REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest Polska Klasyfikacji Działalności?
Czym jest Polska Klasyfikacji Działalności?

REKLAMA

REKLAMA

PKD czyli Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór możliwych rodzajów działalności, jakie może prowadzić firma. PKD ustala nazwy i symbole na pięciu poziomach: sekcja, dział, grupa, klasa i podklasa, a te ostatnie są wpisywane do właściwych rejestrów. Obowiązek posługiwania się klasyfikacją PKD dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowaną w gminnej ewidencji działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w formie spółki i podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności określona została w załączniku do rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które weszło w życie 1 stycznia 2008 r. Jest to kolejna już klasyfikacja. Klasyfikacja ta była zalecana przez ONZ i została przyjęta przez kraje Unii Europejskiej. Do 1 stycznia 2010 r., w okresie przejściowym, istniała możliwość posługiwania się przez przedsiębiorców zarówno nowymi jak i starymi kodami ustalonymi w PKD z 2004 r.

REKLAMA

Ustalenie kodów działalności gospodarczej, co do zasady jest niezbędne do występowania o numer REGON, niemniej już znacznie wcześniej znajomość kodów okazuje się niezbędna. Warto wiedzieć, że w przypadku:

 • Podmiotów wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej:

Wybór kodu PKD jest potrzebny na etapie rejestrowania działalności gospodarczej w gminnej ewidencji działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorcy podlegającemu takiemu wpisowi – czyli osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. To samo dotyczy wspólników spółki cywilnej. Jeżeli chcą uzyskać wpis w gminnej ewidencji działalności gospodarczej muszą określić przedmiot działalności zgodnie z PKD, podając jej oznaczenia. W przypadku, gdy osoba zamierzająca prowadzić działalność gospodarczą rozważa szybkie rozszerzenie swojej działalności o nowy rodzaj – można wtedy zgłosić właściwe kody, ważne aby na pierwszym miejscu podać kod działalności przeważającej.

Przeczytaj: Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty?

 • Podmiotów prowadzących działalność w formie spółek prawa handlowego:

W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółek prawa handlowego należy pamiętać, że również umowa spółki (statut) musi określać przedmiot prowadzonej działalności. Jednak w tym przypadku przepisy kodeksu spółek handlowych nie przewidują obowiązku określenia przedmiotu działalności spółki poprzez odniesienie się do PKD, wystarczające jest zatem aby określenie przedmiotu działalności w umowie spółki zawierało przynajmniej rodzaj prowadzonej działalności. Jednak znajomość PKD jest przydatna np. przy wypełnianiu formularzy do KRS, gdyż do zarejestrowania spółki niezbędne jest poprawne podanie kodów PKD. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców wpisuje się bowiem dane zgodnie z tymi oznaczeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Koszty

Anna Nowak zamierza otworzyć zakład fryzjerski i chce zarejestrować działalność gospodarczą w EDG. W zakładzie fryzjerskim pani Anna zamierza w przyszłości dodatkowo prowadzić sprzedaż kosmetyków. Czy pani Anna może wpisać dwa kody z PKD określające działalność, jaką chce wykonywać ( kod 96.02.Z – fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne oraz 47.75.Z – sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach).
Tak. Nie ma ograniczeń co do wyboru kodów przez przedsiębiorcę, ich rodzaj i liczba zależy od przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, że czasami wybór jednego kodu nie jest wystarczający, jeżeli jednak przedsiębiorca decyduje się na większą liczbę kodów na pierwszym miejscu powinie wskazać kod, który określa jego główną działalność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA