Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Brak prawnika
Z sondażu, który został przeprowadzony w tym roku przez „Gazetę Prawną” wynika, że ponad 75 proc. przedsiębiorstw nie zatrudnia prawnika i nie ma działu prawnego. Ankietowani uważają, że w ich firmach jest za mało problemów, których rozwiązanie wymaga ingerencji prawniczej.
REKLAMA
Nie zmienia to jednak faktu, że dla sprawnego zarządzania spółką niezbędna jest dobra znajomość prawa. Może to ułatwić m.in. pozyskiwanie pieniędzy na prowadzenie inwestycji, np. z środków unijnych, do czego znajomość prawa i przepisów jest bardzo przydatna. Praktyka pokazuje jednak, że biznesmeni niechętnie przeznaczają pieniądze na zatrudnienie specjalisty od prawa. Zaledwie 22 proc. firm w Polsce wydaje na obsługę prawną ponad 10 tys. zł na rok. Pozostali uczestnicy rynku informacji prawnych poszukują w Internecie.
Zobacz: Ochrona mienia i osób, a zawiesznie działalności - porada
Zawieranie umowy z niewłaściwymi partnerami
Kolejnym grzechem, jaki popełniają na początku swojej działalności przedsiębiorcy jest niesprawdzanie, z kim zawiera się umowy i nawiązuje współpracę biznesową. Tymczasem jest to bardzo ważne, szczególnie przy zawieraniu umów z kontrahentami zagranicznymi. Liczba kruczków prawnych wówczas rośnie, a pod uwagę musimy brać nie tylko prawo obowiązujące w Polsce, ale też w kraju z którego pochodzi nasz partner. Dlatego udział doświadczonego prawnika przy podpisywaniu umowy jest niezbędny. Aby poznać niuanse prawne w danym kraju warto skorzystać z pomocy przedstawicielstw ekonomiczno-handlowych (WEH) przy polskich ambasadach.
Zatrudnianie zaufanych osób
Duże straty w firmie mogą generować też nieuczciwi pracownicy, o czym często zapominają przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. Z tego powodu warto w firmie uruchomić procedury kontrolne, dzięki którym o wszelkich nieprawidłowościach zostaniemy poinformowani. Na rynku pojawiły się już nawet ofert ubezpieczeń od strat spowodowanych przez nadużycia pracowników. W Polsce połowa przedsiębiorców doświadcza przynajmniej jednego nadużycia w roku ze strony pracowników – najczęściej dotyczy to nadużyć przy sprzedaży i zamówieniach – wynika z raportu Euler Hermes, spółki zajmującej się ubezpieczeniami handlowymi.
Zobacz: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?
Firma bez księgowej
Niektórzy świeżo upieczeni przedsiębiorcy, by ograniczyć koszty starają się wszystko robić samemu, np. prowadzić księgowość w firmie. O ile sami nie są księgowymi, może się to dla nich wiązać z dodatkowymi kosztami, i to większymi niż, gdyby zatrudnili specjalistę. Na dobrych księgowych nie warto oszczędzać, gdyż oni śledzą zmieniające się przepisy i dzięki temu mogą podpowiedzieć, jakie działania są najkorzystniejsze. A to oznacza więcej pieniędzy na koncie firmy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.