| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Handel w serwisie internetowym allegro.pl już teraz w przypadku większości podmiotów wystawiających przedmioty na aukcje można traktować jako działalność gospodarczą. Działalność ta jest wykonywana bowiem w sposób ciągły i celem osiągnięcia zarobku, zatem nie dziwi zainteresowanie tą działalnością organów podatkowych, ponieważ do tej pory sprzedający na „allegro” prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu obowiązujących przepisów uchylali się od obowiązków z tym związanych.

Ażeby można było stwierdzić, że handel na „allegro” jest działalnością gospodarczą należy zdefiniować co to jest działalność gospodarcza. Działalność gospodarczą definiuje podstawowa ustawa w tej materii, mianowicie ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2010, Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w art. 2. Zgodnie z treścią tego przepisu działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przyjmowane jest zgodnie, że zarobkowy cel działalności gospodarczej oznacza, że jest ona odpłatna. Nie będzie więc działalnością gospodarczą działanie, które ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb. Nie jest konieczną przesłanką wykonywania działalności gospodarczej osiąganie dochodów z tej działalności – musi to być działalność wykonywana w celach zarobkowych, nawet jeśli nie jest to głównym powodem wykonywania działalności przez dany podmiot.

Co do pojęcia zorganizowania, to w tym pojęciu może się mieścić m.in. zastosowanie przez przedsiębiorcę danej formy prawnej działalności bądź może się to przejawiać w kontaktach handlowych z innymi przedsiębiorcami albo konsumentami. Nie będzie zorganizowana zatem pomoc grzecznościowa czy sąsiedzka. Ciągłość działalności oznacza natomiast względnie stały zamiar wykonywania działalności gospodarczej. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w swoim postanowieniu z dnia 7 sierpnia 2006 r., I ACz 441/06 uznał, że przedsiębiorcą będzie tylko ten, kto wykonuje czynności powtarzalne i w taki sposób, że tworzą one pewną całość, a nie stanowią oderwanego świadczenia czy świadczeń określonych rzeczy lub usług.

W związku z powyższą definicją działalności gospodarczej handel wykonywany przez „allegro” jest istotnie taką działalnością, w szczególności w przypadku tzw. Sklepów internetowych „podwieszanych” pod „allegro”. Jest to działalność handlowa, wykonywana zarobkowo, ponieważ jest ona odpłatna (nikt z handlujących tam nie rozdaje rzeczy za darmo). Można mówić o jej zorganizowaniu, gdyż jedną z podstawowych cech tej działalności są kontakty z konsumentami (kupującymi na „allegro”), a także często z innymi przedsiębiorcami (występującymi jako dostawca towaru bądź także jako kupujący dla swojego przedsiębiorstwa asortyment). 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »