REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega obowiązek rejestracji firmy?

Jak zarejestrować firmę?
Jak zarejestrować firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Dowiedz się kto może być podmiotem działalności gospodarczej, gdzie zgłosić swoją działalność i jakie wnioski należy wypełnić.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy „Prawo działalności gospodarczej” z 19 listopada 1999 r., podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także nieposiadająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje zarobkową działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA

Obowiązek zgłoszeniowy działalności gospodarczej osób fizycznych

REKLAMA

Z początkiem 2004 r. ustawodawca zniósł obowiązek przerejestrowania działalności gospodarczej z ewidencji gminnej do Krajowego Rejestru Sądowego. Od 1 stycznia 2004 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu.

Rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z przepisów o jednym okienku (prawo działalności gospodarczej Dz. U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.). Najlepiej złożyć wniosek urzędzie gminy osobiście. Można też dokonać zgłoszenia przez pełnomocnika lub w formie elektronicznej przy użyciu bezpiecznego podpisu. Wypełniony formularz zgłoszenia można też przesłać pocztą ale tylko z poświadczonym notarialnie podpisem wnioskodawcy.

Formularze do wypełnienia:
EDG-1 – wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, oraz załączniki:
EDG-MW – dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, jeśli nie mieści się we wniosku EDG
EDG-RD – wykonywana działalność gospodarcza, jeśli dziesięć miejsc dostępnych we wniosku EDG to za mało,
EDG-RB – informacja o rachunkach bankowych, jeśli takie się posiada,
EDG-POPR – jest to formularz do dokonywania korekt w razie pomyłek.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny zobowiązany jest przesłać najpóźniej w ciągu trzech dni, od dokonania wpisu, do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS lub KRUS. Urząd także niezwłocznie dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą wypełniają wniosek EDG-1.

Reasumując, wniosek o wpis do ewidencji jest obecnie jednocześnie:

  •  wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,
  •  zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym podatników i płatników (NIP),
  •  zgłoszeniem płatnika składek (ZUS, KIRUS).

Wizyty w innych urzędach:

  •  zgłoszenie się do ZUS – jeżeli oprócz siebie zgłasza do ubezpieczeń członków rodziny lub pracowników,
  •  zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

Podatek dochodowy

Niezależnie od wypełnienia wniosku EDG-1 należy pamiętać o konieczności złożenia w formie pisemnej oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym (karta podatkowa, ryczałt, zasady ogólne).Trzeba tego dokonać przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Należy pamiętać również, iż wybrany sposób lub forma opodatkowania dochodów (przychodów) obowiązuje przez cały rok podatkowy, chyba, że w pewnych sytuacjach podatnik utraci prawo do stosowania wybranej formy opodatkowania.

UWAGA: Jeżeli nie przekażemy takiego oświadczenia na czas, skutkuje to przyjęciem formy opodatkowania na zasadach ogólnych, według skali podatkowej

Podatek VAT

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (niepodlegający zwolnieniu) lub rezygnujący ze zwolnienia, zobowiązani są dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Rejestracja w zakresie podatku VAT wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 PLN, którą należy wpłacić na odpowiedni rachunek bankowy urzędu gminy/miasta. Podatnicy, którzy złożą zgłoszenie rejestracyjne, będą zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT, z tym, że podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a pozostali jako podatnicy VAT zwolnieni.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw będących członkami Unii Europejskiej zobowiązani są do wypełnienia formularza VAT-R w części C.3

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA