Czym jest PKD?
REKLAMA
REKLAMA
Polska Klasyfikacja Działalności
Polska Klasyfikacja Działalności określona została w załączniku do rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które weszło w życie 1 stycznia 2008 r. Jest to kolejna już klasyfikacja. Klasyfikacja ta była zalecana przez ONZ i została przyjęta przez kraje Unii Europejskiej. Do 1 stycznia 2010 r., w okresie przejściowym, istniała możliwość posługiwania się przez przedsiębiorców zarówno nowymi jak i starymi kodami ustalonymi w PKD z 2004 r.
REKLAMA
Ustalenie kodów działalności gospodarczej, co do zasady jest niezbędne do występowania o numer REGON, niemniej już znacznie wcześniej znajomość kodów okazuje się niezbędna. Warto wiedzieć, że w przypadku:
- Podmiotów wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej:
Wybór kodu PKD jest potrzebny na etapie rejestrowania działalności gospodarczej w gminnej ewidencji działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorcy podlegającemu takiemu wpisowi – czyli osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. To samo dotyczy wspólników spółki cywilnej. Jeżeli chcą uzyskać wpis w gminnej ewidencji działalności gospodarczej muszą określić przedmiot działalności zgodnie z PKD, podając jej oznaczenia. W przypadku, gdy osoba zamierzająca prowadzić działalność gospodarczą rozważa szybkie rozszerzenie swojej działalności o nowy rodzaj – można wtedy zgłosić właściwe kody, ważne aby na pierwszym miejscu podać kod działalności przeważającej.
Przeczytaj: Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty?
- Podmiotów prowadzących działalność w formie spółek prawa handlowego:
W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółek prawa handlowego należy pamiętać, że również umowa spółki (statut) musi określać przedmiot prowadzonej działalności. Jednak w tym przypadku przepisy kodeksu spółek handlowych nie przewidują obowiązku określenia przedmiotu działalności spółki poprzez odniesienie się do PKD, wystarczające jest zatem aby określenie przedmiotu działalności w umowie spółki zawierało przynajmniej rodzaj prowadzonej działalności. Jednak znajomość PKD jest przydatna np. przy wypełnianiu formularzy do KRS, gdyż do zarejestrowania spółki niezbędne jest poprawne podanie kodów PKD. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców wpisuje się bowiem dane zgodnie z tymi oznaczeniami.
Polecamy serwis Koszty
Anna Nowak zamierza otworzyć zakład fryzjerski i chce zarejestrować działalność gospodarczą w EDG. W zakładzie fryzjerskim pani Anna zamierza w przyszłości dodatkowo prowadzić sprzedaż kosmetyków. Czy pani Anna może wpisać dwa kody z PKD określające działalność, jaką chce wykonywać ( kod 96.02.Z – fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne oraz 47.75.Z – sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach).
Tak. Nie ma ograniczeń co do wyboru kodów przez przedsiębiorcę, ich rodzaj i liczba zależy od przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, że czasami wybór jednego kodu nie jest wystarczający, jeżeli jednak przedsiębiorca decyduje się na większą liczbę kodów na pierwszym miejscu powinie wskazać kod, który określa jego główną działalność.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.