Czym jest biznesplan?
REKLAMA
REKLAMA
„Nikt nie planuje niepowodzeń. Niepowodzenia wynikają z braku planów.”
Koncepcja i zasady tworzenia biznesplanów mają swoją genezę w gospodarce amerykańskiej. Biznesplan narodził się w Stanach Zjednoczonych, jako podstawa do podejmowania - przez tamtejszych inwestorów - decyzji o finansowaniu przedsięwzięć gospodarczych. W Polsce zrobił karierę i zadomowił się na dobre w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
REKLAMA
Zobacz też: Jak założyć własną firmę
Istnieje wiele definicji pojęcia „biznesplan”. Najogólniej rzecz ujmując można powiedzieć, że jest to szczególny rodzaj dokumentu, który prezentuje teraźniejszy i przyszły (zwykle w perspektywie od 2 do 5 lat) obraz firmy na tle następujących elementów:
- sytuacja w branży,
- rynek, na którym firma funkcjonuje,
- konkurencja, z którą trzeba się zmierzyć,
- produkty i usługi znajdujące się w ofercie,
- spodziewane długoterminowe przewagi konkurencyjne firmy,
- rozwój i rentowność firmy w przyszłości.
Dobrze napisany biznesplan to swoista wizytówka firmy. Stanowi ona dowód, że konkretny produkt lub usługa mogą przynosić zyski. Należy pamiętać, że źródłem sukcesu jest zawsze pomysł na biznes, a biznesplan to jedynie pisemne streszczenie strategii realizacji planowanego przedsięwzięcia. Przedstawia ono sposób, w jaki przedsiębiorca chce zrealizować swój pomysł, zawiera cele i strategię działania oraz wskazuje źródła finansowania.
Posiadanie biznesplanu przynosi liczne korzyści:
- ułatwia przekonanie innych osób do planowanego przedsięwzięcia
- jest nieodzownym warunkiem pozyskania kapitałów
- umożliwia skuteczną kontrolę realizacji przedsięwzięcia
- zmusza do systematycznego działania
- umożliwia realną oceną projektu
- zwiększa szansę odniesienia sukcesu
Biznesplan pozwala przedsiębiorcy przemyśleć strategię działania bez podejmowania ryzyka. Nierealne pomysły pozostają na papierze, a ewentualne błędy nie przenoszą się w rzeczywistość i nie przyczyniają do straty prawdziwych pieniędzy!
Zobacz: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu
W ostatecznym rozrachunku jakość biznesplanu zależy zawsze od trafności prognoz - od tego, na ile skutecznie zdołano w nim przewidzieć przyszłość. Sporządzenie biznesplanu to duże wyzwanie, wymagające zaangażowania, czasu i cierpliwości. Jego przygotowanie nie gwarantuje odniesienia rynkowego sukcesu, ale znacząco ogranicza możliwość poniesienia porażki.
REKLAMA
REKLAMA