REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Nadolska
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę?
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

REKLAMA

Wariant pierwszy – doświadczenia z byłych miejsc pracy

Przypadek ten może mieć miejsce oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś może pochwalić się stażem pracy, skądinąd dla przyszłego przedsiębiorcy, przejście po szczeblach kariery jest bardzo korzystne. Po pierwsze poznaje on strukturę przedsiębiorstwa „od podszewki”, po drugie, jako przyszły pracodawca „innym okiem” patrzy na pracownika i podwładnego, gdyż kiedyś w przeszłości sam nim był.

Często w tym przypadku zdarza się, że przyszły przedsiębiorca podejmuje działalność w tej samej lub podobnej branży, którą poznał u byłego pracodawcy, stając się dla niego konkurencją. Wtedy jednak sam stając się szefem, wie już jak dobrać zespół fachowych pracowników, którym będzie mógł zaufać i powierzyć do dyspozycji swoje pieniądze.

REKLAMA

Wariant drugi - doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego

Nie chodzi tu oczywiście o zasady współżycia rodzinnego, ale raczej o rodzinne tradycje biznesowe. Jakże często właściciele prywatnych gabinetów lekarskich to rodzinne klany, specjalizujące się od pokoleń w medycynie, podobnie kancelarie prawne, firmy budowlane, sklepy. Ile mamy biur rachunkowych, w których szefem jest głowa rodziny, a pracownikami członkowie. Mnożyć takich biznesów można w nieskończoność. Warto zatem, szukając pomysłu na biznes spojrzeć w drzewo genealogiczne i zasięgnąć fachowej porady doświadczonych członków rodziny.

Zobacz: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

REKLAMA

Wariant trzeci – kierunkowe wykształcenie

Czasami bywa tak, że kończymy kursy, uczestniczymy w szkoleniach na zasadzie przyszłego tzw. „przydasia” . W pewnym momencie okazuje się, że wiedza zdobyta w przeszłości, nie koniecznie dotychczas wykorzystana, naprawdę się przydaje. Szkoły, kursy, czasami ukończone wiele lat wcześniej, stają się niespodziewanie pomocne, gdyż założenie firmy wiąże się często z posiadaniem stosownych licencji i uprawnień do kierowania nią. 

Wariant czwarty – dochodowe hobby

Wielu pasjonatów uczyniło swoje hobby intratnym źródłem dochodów. Ile razy jest tak, iż pasjonat postanawia uczynić swoje zainteresowania planem na życie, a przy okazji czerpać z tego korzyści finansowe. Nie wszyscy znawcy tematu uważają się jednak za specjalistów danej dziedziny, uprawiając ją do tej pory głównie dla przyjemności. Wielokrotnie o podjęciu konkretnych działań decyduje przypadek.

I okazuje się nagle, że warto było mieć pasję pływania na desce, czy jazdy rowerem, gdyż wiedza ta przyda się do prowadzenia sklepu sportowego. Nie jest stracony czas, poświęcony na podróże i urlopy za granicą – bo dzięki tej wiedzy można założyć biuro turystyczne. Tak to załapany kiedyś bakcyl staje się opłacalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wariant piąty – cenne sugestie i zmysł obserwatorski

Wiele pomysłów na biznes powstaje poprzez tzw. burzę mózgów . Posiłkujemy się tu wiedzą własną i swoich znajomych, często tworząc dobry pomysł pod wpływem bezpośredniej niespodziewanej wymiany pomysłów. Wiele pomysłów rodzi się również w nowym otoczeniu. Inspiracją mogą być np. wszelkiego rodzaju wyjazdy i podróże zagraniczne. Dobre pomysły warto zapamiętać i zapisać, w przyszłości mogą stać się przydatne. 

Wariant szósty – kopia doskonałości

Przykład ten to najprostszy pomysł na biznes, ale i najmniej kreatywny. Można przecież stworzyć firmę- kopię, oczywiście z zachowaniem przepisów i norm nie naruszających praw kopiowanej firmy. Pamiętajmy jednak o dostosowaniu profilu firmy do warunków jakimi dysponujemy w danym miejscu jej funkcjonowania. 

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Wariant siódmy – nowość na rynku

W tym przypadku mamy szansę zabłysnąć. Będziemy oferować coś czego dotychczas nie było. Zaspokajając ludzką ciekawość z jednoczesną korzystną ofertą dla klienta - możemy przyciągnąć go na dłużej. 

Powyższe warianty szukania tzw. inspiracji na biznes to kropla w „morzu pomysłów” . Na sukces trzeba poczekać, a szybko można zostać milionerem „w totka” lub „ w spadku”, z reguły pieniądze zarabia się powoli. Zatem, powodzenia i wielu twórczych inspiracji. 

Joanna Nadolska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA