REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?
Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

REKLAMA

REKLAMA

Handel w serwisie internetowym allegro.pl już teraz w przypadku większości podmiotów wystawiających przedmioty na aukcje można traktować jako działalność gospodarczą. Działalność ta jest wykonywana bowiem w sposób ciągły i celem osiągnięcia zarobku, zatem nie dziwi zainteresowanie tą działalnością organów podatkowych, ponieważ do tej pory sprzedający na „allegro” prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu obowiązujących przepisów uchylali się od obowiązków z tym związanych.

REKLAMA

Ażeby można było stwierdzić, że handel na „allegro” jest działalnością gospodarczą należy zdefiniować co to jest działalność gospodarcza. Działalność gospodarczą definiuje podstawowa ustawa w tej materii, mianowicie ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2010, Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w art. 2. Zgodnie z treścią tego przepisu działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

REKLAMA

Przyjmowane jest zgodnie, że zarobkowy cel działalności gospodarczej oznacza, że jest ona odpłatna. Nie będzie więc działalnością gospodarczą działanie, które ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb. Nie jest konieczną przesłanką wykonywania działalności gospodarczej osiąganie dochodów z tej działalności – musi to być działalność wykonywana w celach zarobkowych, nawet jeśli nie jest to głównym powodem wykonywania działalności przez dany podmiot.

REKLAMA

Co do pojęcia zorganizowania, to w tym pojęciu może się mieścić m.in. zastosowanie przez przedsiębiorcę danej formy prawnej działalności bądź może się to przejawiać w kontaktach handlowych z innymi przedsiębiorcami albo konsumentami. Nie będzie zorganizowana zatem pomoc grzecznościowa czy sąsiedzka. Ciągłość działalności oznacza natomiast względnie stały zamiar wykonywania działalności gospodarczej. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w swoim postanowieniu z dnia 7 sierpnia 2006 r., I ACz 441/06 uznał, że przedsiębiorcą będzie tylko ten, kto wykonuje czynności powtarzalne i w taki sposób, że tworzą one pewną całość, a nie stanowią oderwanego świadczenia czy świadczeń określonych rzeczy lub usług.

W związku z powyższą definicją działalności gospodarczej handel wykonywany przez „allegro” jest istotnie taką działalnością, w szczególności w przypadku tzw. Sklepów internetowych „podwieszanych” pod „allegro”. Jest to działalność handlowa, wykonywana zarobkowo, ponieważ jest ona odpłatna (nikt z handlujących tam nie rozdaje rzeczy za darmo). Można mówić o jej zorganizowaniu, gdyż jedną z podstawowych cech tej działalności są kontakty z konsumentami (kupującymi na „allegro”), a także często z innymi przedsiębiorcami (występującymi jako dostawca towaru bądź także jako kupujący dla swojego przedsiębiorstwa asortyment). 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto jest to działanie charakteryzujące się ciągłością z uwagi na powtarzalność wykonywania czynności sprzedaży w ten sposób, że tworzą one pewną całość. Jednocześnie z uwagi na ostatnią przesłankę działalnością gospodarczą nie będzie wystawianie okazjonalnie pewnych przedmiotów na sprzedaż, jeżeli nie można uznać, że jest to działalność tworząca pewną całość (np. wystawienie raz na jakiś czas do sprzedaży pewnego przedmiotu, który stał się nam zbędny). Skutkiem powyższego handlujący na „allegro” spełniający powyższe przesłanki są przedsiębiorcami i mają obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej ze wszystkimi skutkami z tego wynikającymi.

Powyżsi handlujący, których możemy określać mianem przedsiębiorców na podstawie przesłanek działalności gospodarczej, a jednocześnie nie rejestrujący tej działalności i co za tym idzie nie uiszczający podatków (w szczególności VAT i dochodowych), składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne etc. pozostają w tzw. „szarej strefie”.

Tzw. „szara strefa” występuje wówczas, gdy działalność gospodarcza nie ma co prawda charakteru przestępczego, ale wiąże się z niedopełnieniem obowiązków formalnych wymaganych przez obowiązujące przepisy prawne. Wiążę się to przede wszystkim z uszczupleniem należności publicznoprawnych Skarbu Państwa, brakiem możliwości otrzymania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeśli jest to jedyna działalność zarobkowa handlujących na „allegro”.

Co więcej w razie wykrycia takiej działalności handlujący na „allegro” ponosi oprócz odpowiedzialności karnoskarbowej związanej z nieuiszczeniem należności publicznoprawnych, także odpowiedzialność karną przewidzianą w Kodeksie Wykroczeń, a stawka podatku wynosi 75 % podstawy opodatkowania przy przychodach nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach bądź przychodach z nieujawnionych źródeł przychodów.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA