| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka cywilna

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka cywilna

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem istotnej dla przyszłej firmy decyzji dotyczącej jej prawnej formy. Poniżej wskazane są cechy spółki cywilnej. Czy warto ją założyć?

Spółka cywilna jest umową, na mocy której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów, do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Poprzez formę pisemną zawieramy umowę dotyczącą powstania spółki cywilnej. Nie ma konieczności sporządzania aktu notarialnego, jak w przypadku np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 43 p.4 k.c. ustawodawca zatwierdził regułę, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Spółka cywilna jest spółką osób fizycznych, jednakże po podaniu imion i nazwisk wspólników zamieszcza się skrót „ s. c.” lub określenie spółka cywilna. Cel (rodzaj) działalności strony umowy mogą określić dowolnie, jednak zobowiązani są do tego aby, był to wspólny cel gospodarczy zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego. Umowa spółki powinna określać istotne postanowienia dotyczące powołania spółki, jej celu gospodarczego, charakteru, czasu trwania, sposobu prowadzenia działalności, rodzaju, wysokości i zmiany wkładów, reprezentacji spółki, zasad udziału wspólników w zyskach i stratach, terminu wypowiedzenia udziału, zasad rozliczeń po wystąpieniu ze spółki oraz jej warunków rozwiązania.

Polecamy: Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie jest przedsiębiorstwem – przedsiębiorcami są natomiast wspólnicy spółki. Każdy z nich jest w równym stopniu uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki, o ile w umowie spółki nie zostanie zaznaczone, że delegowany jest do tego jeden ze wspólników lub osoba trzecia.

Wspólnicy uprawnieni są również do równego udziału w zyskach i stratach spółki, jeśli w umowie spółki nie zostanie zapisany inny podział. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie całym sowim majątkiem. Zasadą jest, że zobowiązania w imieniu spółki cywilnej zaciąga, każdy ze wspólników osobno.

Każdy ze wspólników powinien uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców, ponieważ zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Umowa spółki cywilnej podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku wynosi 0.5 % wartości wniesionych wkładów. Przedmiotem wkładu może być gotówka i aport.

Spółki cywilna jest ograniczona w działaniu o większym rozmiarze. Jeżeli jej przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy osiągnęły równowartość powodującą zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej co najmniej 800.000 EUR. Jeżeli spółka będzie osiągała przychody wymienione powyżej, to obligatoryjnie jest zobowiązana do przekształcenia w spółkę jawną. Przekształcenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Polecamy: Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

Podstawa prawna:

Umowę spółki regulują przepisy art. 860-875 kodeksu cywilnego oraz art. 26 § 4 i art. 551 § 2 i 3 art. 626 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »