reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Chyba każdy już słyszał o 40 tys. zł. unijnej dotacji na założenie firmy. Niestety forma w jakiej rozpowszechniano tą informację wiele osób niepotrzebnie wprowadziła w błąd.

Pieniądze na założenie firmy pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 6.2. „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Konkursy na dotacje ogłaszają Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Osoby chcące skorzystać z tych dotacji muszą jednak pamiętać o tym, że starając się o dotację na start w ramach tego działania nie należy się zgłaszać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, tylko do jednego z podmiotów, który realizuje projekt na terenie danego województwa.

Dotacje w ramach tego działania zostały bowiem tak skonstruowane, ze w odpowiedzi na konkurs Wojewódzkiego Urzędu Pracy projekty przygotowują instytucje (firmy szkoleniowe, fundacje, instytucje otoczenia biznesu) i dopiero te spośród nich, które dotacje uzyskają organizują szkolenia i wypłacają słynne już 40 tys. na założenie firmy.

Prócz dotacji na utworzenie działalności przyszły przedsiębiorca może liczyć również na wsparcie pomostowe, czyli wypłacaną co miesiąc dotację w wysokości około 1000 zł na pokrycie kosztów bieżących.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Ubiegając się o dotacje nie trzeba być osobą bezrobotną. O pomoc mogą się ubiegać wszystkie osoby fizyczne, z wyjątkiem tych, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie ostatniego roku.

Pragnąc otworzyć swoją firmę przy pomocy dotacji unijnych trzeba brać pod uwagę fakt, ze wsparcie w ramach Działania 6.2 jest skierowane przede wszystkim do wybranych grup docelowych, których dotykają największe trudności związane z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy.

Są to grupy obejmujące:
- osoby pozostające bez zatrudnienia (przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat),
- kobiety (w tym zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci),
- osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne,
- osoby po 45 roku życia,
- osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich oraz
- mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnione w obszarach niezwiązanych z rolnictwem.

Każda z instytucji realizujących projekt ma możliwość zawężenia grupy docelowej tj. uczestników, których będzie rekrutować do projektu, do ww. kategorii osób. Nie zawsze więc projekty realizowane w danym województwie skierowane będą do wszystkich chętnych.

Należy pamiętać o tym, że samo zakwalifikowane się do projektu nie oznacza automatycznego przyznania dotacji. Chętnych jest dużo więcej niż środków. Trzeba też pamiętać o rejonizacji – przeważnie trzeba być mieszkańcem województwa, w których chcemy założyć i prowadzić firmę. Większość instytucji wymaga też posiadania wkładu własnego, a dotacja ma formę refundacji.

W każdym projekcie, w ramach którego można uzyskać dotacje na założenie firmy przewidziany jest na początku cykl szkoleń z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W międzyczasie uczestnicy pod okiem konsultantów przygotowują biznes plany. Z pośród najlepszych zostaną wyłonione te firmy, które otrzymają dotację.

Gdzie szukać informacji? Wojewódzkie Urzędy Pracy na swoich stronach internetowych publikują listy instytucji, którym przyznały dotacje w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 6.2. „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”.

O szczegóły należy pytać już poszczególne instytucje udzielające wsparcia ponieważ każda z nich ma odrębny regulamin udzielania dotacji.

Zobacz: Finanse na start

Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy europejskich

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama