Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Rozliczenie lokalu firmowego
Wydatki poniesione na lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, oczywiście pod warunkiem wystąpienia związku przyczynowo-skutkowego kosztu z przychodem.
REKLAMA
Z pewnością koszty takie jak czynsz za lokal, opłaty za prąd, gaz, wodę stanowią dla przedsiębiorcy koszt. Inne zasady mają zastosowanie do rozliczania nakładów poniesionych na remont lokalu. W tym przypadku ustawa podatkowa określa, co może być kosztem.
Firma w domu
Posiadając odpowiednie warunki lokalowe można prowadzić działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Wydatki ponoszone na zapewnienie warunków i funkcjonowanie firmy stanowią koszty uzyskania przychodów. Oblicza się je w oparciu o wskaźnik udziału powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności w ogólnej powierzchni nieruchomości.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
W przypadku remontu wydatki na ten cel stanowią koszty podatkowe w pełnej wysokości, o ile remont jest wykonywany wyłącznie w pomieszczeniu zarejestrowanym jako siedziba firmy.
REKLAMA
W przypadku rozmów telefonicznych do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć te, które bezpośrednio dotyczą działalności gospodarczej (na podstawie billingu). Osoby fizyczne mogą amortyzować budynki lub lokale mieszkalne wykorzystywane do prowadzenia działalności.
Także wyposażenie (np. meble zakupione do biura mieszczącego się w domu) może stanowić wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów – bezpośrednio lub poprzez odpisy amortyzacyjne.
Polecamy: serwis Leasing
Autor: Anna Jeleńska. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma jak założyć i poprowadzić – 2011. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.