REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Zasady konstruowania biznesplanu
Zasady konstruowania biznesplanu

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie biznesplany buduje się według określonego schematu, natomiast ich struktura zależy od celu, w jakim są tworzone. Odbiorca tego dokumentu, w zależności czy to będzie inwestor czy kredytodawca, może określić wymogi co do informacji, jakie mają się znaleźć w biznesplanie.

Bank będzie zwracał bardziej uwagę na bilans zysków i strat oraz na przepływy finansowe, ponieważ będzie zainteresowany zdolnością przedsiębiorcy do spłatyzadłużenia; inwestor (anioł biznesu czy Venture Capital) natomiast zwróci uwagę na innowacyjność przedsięwzięcia oraz jaki procent zysku może otrzymać z inwestycji w dany projekt. Poniżej w pięciu punktach zostały opisane poszczególne elementy biznesplanu.

REKLAMA

Krok pierwszy – Informacje ogólne o przedsiębiorstwie

Krok drugi – Planowana inwestycja

Krok trzeci – Plan marketingowy

Krok czwarty – Personel

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok piąty – Plan finansowy

REKLAMA

Po napisaniu całego biznesplanu należy sporządzić jego konspekt, który powinien zawierać najbardziej istotne wiadomości z każdej jego części, trzeba pamiętać, że jest to „pierwsze wrażenie”, jakie przedsiębiorca wywrze na czytającym. Od niego zależy to, czy adresat zechce zainteresować się przedstawionym projektem i przeczytać całość. Należy mieć na uwadze, że zarys biznesplanu powinien być sporządzony ze szczególną starannością, napisany językiem prostym i przykuwającym uwagę inwestora; to kwintesencja tego, do czego jest przekonywany.

Na końcu należy zamieścić podsumowanie oraz załączniki. Są one o tyle istotne, że świadczą o rzetelnym przygotowaniu biznesplanu, a oprócz tego dzięki nim można uzyskać dodatkowe punkty, które mogą zaważyć na decyzji inwestora. Poniżej w formie tabel został przedstawiony spis podstawowych dokumentów przedsiębiorstwa wymaganych jako załączniki do biznesplanu.

Zobacz: Co to jest biznesplan?

Spis dokumentów finansowych wymaganych jako załączniki do biznesplanu w zależności od rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej przez przedsiębiorcę

RACHUNKOWOŚĆ

Rodzaj dokumentu

Uproszczona

Pełna

Przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów

Przedsiębiorcy działający na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego

Przedsiębiorcy działający na zasadzie karty podatkowej

Przedsiębiorcy prowadzący księgi handlowe

Księga przychodów i rozchodów (elektroniczny wydruk)

Tak

Ewidencja zakupów i ewidencja sprzedaży płatnicy VAT

Tak

Tak

Ewidencja sprzedaży

Tak

Tak

Spis z natury towarów

Tak

Tak

Ewidencja środków trwałych

Tak

Tak

Deklaracja podatkowa (ostateczna za ubiegły rok)

Tak

Tak

Ostatni dowód wpłaty zryczałtowanego podatku

Tak

Zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami

Tak

Tak

Tak

Tak

Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami

Tak

Tak

Tak

Tak

Sprawozdanie F-02 (na koniec roku ubiegłego)

Tak

Rachunek przepływów pieniężnych

Tak

Sprawozdanie F-01 za czwarty kwartał ubiegłego roku i za bieżący okres

Tak

Sprawozdanie F-03 (na koniec roku ubiegłego)

Tak

Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe (jeżeli przedsiębiorca ma obowiązek)

Tak

Uchwały zgromadzenia akcjonariuszy związane z finansami

Tak

Opinia i raport biegłego rewidenta z ostatniego badania rocznego sprawozdania finansowego

Tak

Autor: Beata Szczepańska-Bernaś. Artykuł jest fragmentem książki Jak napisać poprawny biznesplan. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA