REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego?
Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby poszukujące pomysłu na biznes, którego rozkręcenie nie niesie za sobą konieczności dokonania wysokich inwestycji na początkowym etapie i ponoszenia znacznych kosztów miesięcznych, powinny w pierwszej kolejności rozważyć wszelkie formy pośrednictwa handlowego. Ekspert omawia branżę pośrednictwa finansowego.

Na wstępie ekspert zastrzega, że ze względu na wielką różnorodność podmiotów funkcjonujących na tym rynku, jak też ogromną ilość produktów finansowych, jego doświadczenia w tej branży nie będą w równym stopniu przydatne dla każdego, kto planuje otworzyć swój biznes.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze cztery lata temu, na krótko przed wybuchem kryzysu finansowego, inni przedsiębiorcy zazdrościli pośrednikom, do których ustawiały się często kolejki. Wspomniany kryzys finansowy nie dotknął w równym stopniu wszystkich biur pośrednictwa finansowego. Z jednej strony zmniejszyła się liczba udzielanych kredytów hipotecznych. Z drugiej jednak, normy ostrożnościowe spowodowały, że pewna część klientów, dotychczas zadłużających się beztrosko w bankach, zwróciła się w stronę tzw. pożyczek prywatnych, udzielanych również za pośrednictwem agentów.

Aktualnie rynek pośrednictwa finansowego jest niezwykle nasycony. Zarówno w wielkich, jak i w mniejszych miejscowościach ciągle spotyka się szyldy i witryny pośredników. Normą stało się udzielanie kredytów hipotecznych przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Nie znaczy to jednak, że branża ta nie daje szans na zarobek. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza jeżeli rozpoczynając biznes nie mamy wielu kontaktów.

Przygotowując się do rozpoczęcia działalności, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim:
1) jakich chcemy mieć klientów?,
2) czy chcemy, aby pośrednictwo finansowe było naszą jedyną działalnością, czy też dodatkową?
3) Czy chcemy mieć maksymalnie szeroką ofertę, czy może wyspecjalizować się w określonej kategorii produktów?
4) Samodzielnie czy z partnerem ?

Jacy klienci?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ decyduje o tym, jakie produkty finansowe będziemy oferować. Zakres oferowanych przez nas produktów finansowych determinuje z kolei to, z kim będziemy współpracować. Jeśli z poprzedniej pracy wynieśliśmy doskonałe kontakty z zamożnymi mieszkańcami naszego miasta, możemy poza podstawową ofertą kredytów i pożyczek współpracować z butikiem inwestycyjnym proponującym inwestycje w papiery wartościowe, produkty strukturyzowane, ale także surowce, kolekcjonerską whisky, wino, ziemię w pobliżu wielkich miast itd. Tego rodzaju inwestycje zyskały dużą popularność w okresie kryzysu finansowego, z którego obecnie wychodzi światowa gospodarka.

Osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą i chcące szybko osiągnąć rentowność, mogą rozważyć oferowanie szybkich pożyczek, udzielanych bez formalności. Proponowanie tego rodzaju produktów finansowych nie wiąże się z koniecznością zdobywania szczególnego zaufania klienta.

Często spotykane plakaty z wyrywanymi karteczkami świadczą o tym, że jest to raczej produkt impulsywny, po który sięgają osoby chcące szybko uzyskać gotówkę. Oferowanie tzw. chwilówek nie wydaje się prestiżowe w przeciwieństwie do np. inwestycji w wino w beczkach czy papiery wartościowe i przez wiele osób może być uznane za wątpliwe moralnie. Z całą pewnością jednak na prywatne pożyczki zawsze znajdą się chętni, bez względu na koniunkturę.

Polecamy: Wybór formy opodatkowania dochodów firmy

Jedyna działalność, czy dodatkowe źródło dochodu?

Pośrednictwo finansowe często traktowane jest jako dodatkowe źródło dochodów. Sprzedawcy sprzętu użytecznego przy prowadzeniu działalności gospodarczej, np. komputerów, mogą nawiązać współpracę z firmami leasingowymi, dzięki czemu ich klientom łatwiej będzie kupować wyposażenie firm. Standardem jest współpraca punktów detalicznych z systemami sprzedaży ratalnej. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami oferują zazwyczaj swoim klientom kredyty hipoteczne.

Coraz popularniejszym zjawiskiem jest łączenie usług księgowych czy prawniczych z pośrednictwem finansowym. Wiedza prawników, podobnie jak zdolności analityczne księgowych, bywają przydatne przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia czy znalezieniu bezpiecznego sposobu finansowania. W bardzo małych miejscowościach pośrednictwo finansowe często bywa łączone z prowadzeniem sklepu, kolektury Totalizatora Sportowego czy nawet usług fryzjerskich.

Sprzyja temu okoliczność, że wiele instytucji finansowych nie wymaga realizowania sztywno określonych wolumenów sprzedaży. W dzisiejszych czasach już prawie nikt nie pamięta, że banki spółdzielcze i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, wywodzą się od przyparafialnych kas, którymi pod koniec XIX i na początku XX w. zarządzali księża wspólnie z zaangażowanymi parafianami, nazywanych również "stefczykówkami" czy też "rajfajzenówkami". Można więc śmiało postawić tezę, że traktowanie usług finansowych jako pobocznej działalności ma bardzo bogatą tradycję.

Różnorodność czy specjalizacja?

Oczywiście nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Decyzja w tym przedmiocie zależeć będzie od takich czynników, jak konkurencja na lokalnym rynku, wiedza i zainteresowania adepta pośrednictwa, nawiązane przez niego kontakty biznesowe.

W przypadku osób rozpoczynających przygodę z pośrednictwem, więcej argumentów przemawia za specjalizacją, zwłaszcza w miastach, gdzie istnieje duża konkurencja.

Pośrednik finansowy może być ekspertem od:

1. finansowania działalności gospodarczej;
2. kredytów hipotecznych;
3. ubezpieczeń (określonych rodzajów ubezpieczeń);
4. pożyczek oddłużeniowych;
5. pożyczek prywatnych;
6. leasingu.

Jest to oczywiście tylko przykładowe wyliczenie. Dodatkowo możliwe jest poszerzenie zakresu usług o czyszczenie BIG, antywindykację, doradztwo i wsparcie w negocjacjach przy restrukturyzacji kredytów i pożyczek.

Samodzielnie czy z partnerem?

Wielu początkujących pośredników rozpoczyna od współpracy z brokerem, oferującym dostęp do bogatej oferty produktów finansowych po to, aby poznać rynek i w przyszłości postawić na współpracę z tymi tylko instytucjami finansowymi, których oferta cieszy się największym zainteresowaniem. Brokerzy zachęcają do współpracy argumentując, że dzięki wielkiemu wolumenowi sprzedaży zapewniają swoim partnerom lepsze warunki, niż te, które może uzyskać pośrednik finansowy działający samodzielnie. Nie zawsze jest to prawda. Warto jednak rozważyć taką współpracę, jeżeli brakuje nam czasu na zdobywanie kontaktów biznesowych. Możemy ponadto działać jako pośrednicy w ramach jednego z wielu systemów franczyzowych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA