REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega obowiązek rejestracji firmy?

Jak zarejestrować firmę?
Jak zarejestrować firmę?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Dowiedz się kto może być podmiotem działalności gospodarczej, gdzie zgłosić swoją działalność i jakie wnioski należy wypełnić.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy „Prawo działalności gospodarczej” z 19 listopada 1999 r., podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także nieposiadająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje zarobkową działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA

Obowiązek zgłoszeniowy działalności gospodarczej osób fizycznych

REKLAMA

Z początkiem 2004 r. ustawodawca zniósł obowiązek przerejestrowania działalności gospodarczej z ewidencji gminnej do Krajowego Rejestru Sądowego. Od 1 stycznia 2004 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu.

Rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z przepisów o jednym okienku (prawo działalności gospodarczej Dz. U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.). Najlepiej złożyć wniosek urzędzie gminy osobiście. Można też dokonać zgłoszenia przez pełnomocnika lub w formie elektronicznej przy użyciu bezpiecznego podpisu. Wypełniony formularz zgłoszenia można też przesłać pocztą ale tylko z poświadczonym notarialnie podpisem wnioskodawcy.

Formularze do wypełnienia:
EDG-1 – wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, oraz załączniki:
EDG-MW – dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, jeśli nie mieści się we wniosku EDG
EDG-RD – wykonywana działalność gospodarcza, jeśli dziesięć miejsc dostępnych we wniosku EDG to za mało,
EDG-RB – informacja o rachunkach bankowych, jeśli takie się posiada,
EDG-POPR – jest to formularz do dokonywania korekt w razie pomyłek.

Polecamy: serwis Mała firma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane z wniosku o wpis do ewidencji organ ewidencyjny zobowiązany jest przesłać najpóźniej w ciągu trzech dni, od dokonania wpisu, do urzędu skarbowego, statystycznego oraz ZUS lub KRUS. Urząd także niezwłocznie dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą wypełniają wniosek EDG-1.

Reasumując, wniosek o wpis do ewidencji jest obecnie jednocześnie:

  •  wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,
  •  zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym podatników i płatników (NIP),
  •  zgłoszeniem płatnika składek (ZUS, KIRUS).

Wizyty w innych urzędach:

  •  zgłoszenie się do ZUS – jeżeli oprócz siebie zgłasza do ubezpieczeń członków rodziny lub pracowników,
  •  zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

Podatek dochodowy

Niezależnie od wypełnienia wniosku EDG-1 należy pamiętać o konieczności złożenia w formie pisemnej oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym (karta podatkowa, ryczałt, zasady ogólne).Trzeba tego dokonać przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Należy pamiętać również, iż wybrany sposób lub forma opodatkowania dochodów (przychodów) obowiązuje przez cały rok podatkowy, chyba, że w pewnych sytuacjach podatnik utraci prawo do stosowania wybranej formy opodatkowania.

UWAGA: Jeżeli nie przekażemy takiego oświadczenia na czas, skutkuje to przyjęciem formy opodatkowania na zasadach ogólnych, według skali podatkowej

Podatek VAT

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (niepodlegający zwolnieniu) lub rezygnujący ze zwolnienia, zobowiązani są dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Rejestracja w zakresie podatku VAT wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 PLN, którą należy wpłacić na odpowiedni rachunek bankowy urzędu gminy/miasta. Podatnicy, którzy złożą zgłoszenie rejestracyjne, będą zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT, z tym, że podatnicy dokonujący sprzedaży opodatkowanej będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a pozostali jako podatnicy VAT zwolnieni.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw będących członkami Unii Europejskiej zobowiązani są do wypełnienia formularza VAT-R w części C.3

Artykuł jest fragmentem książki Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010 autorstwa Jacka Czerneckiego i Ewy Piskorz-Liskiewicz. Wydawnictwo Wszechnicapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA