Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?
REKLAMA
REKLAMA
Pieniądze na założenie firmy pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 6.2. „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Konkursy na dotacje ogłaszają Wojewódzkie Urzędy Pracy.
Osoby chcące skorzystać z tych dotacji muszą jednak pamiętać o tym, że starając się o dotację na start w ramach tego działania nie należy się zgłaszać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, tylko do jednego z podmiotów, który realizuje projekt na terenie danego województwa.
Dotacje w ramach tego działania zostały bowiem tak skonstruowane, ze w odpowiedzi na konkurs Wojewódzkiego Urzędu Pracy projekty przygotowują instytucje (firmy szkoleniowe, fundacje, instytucje otoczenia biznesu) i dopiero te spośród nich, które dotacje uzyskają organizują szkolenia i wypłacają słynne już 40 tys. na założenie firmy.
Prócz dotacji na utworzenie działalności przyszły przedsiębiorca może liczyć również na wsparcie pomostowe, czyli wypłacaną co miesiąc dotację w wysokości około 1000 zł na pokrycie kosztów bieżących.
REKLAMA
Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?
Ubiegając się o dotacje nie trzeba być osobą bezrobotną. O pomoc mogą się ubiegać wszystkie osoby fizyczne, z wyjątkiem tych, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie ostatniego roku.
Pragnąc otworzyć swoją firmę przy pomocy dotacji unijnych trzeba brać pod uwagę fakt, ze wsparcie w ramach Działania 6.2 jest skierowane przede wszystkim do wybranych grup docelowych, których dotykają największe trudności związane z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy.
Są to grupy obejmujące:
- osoby pozostające bez zatrudnienia (przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat),
- kobiety (w tym zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci),
- osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne,
- osoby po 45 roku życia,
- osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich oraz
- mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnione w obszarach niezwiązanych z rolnictwem.
Każda z instytucji realizujących projekt ma możliwość zawężenia grupy docelowej tj. uczestników, których będzie rekrutować do projektu, do ww. kategorii osób. Nie zawsze więc projekty realizowane w danym województwie skierowane będą do wszystkich chętnych.
Należy pamiętać o tym, że samo zakwalifikowane się do projektu nie oznacza automatycznego przyznania dotacji. Chętnych jest dużo więcej niż środków. Trzeba też pamiętać o rejonizacji – przeważnie trzeba być mieszkańcem województwa, w których chcemy założyć i prowadzić firmę. Większość instytucji wymaga też posiadania wkładu własnego, a dotacja ma formę refundacji.
W każdym projekcie, w ramach którego można uzyskać dotacje na założenie firmy przewidziany jest na początku cykl szkoleń z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W międzyczasie uczestnicy pod okiem konsultantów przygotowują biznes plany. Z pośród najlepszych zostaną wyłonione te firmy, które otrzymają dotację.
Gdzie szukać informacji? Wojewódzkie Urzędy Pracy na swoich stronach internetowych publikują listy instytucji, którym przyznały dotacje w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działania 6.2. „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”.
O szczegóły należy pytać już poszczególne instytucje udzielające wsparcia ponieważ każda z nich ma odrębny regulamin udzielania dotacji.
Zobacz: Finanse na start
Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy europejskich
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.