REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Joanna Nadolska
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę?
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

REKLAMA

Wariant pierwszy – doświadczenia z byłych miejsc pracy

Przypadek ten może mieć miejsce oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś może pochwalić się stażem pracy, skądinąd dla przyszłego przedsiębiorcy, przejście po szczeblach kariery jest bardzo korzystne. Po pierwsze poznaje on strukturę przedsiębiorstwa „od podszewki”, po drugie, jako przyszły pracodawca „innym okiem” patrzy na pracownika i podwładnego, gdyż kiedyś w przeszłości sam nim był.

Często w tym przypadku zdarza się, że przyszły przedsiębiorca podejmuje działalność w tej samej lub podobnej branży, którą poznał u byłego pracodawcy, stając się dla niego konkurencją. Wtedy jednak sam stając się szefem, wie już jak dobrać zespół fachowych pracowników, którym będzie mógł zaufać i powierzyć do dyspozycji swoje pieniądze.

REKLAMA

Wariant drugi - doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego

Nie chodzi tu oczywiście o zasady współżycia rodzinnego, ale raczej o rodzinne tradycje biznesowe. Jakże często właściciele prywatnych gabinetów lekarskich to rodzinne klany, specjalizujące się od pokoleń w medycynie, podobnie kancelarie prawne, firmy budowlane, sklepy. Ile mamy biur rachunkowych, w których szefem jest głowa rodziny, a pracownikami członkowie. Mnożyć takich biznesów można w nieskończoność. Warto zatem, szukając pomysłu na biznes spojrzeć w drzewo genealogiczne i zasięgnąć fachowej porady doświadczonych członków rodziny.

Zobacz: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

REKLAMA

Wariant trzeci – kierunkowe wykształcenie

Czasami bywa tak, że kończymy kursy, uczestniczymy w szkoleniach na zasadzie przyszłego tzw. „przydasia” . W pewnym momencie okazuje się, że wiedza zdobyta w przeszłości, nie koniecznie dotychczas wykorzystana, naprawdę się przydaje. Szkoły, kursy, czasami ukończone wiele lat wcześniej, stają się niespodziewanie pomocne, gdyż założenie firmy wiąże się często z posiadaniem stosownych licencji i uprawnień do kierowania nią. 

Wariant czwarty – dochodowe hobby

Wielu pasjonatów uczyniło swoje hobby intratnym źródłem dochodów. Ile razy jest tak, iż pasjonat postanawia uczynić swoje zainteresowania planem na życie, a przy okazji czerpać z tego korzyści finansowe. Nie wszyscy znawcy tematu uważają się jednak za specjalistów danej dziedziny, uprawiając ją do tej pory głównie dla przyjemności. Wielokrotnie o podjęciu konkretnych działań decyduje przypadek.

I okazuje się nagle, że warto było mieć pasję pływania na desce, czy jazdy rowerem, gdyż wiedza ta przyda się do prowadzenia sklepu sportowego. Nie jest stracony czas, poświęcony na podróże i urlopy za granicą – bo dzięki tej wiedzy można założyć biuro turystyczne. Tak to załapany kiedyś bakcyl staje się opłacalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wariant piąty – cenne sugestie i zmysł obserwatorski

Wiele pomysłów na biznes powstaje poprzez tzw. burzę mózgów . Posiłkujemy się tu wiedzą własną i swoich znajomych, często tworząc dobry pomysł pod wpływem bezpośredniej niespodziewanej wymiany pomysłów. Wiele pomysłów rodzi się również w nowym otoczeniu. Inspiracją mogą być np. wszelkiego rodzaju wyjazdy i podróże zagraniczne. Dobre pomysły warto zapamiętać i zapisać, w przyszłości mogą stać się przydatne. 

Wariant szósty – kopia doskonałości

Przykład ten to najprostszy pomysł na biznes, ale i najmniej kreatywny. Można przecież stworzyć firmę- kopię, oczywiście z zachowaniem przepisów i norm nie naruszających praw kopiowanej firmy. Pamiętajmy jednak o dostosowaniu profilu firmy do warunków jakimi dysponujemy w danym miejscu jej funkcjonowania. 

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Wariant siódmy – nowość na rynku

W tym przypadku mamy szansę zabłysnąć. Będziemy oferować coś czego dotychczas nie było. Zaspokajając ludzką ciekawość z jednoczesną korzystną ofertą dla klienta - możemy przyciągnąć go na dłużej. 

Powyższe warianty szukania tzw. inspiracji na biznes to kropla w „morzu pomysłów” . Na sukces trzeba poczekać, a szybko można zostać milionerem „w totka” lub „ w spadku”, z reguły pieniądze zarabia się powoli. Zatem, powodzenia i wielu twórczych inspiracji. 

Joanna Nadolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA