, o ile w umowie spółki nie zostanie zaznaczone, że delegowany jest do tego jeden ze wspólników lub osoba trzecia.

REKLAMA

Wspólnicy uprawnieni są również do równego udziału w zyskach i stratach spółki, jeśli w umowie spółki nie zostanie zapisany inny podział. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie całym sowim majątkiem. Zasadą jest, że zobowiązania w imieniu spółki cywilnej zaciąga, każdy ze wspólników osobno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy ze wspólników powinien uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców, ponieważ zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Umowa spółki cywilnej podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku wynosi 0.5 % wartości wniesionych wkładów. Przedmiotem wkładu może być gotówka i aport.

Spółki cywilna jest ograniczona w działaniu o większym rozmiarze. Jeżeli jej przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy osiągnęły równowartość powodującą zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej co najmniej 800.000 EUR. Jeżeli spółka będzie osiągała przychody wymienione powyżej, to obligatoryjnie jest zobowiązana do przekształcenia w spółkę jawną. Przekształcenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Polecamy: Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

Podstawa prawna:

Umowę spółki regulują przepisy art. 860-875 kodeksu cywilnego oraz art. 26 § 4 i art. 551 § 2 i 3 art. 626 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA