reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet

Już 1 lipca 2011 roku własną firmę będziemy rejestrować przez internet. Wszystko w jeden dzień i formalnościach zajmujących nie więcej niż 15 minut. Taką możliwość ma dać przyszłym przedsiębiorcom Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

 Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki projektem nowelizacji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593) przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestracji działalności ma służyć formularz CEIDG-1, którego wypełnienie ma zająć nie więcej niż 15 minut.

Celem idei wprowadzenia CEIDG jest umożliwienie ewidencjonowania działalności gospodarczej w formie elektronicznej. Wszystko w ramach działającego już „Jednego okienka”. Formularz rejestracyjny będzie więc zawierał dane potrzebne również:

  • urzędom skarbowym (zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą);
  • Głównemu Urzędowi Statystycznemu (wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej lub o zmianę cech objętych wpisem);
  • Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (zgłoszenie/zmiana płatnika składek) oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników).

CEIDG ma również pełnić funkcje pozwalające na elektroniczne udostępnianie informacji o wpisach do ewidencji działalności gospodarczej, koncesjach, zezwoleniach oraz wpisach do rejestru działalności regulowanej.

Polecamy: Zasady składania wniosku o wpis do CEIDG

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że wprowadzenie elektronicznej formy rejestracji działalności gospodarczej znacznie uprości całą procedurę i pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom cenny czas. Najważniejszy wydaje się brak konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Zarejestrować firmę będzie można z każdego miejsca w Polsce (oraz zagranicą), wystarczyć ma dostęp do Internetu.

CEIDG ma także ułatwić prowadzenie działalności dzięki zwiększeniu dostępności informacji w formie cyfrowej dla obywateli i przedsiębiorców.

Działalność uprości także utworzenie centralnej bazy gromadzącej dane o przedsiębiorcach i udzielonych im koncesjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej, do których dostęp również przybierze formę elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama