REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Joanna Nadolska
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę?
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

REKLAMA

Wariant pierwszy – doświadczenia z byłych miejsc pracy

Przypadek ten może mieć miejsce oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś może pochwalić się stażem pracy, skądinąd dla przyszłego przedsiębiorcy, przejście po szczeblach kariery jest bardzo korzystne. Po pierwsze poznaje on strukturę przedsiębiorstwa „od podszewki”, po drugie, jako przyszły pracodawca „innym okiem” patrzy na pracownika i podwładnego, gdyż kiedyś w przeszłości sam nim był.

Często w tym przypadku zdarza się, że przyszły przedsiębiorca podejmuje działalność w tej samej lub podobnej branży, którą poznał u byłego pracodawcy, stając się dla niego konkurencją. Wtedy jednak sam stając się szefem, wie już jak dobrać zespół fachowych pracowników, którym będzie mógł zaufać i powierzyć do dyspozycji swoje pieniądze.

REKLAMA

Wariant drugi - doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego

Nie chodzi tu oczywiście o zasady współżycia rodzinnego, ale raczej o rodzinne tradycje biznesowe. Jakże często właściciele prywatnych gabinetów lekarskich to rodzinne klany, specjalizujące się od pokoleń w medycynie, podobnie kancelarie prawne, firmy budowlane, sklepy. Ile mamy biur rachunkowych, w których szefem jest głowa rodziny, a pracownikami członkowie. Mnożyć takich biznesów można w nieskończoność. Warto zatem, szukając pomysłu na biznes spojrzeć w drzewo genealogiczne i zasięgnąć fachowej porady doświadczonych członków rodziny.

Zobacz: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

REKLAMA

Wariant trzeci – kierunkowe wykształcenie

Czasami bywa tak, że kończymy kursy, uczestniczymy w szkoleniach na zasadzie przyszłego tzw. „przydasia” . W pewnym momencie okazuje się, że wiedza zdobyta w przeszłości, nie koniecznie dotychczas wykorzystana, naprawdę się przydaje. Szkoły, kursy, czasami ukończone wiele lat wcześniej, stają się niespodziewanie pomocne, gdyż założenie firmy wiąże się często z posiadaniem stosownych licencji i uprawnień do kierowania nią. 

Wariant czwarty – dochodowe hobby

Wielu pasjonatów uczyniło swoje hobby intratnym źródłem dochodów. Ile razy jest tak, iż pasjonat postanawia uczynić swoje zainteresowania planem na życie, a przy okazji czerpać z tego korzyści finansowe. Nie wszyscy znawcy tematu uważają się jednak za specjalistów danej dziedziny, uprawiając ją do tej pory głównie dla przyjemności. Wielokrotnie o podjęciu konkretnych działań decyduje przypadek.

I okazuje się nagle, że warto było mieć pasję pływania na desce, czy jazdy rowerem, gdyż wiedza ta przyda się do prowadzenia sklepu sportowego. Nie jest stracony czas, poświęcony na podróże i urlopy za granicą – bo dzięki tej wiedzy można założyć biuro turystyczne. Tak to załapany kiedyś bakcyl staje się opłacalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wariant piąty – cenne sugestie i zmysł obserwatorski

Wiele pomysłów na biznes powstaje poprzez tzw. burzę mózgów . Posiłkujemy się tu wiedzą własną i swoich znajomych, często tworząc dobry pomysł pod wpływem bezpośredniej niespodziewanej wymiany pomysłów. Wiele pomysłów rodzi się również w nowym otoczeniu. Inspiracją mogą być np. wszelkiego rodzaju wyjazdy i podróże zagraniczne. Dobre pomysły warto zapamiętać i zapisać, w przyszłości mogą stać się przydatne. 

Wariant szósty – kopia doskonałości

Przykład ten to najprostszy pomysł na biznes, ale i najmniej kreatywny. Można przecież stworzyć firmę- kopię, oczywiście z zachowaniem przepisów i norm nie naruszających praw kopiowanej firmy. Pamiętajmy jednak o dostosowaniu profilu firmy do warunków jakimi dysponujemy w danym miejscu jej funkcjonowania. 

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Wariant siódmy – nowość na rynku

W tym przypadku mamy szansę zabłysnąć. Będziemy oferować coś czego dotychczas nie było. Zaspokajając ludzką ciekawość z jednoczesną korzystną ofertą dla klienta - możemy przyciągnąć go na dłużej. 

Powyższe warianty szukania tzw. inspiracji na biznes to kropla w „morzu pomysłów” . Na sukces trzeba poczekać, a szybko można zostać milionerem „w totka” lub „ w spadku”, z reguły pieniądze zarabia się powoli. Zatem, powodzenia i wielu twórczych inspiracji. 

Joanna Nadolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA