REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega obowiązek rejestracji firmy?

Jak zarejestrować firmę?
Jak zarejestrować firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Dowiedz się kto może być podmiotem działalności gospodarczej, gdzie zgłosić swoją działalność i jakie wnioski należy wypełnić.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy „Prawo działalności gospodarczej” z 19 listopada 1999 r., podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także nieposiadająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje zarobkową działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA

Obowiązek zgłoszeniowy działalności gospodarczej osób fizycznych

REKLAMA

Z początkiem 2004 r. ustawodawca zniósł obowiązek przerejestrowania działalności gospodarczej z ewidencji gminnej do Krajowego Rejestru Sądowego. Od 1 stycznia 2004 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu.

Rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z przepisów o jednym okienku (prawo działalności gospodarczej Dz. U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.). Najlepiej złożyć wniosek urzędzie gminy osobiście. Można też dokonać zgłoszenia przez pełnomocnika lub w formie elektronicznej przy użyciu bezpiecznego podpisu. Wypełniony formularz zgłoszenia można też przesłać pocztą ale tylko z poświadczonym notarialnie podpisem wnioskodawcy.

Formularze do wypełnienia:
EDG-1 – wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, oraz załączniki:
EDG-MW – dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, jeśli nie mieści się we wniosku EDG
EDG-RD – wykonywana działalność gospodarcza, jeśli dziesięć miejsc dostępnych we wniosku EDG to za mało,
EDG-RB – informacja o rachunkach bankowych, jeśli takie się posiada,
EDG-POPR – jest to formularz do dokonywania korekt w razie pomyłek.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny zobowiązany jest przesłać najpóźniej w ciągu trzech dni, od dokonania wpisu, do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS lub KRUS. Urząd także niezwłocznie dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą wypełniają wniosek EDG-1.

Reasumując, wniosek o wpis do ewidencji jest obecnie jednocześnie:

  •  wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,
  •  zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym podatników i płatników (NIP),
  •  zgłoszeniem płatnika składek (ZUS, KIRUS).

Wizyty w innych urzędach:

  •  zgłoszenie się do ZUS – jeżeli oprócz siebie zgłasza do ubezpieczeń członków rodziny lub pracowników,
  •  zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

Podatek dochodowy

Niezależnie od wypełnienia wniosku EDG-1 należy pamiętać o konieczności złożenia w formie pisemnej oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym (karta podatkowa, ryczałt, zasady ogólne).Trzeba tego dokonać przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Należy pamiętać również, iż wybrany sposób lub forma opodatkowania dochodów (przychodów) obowiązuje przez cały rok podatkowy, chyba, że w pewnych sytuacjach podatnik utraci prawo do stosowania wybranej formy opodatkowania.

UWAGA: Jeżeli nie przekażemy takiego oświadczenia na czas, skutkuje to przyjęciem formy opodatkowania na zasadach ogólnych, według skali podatkowej

Podatek VAT

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (niepodlegający zwolnieniu) lub rezygnujący ze zwolnienia, zobowiązani są dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Rejestracja w zakresie podatku VAT wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 PLN, którą należy wpłacić na odpowiedni rachunek bankowy urzędu gminy/miasta. Podatnicy, którzy złożą zgłoszenie rejestracyjne, będą zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT, z tym, że podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a pozostali jako podatnicy VAT zwolnieni.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw będących członkami Unii Europejskiej zobowiązani są do wypełnienia formularza VAT-R w części C.3

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA