| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pośrednictwo finansowe > Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Osoby poszukujące pomysłu na biznes, którego rozkręcenie nie niesie za sobą konieczności dokonania wysokich inwestycji na początkowym etapie i ponoszenia znacznych kosztów miesięcznych, powinny w pierwszej kolejności rozważyć wszelkie formy pośrednictwa handlowego. Ekspert omawia branżę pośrednictwa finansowego.

Na wstępie ekspert zastrzega, że ze względu na wielką różnorodność podmiotów funkcjonujących na tym rynku, jak też ogromną ilość produktów finansowych, jego doświadczenia w tej branży nie będą w równym stopniu przydatne dla każdego, kto planuje otworzyć swój biznes.

Jeszcze cztery lata temu, na krótko przed wybuchem kryzysu finansowego, inni przedsiębiorcy zazdrościli pośrednikom, do których ustawiały się często kolejki. Wspomniany kryzys finansowy nie dotknął w równym stopniu wszystkich biur pośrednictwa finansowego. Z jednej strony zmniejszyła się liczba udzielanych kredytów hipotecznych. Z drugiej jednak, normy ostrożnościowe spowodowały, że pewna część klientów, dotychczas zadłużających się beztrosko w bankach, zwróciła się w stronę tzw. pożyczek prywatnych, udzielanych również za pośrednictwem agentów.

Aktualnie rynek pośrednictwa finansowego jest niezwykle nasycony. Zarówno w wielkich, jak i w mniejszych miejscowościach ciągle spotyka się szyldy i witryny pośredników. Normą stało się udzielanie kredytów hipotecznych przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Nie znaczy to jednak, że branża ta nie daje szans na zarobek. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza jeżeli rozpoczynając biznes nie mamy wielu kontaktów.

Przygotowując się do rozpoczęcia działalności, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim:
1) jakich chcemy mieć klientów?,
2) czy chcemy, aby pośrednictwo finansowe było naszą jedyną działalnością, czy też dodatkową?
3) Czy chcemy mieć maksymalnie szeroką ofertę, czy może wyspecjalizować się w określonej kategorii produktów?
4) Samodzielnie czy z partnerem ?

Odpowiedź na pierwsze pytanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ decyduje o tym, jakie produkty finansowe będziemy oferować. Zakres oferowanych przez nas produktów finansowych determinuje z kolei to, z kim będziemy współpracować. Jeśli z poprzedniej pracy wynieśliśmy doskonałe kontakty z zamożnymi mieszkańcami naszego miasta, możemy poza podstawową ofertą kredytów i pożyczek współpracować z butikiem inwestycyjnym proponującym inwestycje w papiery wartościowe, produkty strukturyzowane, ale także surowce, kolekcjonerską whisky, wino, ziemię w pobliżu wielkich miast itd. Tego rodzaju inwestycje zyskały dużą popularność w okresie kryzysu finansowego, z którego obecnie wychodzi światowa gospodarka.

Osoby dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą i chcące szybko osiągnąć rentowność, mogą rozważyć oferowanie szybkich pożyczek, udzielanych bez formalności. Proponowanie tego rodzaju produktów finansowych nie wiąże się z koniecznością zdobywania szczególnego zaufania klienta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »