reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Mniej barier dla firm

Mniej barier dla firm

Projekt ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców został przekazany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Zostanie rozpatrzony 19 maja 2011 r.

– Mimo biurokratycznego oporu, nie ustajemy w eliminowaniu barier hamujących rozwoju przedsiębiorczości w Polscy. Chcemy, aby nasza ustawa została przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział sekretarz stanu w MG Mieczysław Kasprzak.

Przykłady rozwiązań zaproponowanych w założeniach do ustawy zaakceptowane w ramach konsultacji międzyresortowych:

Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców MG zaproponowało wydłużenia terminu składania deklaracji na podatek od nieruchomości i przełożeniu go z 15 stycznia na 15 lutego każdego roku. Zdaniem pracowników resortu ułatwi to podatnikom poprawne wypełnienie deklaracji. Obecny termin jest zbyt krótki – mogą się zdarzyć sytuacje niezależne od podatnika, które uniemożliwią mu wywiązanie się z jego obowiązku do 15 stycznia. W wyniku uzgodnień z Ministerstwem Finansów termin na złożenie tej deklaracji zostanie wydłużony do 31 stycznia.

Pozytywną opinię resortów i partnerów społecznych uzyskała koncepcja, aby w przepisach ustawowych wskazać, że umowy realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), przy odpowiednim podziale ryzyk, nie będą zaliczane do państwowego długu publicznego. Takie rozwiązanie wpłynie korzystnie na rozwój PPP i zachęci inwestorów do podejmowania projektów w tym zakresie.

- Wydłużenie terminu odbioru zaległego urlopu do 31 lipca pozwala na zorganizowanie wypoczynku w bardziej atrakcyjnym okresie letnim – uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

Projektowana przez MG zmiana przepisów zniosłaby obecne niedogodności związane z koniecznością wykorzystywania przez pracowników zaległych urlopów wypoczynkowych do końca I kwartału następnego roku. Dzięki temu pracodawcy w mniejszym stopniu byliby narażeni na konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem prawa pracy. Propozycja zmiany nie spotkała się ze sprzeciwem resortów. 

Polecamy: Czym jest CEIDG?

Źródło: MG

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mniej barier dla firm
Mniej barier dla firm

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama