REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega obowiązek rejestracji firmy?

Jak zarejestrować firmę?
Jak zarejestrować firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Dowiedz się kto może być podmiotem działalności gospodarczej, gdzie zgłosić swoją działalność i jakie wnioski należy wypełnić.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy „Prawo działalności gospodarczej” z 19 listopada 1999 r., podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także nieposiadająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje zarobkową działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA

Obowiązek zgłoszeniowy działalności gospodarczej osób fizycznych

REKLAMA

Z początkiem 2004 r. ustawodawca zniósł obowiązek przerejestrowania działalności gospodarczej z ewidencji gminnej do Krajowego Rejestru Sądowego. Od 1 stycznia 2004 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu.

Rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z przepisów o jednym okienku (prawo działalności gospodarczej Dz. U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.). Najlepiej złożyć wniosek urzędzie gminy osobiście. Można też dokonać zgłoszenia przez pełnomocnika lub w formie elektronicznej przy użyciu bezpiecznego podpisu. Wypełniony formularz zgłoszenia można też przesłać pocztą ale tylko z poświadczonym notarialnie podpisem wnioskodawcy.

Formularze do wypełnienia:
EDG-1 – wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, oraz załączniki:
EDG-MW – dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, jeśli nie mieści się we wniosku EDG
EDG-RD – wykonywana działalność gospodarcza, jeśli dziesięć miejsc dostępnych we wniosku EDG to za mało,
EDG-RB – informacja o rachunkach bankowych, jeśli takie się posiada,
EDG-POPR – jest to formularz do dokonywania korekt w razie pomyłek.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny zobowiązany jest przesłać najpóźniej w ciągu trzech dni, od dokonania wpisu, do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS lub KRUS. Urząd także niezwłocznie dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą wypełniają wniosek EDG-1.

Reasumując, wniosek o wpis do ewidencji jest obecnie jednocześnie:

  •  wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,
  •  zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym podatników i płatników (NIP),
  •  zgłoszeniem płatnika składek (ZUS, KIRUS).

Wizyty w innych urzędach:

  •  zgłoszenie się do ZUS – jeżeli oprócz siebie zgłasza do ubezpieczeń członków rodziny lub pracowników,
  •  zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

Podatek dochodowy

Niezależnie od wypełnienia wniosku EDG-1 należy pamiętać o konieczności złożenia w formie pisemnej oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym (karta podatkowa, ryczałt, zasady ogólne).Trzeba tego dokonać przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Należy pamiętać również, iż wybrany sposób lub forma opodatkowania dochodów (przychodów) obowiązuje przez cały rok podatkowy, chyba, że w pewnych sytuacjach podatnik utraci prawo do stosowania wybranej formy opodatkowania.

UWAGA: Jeżeli nie przekażemy takiego oświadczenia na czas, skutkuje to przyjęciem formy opodatkowania na zasadach ogólnych, według skali podatkowej

Podatek VAT

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (niepodlegający zwolnieniu) lub rezygnujący ze zwolnienia, zobowiązani są dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Rejestracja w zakresie podatku VAT wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 PLN, którą należy wpłacić na odpowiedni rachunek bankowy urzędu gminy/miasta. Podatnicy, którzy złożą zgłoszenie rejestracyjne, będą zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT, z tym, że podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a pozostali jako podatnicy VAT zwolnieni.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw będących członkami Unii Europejskiej zobowiązani są do wypełnienia formularza VAT-R w części C.3

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA