reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty

Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty

Często  spotykamy się ze stwierdzeniem, że prowadząc własną działalność gospodarczą praktycznie wszystko możemy „wrzucić w koszty”. Ale czy w tym przypadku mamy do czynienia z faktem, a może raczej kolejnym mitem towarzyszącym zakładaniu własnej firmy?

MIT. Faktycznie - koszty, które prowadzą do uzyskania przychodów, możemy potraktować jako koszty naszej działalności i dzięki temu płacić niższy podatek. Mechanizm jest bardzo prosty: na koniec miesiąca podliczamy przychody, odejmujemy koszty, które jesteśmy w stanie określić jako przyczyniające się do uzyskania tych przychodów i od różnicy płacimy podatek. Jest to niewątpliwa zaleta prowadzenia własnej firmy.

Jeśli przychody z usług doradztwa finansowego wyniosły 4 tys. zł to możesz odjąć koszty benzyny, (jeśli jeździłeś/aś samochodem na spotkania z klientami), koszty wynajęcia biura w którym pracujesz, koszty zakupu literatury fachowej. Zostaje 1 tys. i od tego płacisz 18 proc. podatku (a nawet od jeszcze niższej kwoty, bo odlicza się tu również składkę zdrowotną).

Nie wszystkie koszty poniesione przez podatnika mogą być jednak odliczane od przychodów.

Zobacz: Jakie są motywy działalności gospodarczej

U osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, które spełniają łącznie dwa warunki:
1. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
2. nie są wymienione w art. 23 Ustawy o podatku od osób fizycznych.

W przypadku niektórych kosztów ich związek z osiąganymi przychodami jest oczywisty i bezpośredni, czasem jednak nie jest tak wyraźny, np. koszty doradztwa, koszty obsługi prawnej. Zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wymaga od podatnika indywidualnej oceny, czy istnieje związek przyczynowy pomiędzy kosztem i przychodem.

Czy można wrzucić w koszty garnitur? To zależy. W przypadku stroju m.in. od jego rodzaju, przeznaczenia, zasad używania, itp.

Aby dowiedzieć się, czy w danym przypadku można zaliczyć dany koszt do kosztów uzyskania przychodów, poszukaj odpowiednich interpretacji publikowanych na stronie Systemu Informacji Podatkowej Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/

Porównaj: Wydatki poniesione przez osobę fizyczną na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako koszt uzyskania przychodów

Autor:Piotr Chmielewski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama