reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep zoologiczny > Sklep z artykułami dla zwierząt – rejestracja, zezwolenia

Sklep z artykułami dla zwierząt – rejestracja, zezwolenia

Założenie sklepu zoologicznego odbywa się tak samo jak każdej innej działalności gospodarczej.

Wybór formy prawnej (np. jednoosobowa działalność, spółka cywilna, inne) zależy od osoby zakładającej, a zasady założenia, rozliczenia podatkowe podlegają ogólnym zasadom, obowiązującym większość przedsiębiorców.

Polecamy: serwis Spółki

Przed otwarcie sklepu, w którego ofercie zamierzamy mieć zwierzęta i ich sprzedaż istotne i niezbędne będzie zapoznanie się z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (opubl. tekst. jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.).

Ustawa ta określa ogólne warunki trzymania zwierząt, warunki jakie mają mieć zapewnione (np. ochrona przed zimnem, gorącem, odpowiednie światło, możliwość zmian pozycji ciała, zapewnienie pożywienia i wody), na pierwszy rzut oka wydaje się to wszystko oczywiste, ale niedopełnienie jakiegoś wymogu grozi nawet zamknięciem sklepu.

Nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt nadzór sprawuje Inspekcja Weterynaryjna, wszelkie uprawnienia tej Inspekcji określone są w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287 z późn. zm.).

Jeżeli w otwieranym sklepie ma być również prowadzona sprzedaż wysyłkowa zwierząt to należy w szczególny sposób zwrócić uwagę na przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Zasady te określa wspomniana już ustawa o ochronie zwierząt (art. 24-26). Jeśli chodzi o szczegółowe zasady transportu zwierząt ustawa odsyła do przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań (opubl. Dz. Urzędowy UE L 3 z 5.1.2005 r., s. 1).

Należy zwrócić uwagę, że do transportu zwierząt uprawnione są jedynie osoby posiadające w środku transportu dokumenty określające pochodzenie zwierząt i ich właściciela, miejsce wyjazdu, datę i czas wyjazdu, przewidywane miejsce przeznaczenia, przewidywany czas trwania przewozu. Ponadto transport musi odbywać się w specjalnych warunkach oraz w odpowiednio wyposażonych pojazdach

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Zabrania się transportu zwierząt chorych oraz zbyt młodych. Weryfikacji pojazdu dokonuje powiatowy lekarz weterynarii, który wydaje pozytywną lub negatywną decyzję. Kolejną kwestią jest kierowca takiego pojazdu. Musi on również spełniać określone kryteria.

Po szczegółowe informacje dotyczące tej kwestii warto zwrócić się do sekcji gospodarczej urzędu gminy lub do lekarza weterynarii, który powinien udzielić odpowiednich informacji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama