REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?
Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

REKLAMA

REKLAMA

Handel w serwisie internetowym allegro.pl już teraz w przypadku większości podmiotów wystawiających przedmioty na aukcje można traktować jako działalność gospodarczą. Działalność ta jest wykonywana bowiem w sposób ciągły i celem osiągnięcia zarobku, zatem nie dziwi zainteresowanie tą działalnością organów podatkowych, ponieważ do tej pory sprzedający na „allegro” prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu obowiązujących przepisów uchylali się od obowiązków z tym związanych.

REKLAMA

Ażeby można było stwierdzić, że handel na „allegro” jest działalnością gospodarczą należy zdefiniować co to jest działalność gospodarcza. Działalność gospodarczą definiuje podstawowa ustawa w tej materii, mianowicie ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2010, Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w art. 2. Zgodnie z treścią tego przepisu działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

REKLAMA

Przyjmowane jest zgodnie, że zarobkowy cel działalności gospodarczej oznacza, że jest ona odpłatna. Nie będzie więc działalnością gospodarczą działanie, które ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb. Nie jest konieczną przesłanką wykonywania działalności gospodarczej osiąganie dochodów z tej działalności – musi to być działalność wykonywana w celach zarobkowych, nawet jeśli nie jest to głównym powodem wykonywania działalności przez dany podmiot.

REKLAMA

Co do pojęcia zorganizowania, to w tym pojęciu może się mieścić m.in. zastosowanie przez przedsiębiorcę danej formy prawnej działalności bądź może się to przejawiać w kontaktach handlowych z innymi przedsiębiorcami albo konsumentami. Nie będzie zorganizowana zatem pomoc grzecznościowa czy sąsiedzka. Ciągłość działalności oznacza natomiast względnie stały zamiar wykonywania działalności gospodarczej. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w swoim postanowieniu z dnia 7 sierpnia 2006 r., I ACz 441/06 uznał, że przedsiębiorcą będzie tylko ten, kto wykonuje czynności powtarzalne i w taki sposób, że tworzą one pewną całość, a nie stanowią oderwanego świadczenia czy świadczeń określonych rzeczy lub usług.

W związku z powyższą definicją działalności gospodarczej handel wykonywany przez „allegro” jest istotnie taką działalnością, w szczególności w przypadku tzw. Sklepów internetowych „podwieszanych” pod „allegro”. Jest to działalność handlowa, wykonywana zarobkowo, ponieważ jest ona odpłatna (nikt z handlujących tam nie rozdaje rzeczy za darmo). Można mówić o jej zorganizowaniu, gdyż jedną z podstawowych cech tej działalności są kontakty z konsumentami (kupującymi na „allegro”), a także często z innymi przedsiębiorcami (występującymi jako dostawca towaru bądź także jako kupujący dla swojego przedsiębiorstwa asortyment). 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto jest to działanie charakteryzujące się ciągłością z uwagi na powtarzalność wykonywania czynności sprzedaży w ten sposób, że tworzą one pewną całość. Jednocześnie z uwagi na ostatnią przesłankę działalnością gospodarczą nie będzie wystawianie okazjonalnie pewnych przedmiotów na sprzedaż, jeżeli nie można uznać, że jest to działalność tworząca pewną całość (np. wystawienie raz na jakiś czas do sprzedaży pewnego przedmiotu, który stał się nam zbędny). Skutkiem powyższego handlujący na „allegro” spełniający powyższe przesłanki są przedsiębiorcami i mają obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej ze wszystkimi skutkami z tego wynikającymi.

Powyżsi handlujący, których możemy określać mianem przedsiębiorców na podstawie przesłanek działalności gospodarczej, a jednocześnie nie rejestrujący tej działalności i co za tym idzie nie uiszczający podatków (w szczególności VAT i dochodowych), składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne etc. pozostają w tzw. „szarej strefie”.

Tzw. „szara strefa” występuje wówczas, gdy działalność gospodarcza nie ma co prawda charakteru przestępczego, ale wiąże się z niedopełnieniem obowiązków formalnych wymaganych przez obowiązujące przepisy prawne. Wiążę się to przede wszystkim z uszczupleniem należności publicznoprawnych Skarbu Państwa, brakiem możliwości otrzymania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeśli jest to jedyna działalność zarobkowa handlujących na „allegro”.

Co więcej w razie wykrycia takiej działalności handlujący na „allegro” ponosi oprócz odpowiedzialności karnoskarbowej związanej z nieuiszczeniem należności publicznoprawnych, także odpowiedzialność karną przewidzianą w Kodeksie Wykroczeń, a stawka podatku wynosi 75 % podstawy opodatkowania przy przychodach nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach bądź przychodach z nieujawnionych źródeł przychodów.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA