Mniej barier dla firm
REKLAMA
REKLAMA
– Mimo biurokratycznego oporu, nie ustajemy w eliminowaniu barier hamujących rozwoju przedsiębiorczości w Polscy. Chcemy, aby nasza ustawa została przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział sekretarz stanu w MG Mieczysław Kasprzak.
REKLAMA
Przykłady rozwiązań zaproponowanych w założeniach do ustawy zaakceptowane w ramach konsultacji międzyresortowych:
1. Dłuższy termin na złożenie deklaracji podatkowej na podatek od nieruchomości
Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców MG zaproponowało wydłużenia terminu składania deklaracji na podatek od nieruchomości i przełożeniu go z 15 stycznia na 15 lutego każdego roku. Zdaniem pracowników resortu ułatwi to podatnikom poprawne wypełnienie deklaracji. Obecny termin jest zbyt krótki – mogą się zdarzyć sytuacje niezależne od podatnika, które uniemożliwią mu wywiązanie się z jego obowiązku do 15 stycznia. W wyniku uzgodnień z Ministerstwem Finansów termin na złożenie tej deklaracji zostanie wydłużony do 31 stycznia.
2. Inwestycje w formule PPP nie obciążą długu publicznego
Pozytywną opinię resortów i partnerów społecznych uzyskała koncepcja, aby w przepisach ustawowych wskazać, że umowy realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), przy odpowiednim podziale ryzyk, nie będą zaliczane do państwowego długu publicznego. Takie rozwiązanie wpłynie korzystnie na rozwój PPP i zachęci inwestorów do podejmowania projektów w tym zakresie.
3. Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu
- Wydłużenie terminu odbioru zaległego urlopu do 31 lipca pozwala na zorganizowanie wypoczynku w bardziej atrakcyjnym okresie letnim – uważa wicepremier Waldemar Pawlak.
Projektowana przez MG zmiana przepisów zniosłaby obecne niedogodności związane z koniecznością wykorzystywania przez pracowników zaległych urlopów wypoczynkowych do końca I kwartału następnego roku. Dzięki temu pracodawcy w mniejszym stopniu byliby narażeni na konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem prawa pracy. Propozycja zmiany nie spotkała się ze sprzeciwem resortów.
Polecamy: Czym jest CEIDG?
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.